Seks av ti bedrifter sliter med å rekruttere ingeniører
3.3.2023 07:00:00 CET | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding

NITOs behovsundersøkelse gjennomføres årlig blant ingeniørarbeidsgivere, i samarbeid med Ipsos, for å ta temperaturen på arbeidsgivernes behov for ingeniørkompetanse.
I årets undersøkelse sier 62 prosent av arbeidsgiverne at de opplever det som vanskelig å få tak i den ingeniørkompetansen de har behov for. 45 prosent av de som sliter sier at resultatet er at oppgaver forblir uløst.
- Behovsundersøkelsen viser at etterspørselen stiger i årene framover, så vi må ta tak nå og sikre at det blir utdannet nok ingeniører. Vi står overfor en kompetansekrise hvis dette fortsetter, sier president i NITO, Trond Markussen.
Haster å utdanne flere
NITO har i flere år pekt på behovet for å utdanne flere ingeniører, slik at Norge er rustet til å møte framtidens behov og utfordringer.
- Nå må politikerne komme på banen og sikre en økning i antall studieplasser og opprette nye ingeniørstudieretninger tilpasset næringslivets behov. Skal vi lykkes framover trenger vi de kloke hodene, sier Markussen.
Svært positive framtidsutsikter
På grunn av negative spådommer for norsk økonomi fra flere hold har NITO i år spurt arbeidsgiverne om de planlegger å øke, redusere eller beholde antallet ingeniører i bedriften de kommende seks månedene.
Hele 37 prosent av norske arbeidsgivere svarer at de vil øke antall ingeniører de kommende seks månedene. 62 prosent sier de vil beholde dagens antall. De neste tre årene tror 59 prosent at de vil ha behov for flere ingeniører. Dette viser at ingeniørarbeidsmarkedet har svært positive framtidsutsikter.
- Dette er svært positive tall. Norsk arbeidsliv skriker etter ingeniører og vi vet at bedriftene må strekke seg langt for å sikre seg de beste hodene.
Kontakter
Mathilde RuudKommunikasjonsrådgiver
Tel:94130509mathilde.sundet.ruud@nito.noEirik SchrøderKommunikasjonsrådgiver
Tel:995 86 342eirik.schroder@nito.noBilder

Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Mangel på ingeniører gjør at oppgaver ikke blir løst24.3.2026 08:11:47 CET | Pressemelding
Over halvparten av virksomhetene sliter med å få tak i kvalifiserte ingeniører, og mange forventer større behov fremover. Konsekvensen er at viktige oppgaver blir liggende uløst. Det viser tall fra NITOs behovsundersøkelse 2026.
Presseinvitasjon: Nordic AI Union Summit 202618.3.2026 09:31:39 CET | Presseinvitasjon
Nordisk samarbeid for trygg innføring av kunstig intelligens i arbeidslivet.
Sørlandets ingeniørkonferanse 2026: Hvordan kan digital teknologi løse helsevesenets største utfordringer?16.3.2026 11:14:46 CET | Presseinvitasjon
NITO Agder presenterer hvordan ny teknologi, fra KI og radar til robotkirurgi, kan gjøre helsesektoren mer effektiv, presis og pasientsentrert.
Barn og unge får være oppfinnere for en dag9.3.2026 11:41:26 CET | Pressemelding
NITO og vitensentrene i Norge inviterer barn og unge til å delta på Barnas ingeniørdag 14. mars. Nå skal interessen for realfag og teknologi blant unge vekkes og styrke rekrutteringen i fremtiden.
Safina de Klerk kåret til en av Norges 50 fremste tech-kvinner 20266.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
I dag lanserer Abelia og ODA-nettverk listen over Norges 50 fremste tech-kvinner. NITOs visepresident Safina de Klerk er på årets liste.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
