OBOS tar boliger i innbytte
16.1.2023 08:40:40 CET | OBOS | Pressemelding

Innbytteordningen tilbys ved kjøp av ny OBOS-leilighet i Oslo-området og andre sentrale strøk i Norge. Målet er å bidra til å fjerne usikkerhet ved kjøp og salg av bolig i et urolig marked. Når OBOS kjøper den gamle leiligheten til markedspris, vet selgeren akkurat hvor mye penger hen har til rådighet ved kjøp av en ny OBOS-bolig.
Hovedprinsippet ved boligbytte er at OBOS tar bruktboligen i innbytte som delinnbetaling ved kjøp av en ny. Leiligheten som tas i innbytte må ha lavere pris enn den nye boligen og den må ligge i et sentralt område.
Boliger i hele landet
Boligbytte gjelder i første omgang over 400 leiligheter i nyboligprosjekter rundt om i landet, de fleste av dem i Oslo-området. Ordningen gjelder både nye leiligheter som er innflyttingsklare og boliger i prosjekter som skal bygges snart eller er under bygging.
OBOS har ulike ordninger som skal bidra til at flere får mulighet til å kjøpe en ny leilighet. I tillegg til boligbytte tilbys også de boligsosiale løsningene OBOS Deleie og OBOS Bostart som senker terskelen til boligmarkedet.
Skal fjerne usikkerhet
Rentehopp, dyr strøm og generelt økte levekostnader gjør at mange som ønsker å kjøpe en ny bolig er usikre på hvor lett det blir å selge den gamle – og til hvilken pris. Det kan også være vanskelig å vite hvor lang tid det vil ta å få solgt.
– Det er helt naturlig at mange er usikre nå. I et turbulent boligmarked er det ofte knyttet bekymringer til hvordan man kommer ut av salgsprosessen. Men det er nå slik at mange likevel ønsker – og trenger – et nytt sted å bo. Med boligbytte slipper de å lure på om den gamle boligen blir solgt, og de vet akkurat hvor mye egenkapital de har til rådighet når de skal kjøpe en ny bolig fra oss, sier Ingunn Andersen Randa.
Hun mener det vil ta noe tid før boligmarkedet er stabilt igjen, men er ikke bekymret for utviklingen på litt sikt.
– Det er vanskelig å vite hvordan boligmarkedet vil utvikle seg i den spesielle situasjonen vi er i nå med høy rente, dyr strøm og generelt økte priser på det meste. Samtidig vet vi at mange vil bytte bolig også i usikre tider. Da er det viktig å bidra til å skape trygghet rundt en så stor og viktig beslutning som å selge og kjøpe ny bolig.
I Oslo-området omfatter ordningen nye leiligheter blant annet på Vollebekk, Ulven og Fornebu. Boligbytte blir også tilgjengelig en rekke andre steder – som i Trondheim, Fredrikstad-området og på Hamar.
Nøkkelord
Kontakter
Ingunn Andersen RandaKonserndirektør boligutvikling storbyOBOS
Tel:95183117ingunn.andersen.randa@obos.noThomas SkjennaldKommunikasjonsdirektør
Tel:926 86 100thomas.skjennald@obos.noBilder

Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over 640 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS-prisene falt i mai1.6.2026 10:55:20 CEST | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger falt med 2,6 prosent fra april til mai på landsbasis. I Oslo falt prisene med 2,5 prosent.
OBOS satser i Kristiansand – kjøper lokal boligforvalter1.6.2026 08:01:23 CEST | Pressemelding
OBOS kjøper selskapet DKS i Kristiansand for å satse i byen. Det vil også bli tilbudt boligkjøp med Deleie. – Dette er starten på en langsiktig opptrapping i regionen, sier konsernsjef Marianne Gjertsen Ebbesen i OBOS.
Ny OBOS Prosjekt-sjef i Trondheim21.5.2026 11:50:27 CEST | Pressemelding
Marius Fossback (38) skal lede OBOS Prosjekts satsing i Midt-Norge.
Dette er årets boligprosjekt20.5.2026 08:21:56 CEST | Pressemelding
OBOS-prosjektet Nansenløkka på Fornebu er kåret til årets leilighetsprosjekt.
OBOS-banken setter opp renten11.5.2026 13:30:53 CEST | Pressemelding
OBOS-banken følger utviklingen i markedet og setter opp rentene på lån og innskudd med inntil 0,25 prosentpoeng.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
