Stenger rv. 22 sør for Rakkestad inntil to timer hver dag
Langs rv. 22 like sør for Rakkestad sentrum skal om lag 550 meter av vegen utbedres. Det skal bli bedre sikt, tryggere sideterreng og større avstand til jernbanen som går rett på nedsiden av vegen. Arbeidet har pågått siden november.
Stenger av hensyn til sikkerheten
Det har allerede pågått sprengningsarbeid i området, men på nyåret blir fjellskjæringene som skal fjernes, mye høyere.
– I januar starter vi sprengningsarbeidet i et parti med 10-15 meter høye fjellskjæringer. Dette er også et område hvor vegen er veldig smal. Av hensyn til sikkerheten er vi nødt til å stoppe trafikken mens sprengningsarbeidet pågår, forteller Lars Frode Christiansen, byggeleder i Statens vegvesen.
Sprengningsarbeidet og opprydding er planlagt utført mellom kl. 11.00–13.00 mandager til torsdager.
– Arbeidet er krevende og uforutsette hendelser kan inntreffe. Stengetiden kan derfor strekke seg utover de fastsatte to timene, og vi anbefaler trafikantene å ta høyde for dette ved planlegging av sine reiseruter, sier Christiansen.
Statens vegvesen anslår arbeidet vil vare åtte uker, det vil si til og med uke 8.
Lang omkjøringsveg for vogntogene
Tidspunkt for stenging av rv. 22 er valgt fordi det er lavest trafikk på dette tidspunktet.
– Vi unngår både morgen- og ettermiddagstrafikken, og i tillegg får sprengningsarbeiderne nyte godt av dagslys, sier Christiansen.
Mens vegen er stengt er det flere lokale veger som personbiler kan velge. Utfordringen er omkjøringsveger for de store vogntogene.
– Lokalvegene mellom Rakkestad og Sarpsborg er ikke egnet for tyngre vogntog. Det blir derfor en lengre omkjøringsveg for disse sjåførene, forklarer byggelederen.
Alternativ veg for tungtransport er E18 til Elvestad og fv. 120 og fv. 151 til Moss. Eventuelt E18 til Vinterbro og E6 til Moss og Sarpsborg.
– Et alternativ er også å vente til rv. 22 åpner igjen og benytte pausen til hviletid, sier Lars Frode Christiansen.
Arbeidet med å utbedre strekningen ved Tranga, sør for Rakkestad, er planlagt ferdig til sommeren 2023.
Nøkkelord
Kontakter
Lars Frode ChristiansenByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:47928661lars.frode.christiansen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Hull i fem av sju tunneler17.12.2025 08:56:03 CET | Pressemelding
Tidlig i dag fikk ordfører i Harstad, Else Marie Stenhaug, æren av å fyre av den siste salven på Hårbergtunnelen. Nå er fem av sju tunneler på ny E10 er ferdig drevet.
Juleutfarten starter 19. desember – flest reiser lillejulaften17.12.2025 07:27:12 CET | Pressemelding
Den store juleutfarten starter 19. desember, med en topp lillejulaften. 2. juledag er det igjen mange biler på veien. Vi oppfordrer til god planlegging, ekstra kjøretid og vinterklar bil.
Farvel til kø over Sollihøgda!16.12.2025 15:44:48 CET | Pressemelding
Årets julegave er levert: den smale og svingete veien over Sollihøgda erstattes av 8,4 kilometer motorvei.
Tar i bruk rundkøyring på E39 i Veibustkrysset onsdag morgon16.12.2025 14:13:23 CET | Pressemelding
Anleggsarbeida i E39 Veibustkrysset i Sula er kome godt i gang, og natt til onsdag vil trafikken blir ført over på ei midlertidig rundkøyring.
Matias Faldbakkens kunst ved Rondane nå i bokform16.12.2025 13:46:17 CET | Pressemelding
Utgivelsen er den seneste i en internasjonalt anerkjent bokserie om kunstsatsingen langs Nasjonale turistveger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
