En av tre nordmenn vil reise bort i julen
15.12.2022 13:00:00 CET | Apollo | Pressemelding

En ny undersøkelse gjennomført på vegne av reisearrangøren Apollo viser at hver tredje nordmann planlegger å tilbringe juleferien i utlandet. 24 prosent oppgir kvalitetstid med familien som hovedgrunn til å reise bort, mens 14 prosent vil unngå stress.
Stressfaktoren er høyest blant de yngre. En av fem (20 %) i aldersgruppen 18-25 år oppgir at de reiser for å komme seg vekk fra den hektiske hverdagen. Det er dobbelt så mange sammenlignet med aldersgruppen 36-45 år. De unge har også et langt høyere ønske om å unngå slektninger og svigerforeldre i jula, enn resten.
- At så mange reiser bort for å få uavbrutt kvalitetstid med familien, synes vi er kjempefint. Samtidig vet vi at desember ofte blir en ekstra hektisk måned grunnet alt som må fikses og ferdigstilles – og at det for enkelte derfor fort kan bli litt for mye. Derfor er det også forfriskende å se at mange velger å slippe taket helt og heller unne seg et avbrekk i år – enten det er fra forpliktelser eller fra svigers, smiler Beatriz Rivera, Kommunikasjonssjef i Apollo.
Hit reiser vi
Hvis nordmenn får velge fritt, er det en solsikker ferie som gjelder nå. Hele 42 prosent oppgir at de foretrekker sol-, og badeferie på vinterhalvåret. Hos Apollo gjenspeiles dette tydelig i salget; hele 9 av 10 av juleukens reiser er solgt, og Kanariøyene er de ultimate storfavorittene.
Helgeturer og storbyreiser er også populære i vinter. Hele 25 prosent oppgir dette som foretrukket reiseform – og like mange oppgir på en takterrasse i en storby som drømmested for å feire nyttårsaften.
|
Topp 5 reisemål for jul og nyttår |
Slik vil nordmenn feire nyttårsaften |
|
1. Gran Canaria |
1. På stranden |
|
2. Fuerteventra |
2. På et takterrasse i en storby |
|
3. Tenerife |
3. I skibakken |
|
4. Lanzarote |
4. Til sjøs |
|
5. Emiratene |
5. I et basseng |
Undersøkelsen ble gjennomført i oktober 2022 av Mantap på vegne av Apollo. Undersøkelsen hadde over 1000 respondenter i alderen 18–66+ år og ble gjennomført i Sverige, Norge, Danmark og Finland.
Nøkkelord
Kontakter
Beatriz RiveraKommunikasjonssjef
Tel:+47 22 33 45 00beatriz.rivera@apollo.noBilder
Om Apollo
Apollo er en av Nordens ledende reisearrangører med en million reisende i året. Vi arrangerer tradisjonelle pakkereiser, treningsreiser, skireiser, cruise, storbyferier og fleksible pakkereiser der kunden selv velger reisemål, reiselengde og hotell.
Sammen med spesialistarrangørene Golf Plaisir og Lime Travel er Apollo en del av gruppen DERTOUR Nordic. Vi jobber aktivt med bærekraftige reiser og har vært Travelife-sertifisert siden 2016. Les mer på www.apollo.no.
Følg pressemeldinger fra Apollo
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Apollo på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Apollo
Utenlandsferien er årets høydepunkt for nordmenn31.3.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Danker ut både julaften, fødselsdagen og 17. mai!
Leif Vase Larsen forlater DERTOUR Group18.3.2026 10:00:00 CET | Pressemelding
Etter 25 år i DERTOUR Group har Leif Vase Larsen, CEO International, valgt å fratre sin stilling ved utgangen av april 2026. Fra 1. mai starter han i en ny rolle utenfor konsernet.
Full reisefeber i Kristiansund18.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Sommersalget fra Kristiansund er i full gang, og Apollo melder om en salgsøkning på 60 prosent den siste uken.
Hvem er du på ferie?17.3.2026 07:50:00 CET | Pressemelding
En fersk undersøkelse gjennomført av Apollo viser at nordmenn har tydelige og bevisste feriepersonligheter.
Ingen prisøkning på Apollos charterreiser13.3.2026 09:10:13 CET | Pressemelding
Mens flere flyselskaper varsler dyrere billetter som følge av økte drivstoffkostnader, forsikrer Apollo at prisene på deres charterreiser holdes uendret.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom


