Syv norske svømmere representerer Norge ved VM kortbane i Melbourne
11.12.2022 07:00:00 CET | Norges Svømmeforbund | Pressemelding

Under pre-campen i Melbourne bruker utøverne og trenerteamet tiden til å akklimatisere seg til klimaet og tidsforskjellen, på samme måte som den endelige formen må spisses slik at svømmerne er 100% klare til konkurranse. Landslagssjef Petter Løvberg ser positivt på oppkjøringen til VM.
– Jeg føler meg trygg på at vi har riktig utvikling mot VM og vi er generelt i rute, sier han.
Internasjonal erfaring er nødvendig
Det er ikke lenge siden alle de sju VM-kvalifiserte svømmerne deltok på NM kortbane i Stavanger, og her viste alle gode takter foran mesterskapet i Melbourne. Ikke lenge etter NM reiste troppen til Melbourne, hvor forberedelsene til VM startet. Dette er viktige forberedelser for alle svømmere, men spesielt de som ikke har mye internasjonal erfaring.
Statusen for kortbanemesterskap er hevet, og der man tidligere så de beste svømmerne i verden prioritere langbanemesterskap, ser man nå også at de prioriterer å konkurrere på kortbane. En utvikling som landslagssjefen ser svært positivt på.
- Det er positivt, for flere av våre utøvere trenger den konkurranse og erfaring. Mange av våre svømmere er unge og trenger å kjenne på kroppen hvordan det er å svømme internasjonalt. Det er lett å være konge i Norge, men når du skal konkurrere mot utøvere som vinner medaljer ved VM, EM og OL, så har vi godt av å teste oss internasjonalt. Derfor prioriterer vi å delta på kortbane mesterskaper, sier Petter Løvberg.
Mål for finale, mulighet for medaljer
Målet for VM er forskjellig for hver svømmer, men felles for dem alle er at de skal prestere på sitt beste. Derfor blir det ikke bare sett på plasseringen etter hvert løp, men også klokken, for personlige rekorder er en del av målet for svømmerne.
Det overordnede målet for de norske svømmerne er å vinne medaljer i alle mesterskap. Slik har det ikke vært de siste årene, men foran VM er landslagssjefen tydelig på at det er håp om medaljer.
- Det sterkeste kortet vi har akkurat nå er Henrik Christiansen. Drømmen er at han skal vinne medaljer og det er realistisk basert på hvordan han svømmer nå og hvordan han har trent i det siste. Men han må svømme bra, og han må treffe toppnivået sitt på dagen, for konkurransen er tøff i VM, sier landslagssjef Petter Løvberg.
Norsk utøvere ved VM:
Silje R Slyngstadli, Bergensvømmerne (50-100 bryst)
Ingeborg V Løyning, Oslo IL (50-100-200 rygg)
Jon Jøntvedt, Bryne SK (400-800-1500 fri)
Henrik Christiansen, Lambertseter SK (800-1500 fri)
Nicholas Lia, Bærumsvømmerne (50-100 fri, 50 fly)
Markus Lie, Bergensvømmerne (50-100 rygg, 100 IM)
Christoffer Tofte Haarsaker, Bergensvømmerne (50-100-200 bryst)
Nøkkelord
Kontakter
Petter LøvbergLandslagssjef svømming
Tel:97060795petter@medley.noBilder







Lenker
Om Norges Svømmeforbund
Norges SvømmeforbundSognsveien 73, Idrettens Hus – Ullevål Stadion
0855 Oslo
21 02 90 00http://www.svomming.no
Norges Svømmeforbund er en organisasjon som skal arbeide for at alle mennesker gis muligheter til å utøve svømmeaktivitet ut fra sine ønsker og behov.
Norges Svømmeforbund skal være en positiv verdiskaper for individ og samfunn, og en ledende organisasjon for å fremme svømmeaktiviteter og livredning. Norges Svømmeforbunds arbeid skal preges av frivillighet, demokrati, lojalitet og likeverd.
NSF er tilsluttet Norges Idrettsforbund (NIF), Federation Internationale de Natation Amateur (FINA), Lique Europeenne de Natation (LEN) og Nordic Swimming Federation Associaton (NSFA), og underkastet disse forbundenes lover og regler. Som en følge av tilslutningen til FINA er NSF den eneste organisasjon i Norge som kan organisere svømmeidrett innenfor FINAs idrettslige jurisdiksjon.
Følg pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Svømmeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Svømmeforbund
Regjeringen kutter livsviktig svømmeopplæring3.12.2025 19:10:07 CET | Pressemelding
Budsjettforliket om statsbudsjettet 2026 har kuttet bort nesten 78 millioner i tilskudd til å gjøre barnhagebarn tryggere i vann. Norges Svømmeforbund er svært skuffet over beslutningen, og vi ønsker svar fra partiene på hvordan de i tiden fremover skal bøte på dette? Hvordan skal de legge til rette for inkludering av barn rundt vann og sikre drukningsforebyggende arbeid? Siden 2015 har midlene til svømmeopplæring i barnehagene vært et viktig bidrag til å skape trygghet i vann og utjevne sosiale forskjeller. Ordningen har bidratt til at marginaliserte barn har fått tilbud om gratis opplæring. Dette har vært i tråd med faglige anbefalinger basert på at tidligere undersøkelser har vist at svømmeopplæringen i skolen starter for sent. Ordningen har økt i tråd med økt etterspørsel og møtte i 2025 heller ikke de reelle behovene. Vi håpte derfor på en økning i potten og er derfor svært overrasket over at de er fjernet. Midlene til svømmeopplæring i barnehager inngår også i regjeringens handli
Sander Kiær Sørensen med ny norsk rekord og semifinaleplass i EM Kortbane3.12.2025 13:34:42 CET | Pressemelding
EM Kortbane i svømming arrangeres i Lublin, Polen fra 2.-7. desember. På andre dag av mesterskapet setter Sander Kiær Sørensen fra Bærumsvømmerne ny norsk rekord på 200 fri med tiden 1.41,87.
I morgen starter EM Kortbane i svømming for den norske troppen1.12.2025 20:17:39 CET | Pressemelding
Våre utøvere fikk en formsjekk under NM i Asker for noen uker siden. Nå ser vi frem til å se de i aksjon under EM Kortbane som arrangeres i Lublin, Polen. EM Kortbane avsluttes søndag 7. desember.
Klart for NM Kortbane 2025 i Asker12.11.2025 10:34:40 CET | Pressemelding
13. til 16. november går NM Kortbane av stabelen i Holmen Svømmehall, med Asker Svømmeklubb som vertskap for mesterskapet. Norges beste svømmere i junior-, senior- og paraklassene møtes til fire dager med konkurranser på høyt nasjonalt nivå. Vi kan se frem til sterke prestasjoner, ekte svømmeglede og mange spennende dueller i bassenget.
Fredrik Solberg tar bronsemedalje i finalen på 50 fri27.9.2025 13:08:22 CEST | Pressemelding
Fredrik Solberg fra OI svømming svømmer inn til bronsemedalje i finalen på 50 fri. Fredrik svømmer inn på tiden 25,53 i finalen og tar bronsemedaljen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom