Beredskapsradioer oppfyller ikke kravene
6.12.2022 10:02:53 CET | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding

Direktoratet for samfunnssikkerhet- og beredskap melder til NRK at flere enn tidligere rapporterer at de har hjemmeberedskap i tråd med anbefalingene fra myndighetene. Men dersom du skal kjøpe ny radio til beredskapslageret ditt må du være oppmerksom på en ting.
— En god nødradio har DAB+ teknologi, kan brukes på 230 V og på batteri. Dersom du møter en radioforhandler eller en annonse som sier at en FM-radio er en fullverdig nødradio er dette ikke korrekt.
Det sier avdelingsdirektør i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet, John-Eivind Velure.
Han understreker videre:
— Det er de digitale DAB sendernettene i Norge som gjelder for lytting til riksdekkende radio. Lokale FM nett er kun et tillegg som kan bli brukt i nødstilfelle om øvrige mobil radio og TV-nett er nede.
Nkom har sendt varsel til Forbrukertilsynet og bedt dem vurdere å undersøke salgskommunikasjonen for produkter som selges som beredskapsradio.
Nøkkelord
Kontakter
John-Eivind VelureAvdelingsdirektør SpektrumNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:+4790043140Tel:95748447jev@nkom.noBilder

Om Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Nordmenns kunnskaper om kart og kompass er for dårlig: – Lær dere grunnleggende navigasjon16.9.2026 08:48:56 CEST | Pressemelding
Under halvparten av nordmenn mener de har nok kunnskap til å finne fram uten digitale hjelpemidler. Det er urovekkende mener Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom).
Skal du bruke jaktradio i høst? Dette bør du vite før høstjakta15.9.2026 11:28:16 CEST | Pressemelding
Jaktradioen er for mange en fast del av utstyret når jakta starter. Men før du tar den i bruk, må du ha kontroll på både tillatelse, kanaler og utstyr.
Nå skal det bli enklere å bytte internettleverandør10.9.2026 10:16:03 CEST | Pressemelding
Det skal være enkelt å bytte internettleverandør. Nå tar Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) initiativ til en felles løsning som skal gjøre leverandørbyttet enklere for kundene.
For få sikrer digitale produkter hjemme - nå advarer cyberekspert10.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nye tall viser at 1 av 4 nordmenn ikke gjør noe for å sikre smarthjemmene sine. Nå advarer cyberekspert og ber folk skjerpe sikkerheten.
Fire av fem bytter ikke mobilabonnement – kan gå glipp av lavere pris og bedre beredskap7.7.2026 09:25:31 CEST | Pressemelding
Bare hver femte nordmann har byttet mobilabonnement det siste året. Et skifte kan gi lavere pris, bedre vilkår og styrke beredskapen i hjemmet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
