Holder prisene uendret på norske juletrær
5.12.2022 10:31:02 CET | Coop Norge | Pressemelding

Coop kjøper inn alle sine juletrær via samarbeidspartneren Norsk Juletreservice AS som har norske lokale produsenter rundt om i landet.
– Nå har vi ladet opp til salgsstart gjennom hele året og er utrolig spente på om vi har nok trær til å dekke etterspørselen. I forrige uke ble de første trærne hugget og pakket, og står nå fremme i alle våre Obs BYGG-varehus. Som tidligere år er det naturligvis bare norske juletrær, nærmere bestemt edelgran i to ulike størrelser, og vi har ikke justert noe på prisene fra i fjor, forteller Espen Braaten, kjededirektør for Obs BYGG.
Etter salgsrekorder hvert år siden oppstarten ligger det også i 2022 an til ny rekord basert på butikkenes innmeldte behov. Det er i hovedsak Obs BYGG som står for juletresalget, men også enkelte Coop Byggmix har de norske juletrærne i salg nå i desember.
Markedets rimeligste
Selv om det er mange kommersielle aktører som de siste årene har tatt inn juletrær i sine sortimenter, er det Coop som er landets klart største tilbyder, målt i antall solgte trær. Med store innkjøpstall kan kjeden kutte kostnader og lar disse innsparingene tilfalle sine to millioner medlemmer gjennom medlemskupp.
– Medlemskuppet startet i dag og vil vare så lenge varehusene har trær. Vi selger edelgran som er under to meter til 249,- og edelgran over to meter til 299,-. Det er nøyaktig de samme prisene som vi hadde i fjor, og er på et nivå som jeg tviler på at andre i markedet kan matche, sier Braaten.
Prisene for ikke-medlemmer er på 499,- for edelgran som er under to meter, og 549,- for edelgran over to meter.
Forleng holdbarheten
Tidligere var det klassisk norsk gran som var mest populær i norske husholdninger, men tronen har de siste årene blitt overtatt av edelgran. Edelgran er fyldigere og med blanke mørkegrønne nåler som drysser mindre. Særlig om man tar litt vare på treet, og Braaten forteller at det kun kreves enkelt vedlikehold for å få treet til å vare gjennom hele julen.
– Når du har kjøpt juletre er det fint å la det stå innendørs et døgn i en kjeller eller i en gang, slik at treet akklimatiseres til en mer normal innetemperatur uten å umiddelbart møte over tjue grader i stua. Har du en liten sag kan du gjerne sage av en liten skive helt nederst på stammen, før du setter treet i juletrefoten. Deretter handler det meste seg om å tilføre nok vann, og helst holde treet unna varmekilder som ovn og peis.
Kontakter
Harald KristiansenKommunikasjonssjef i Coop Norge
Tel:+47 905 99 726harald.kristiansen@coop.noBilder

Om Coop Norge
Coop er Norges nest største dagligvareaktør og har i dag ca. 1 250 dagligvarebutikker og byggevarehus innenfor kjedekonseptene Obs, Extra, Coop Prix, Coop Mega, Coop Marked, Matkroken, Obs BYGG og Coop Byggmix. Coop eies av kundene gjennom medlemskap i deres lokale samvirkelag. Samvirkelagene har i dag til sammen over 2,5 millioner medlemmer og familiemedlemmer. Samvirkelagene eier fellesorganisasjonen Coop Norge SA som ivaretar sentrale fellesoppgaver for samvirkelagene.
Følg pressemeldinger fra Coop Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Coop Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Coop Norge
Tilbakekaller XTRA AGURKER I SKIVER 490G17.4.2026 10:29:16 CEST | Pressemelding
Coop Norge kaller tilbake XTRA AGURKER I SKIVER 490G på grunn av fare for glass i produktet.
Nå starter høysesongen for oppussing av hus og hage11.4.2026 08:00:00 CEST | Pressemelding
Nordmenn pusser opp og oppgraderer hjemme som aldri før, og Obs BYGG forventer at omsetningen når nye høyder når hagesesongen nå står for tur.
Coop forlenger samarbeidet med Too Good To Go: – Et viktig tiltak for å redusere matsvinn25.3.2026 11:11:38 CET | Pressemelding
Coop Norge og Too Good To Go (TGTG) forlenger samarbeidet som i flere år har bidratt til at store mengder fullt brukbar mat ikke havner i søpla. For Coop er samarbeidet en sentral del av arbeidet med å kutte matsvinnet i hele verdikjeden.
Påsken kan bli tidenes sunneste20.3.2026 08:48:38 CET | Pressemelding
Extra setter nye rekorder så langt i år etter et historisk sterkt frukt- og grøntår i 2025. Påsken kan bli tidenes sunneste.
Coop holder stand med kraftig vekst i lavprismarkedet18.3.2026 09:04:15 CET | Pressemelding
Coops lavpriskjede Extra var vekstvinneren i det norske dagligvaremarkedet også i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
