Kaldere vær ga økt kraftforbruk, produksjon og eksport
23.11.2022 14:00:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Når temperaturene faller, brukes det mer strøm. For å møte den økte etterspørselen ble det produsert mer kraft fra norske vannkraftverk i uka som gikk.
– Kaldere temperaturer forrige uke markerte en overgang fra det milde været vi har hatt i høst. Nå går vi inn i den perioden av året hvor vi normalt bruker vannet vi har spart på gjennom høsten, sier direktør i NVE, Inga Nordberg.
De siste månedene har magasinfyllingen økt kraftig, særlig i sørlige Norge. Dette har bidratt til at ressurssituasjonen nå er god. I forrige uke gikk fyllingsgraden noe ned over hele landet. I sørlige Norge gikk magasinfyllingen ned med 1,1 prosentpoeng, og er nå på 79,5 prosent. Dette nivået er nær medianen. For landet totalt er fyllingsgraden på 80,5 prosent.
Økt eksport og prisøkning
For landet samlet var eksporten på 705 GWh, noe som er en høy nettoeksport for en enkeltuke. Norge eksporterte både fra nord og sør i landet. Spesielt i nord ble eksportkapasiteten utnyttet.
I alle deler av landet var det også en prisøkning i uke 46. Norge hadde likevel et lavere prisnivå enn resten av Norden og kontinentet. Prisøkningen i landene rundt oss har blant annet sammenheng med de kaldere temperaturene.
Kraftsituasjonen framover
Tidligere i dag kom Statnett med en ny vurdering av kraftsituasjonen, der de har nedjustert nivået i de sørlige delene av Norge fra stramt til normalt.
– Det er også vår vurdering at ressurssituasjonen er bedret, og det er svært lav sannsynlighet for rasjonering. Vi jobber nå med oppdaterte analyser av utsiktene for vinteren og våren, sier Nordberg.
I disse analysene vil også situasjonen i landene rundt oss være viktig.
– Fordi det fremdeles er stor usikkerhet i Europa, vil vi overvåke kraftsituasjonen nøye gjennom vinteren. Det er fortsatt viktig at vannkraftprodusentene tar høyde for usikkerheten i det europeiske kraftsystemet framover, både denne vinteren og neste, poengterer Nordberg.
Kraftsituasjonen i Norge det neste halvåret vil være avhengig av været og de urolige forholdene i Europa. Dette er usikre faktorer som gjør at situasjonen i det sørlige Norge fortsatt kan bli krevende til våren. Så lenge prisene på gass og andre brensler forblir høye, kan vi forvente at de norske strømprisene kan ligge på et høyt nivå også framover i tid.
På www.nve.no/strom samler vi løpende informasjon om:
- Ukentlige kraftsituasjonsrapporter (publiseres kl. 14.00 hver onsdag)
- Ukentlig vannmagasinstatistikken (publiseres kl. 13.00 hver onsdag)
- Fakta om strømstøtteordningen
- Informasjon om kraftsystemet og kraftmarkedet
Nøkkelord
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noBilder

Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Viktig at kraftprodusentene tar hensyn til forsyningssikkerheten5.8.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Fyllingsgraden i de norske vannmagasinene økte litt forrige uke, men er fremdeles lav for årstiden. I denne situasjonen er det viktig at vannkraftprodusentene tar inn over seg ansvaret de har for vinterens forsyningssikkerhet. NVE følger utviklingen av kraftsituasjonen, i tett dialog med Statnett. Om nødvendig vil NVE innføre en rapporteringsordning for kraftprodusentene.
Tørt og lite vann i deler av Sør-Norge: NVE ber vannverks- og brønneiere følge med22.7.2026 14:19:37 CEST | Pressemelding
Flere steder i Sør-Norge er grunnvannstanden og vannføringen nå svært lav etter en nedbørfattig vinter og en varm, tørr sommer. NVE ber vannverkseiere, brønneiere og andre som tar ut vann om å følge utviklingen og være forberedt på å gjøre vannbesparende tiltak om det ikke kommer mye regn de neste ukene.
Lede får bygge transformatorstasjon i Bamble kommune6.7.2026 09:59:09 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Lede AS konsesjon til å bygge Frier transformatorstasjon i Telemark ved industriområdet Frier Vest. De har også fått tillatelse til å bygge to parallelle kraftledninger på 5,5 kilometer, for å knytte stasjonen til Herum transformatorstasjon.
Laveste klimagassutslipp knyttet til norsk strømforbruk siden 20203.7.2026 11:28:53 CEST | Pressemelding
I fjor ble totalt 96 prosent av det norske strømforbruket dekket av strøm produsert fra fornybare kilder. Klimagassutslippet knyttet til bruk av strøm i Norge har gått ned blant annet på grunn av mindre import fra naboland med høyere andel kraftproduksjon med klimautslipp. Det viser NVEs klimadeklarasjon for fysisk levert strøm i 2025.
NVE ber jordbruk, settefiskanlegg og vannverk om å forberede seg på sommertørke2.7.2026 10:01:11 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat oppfordrer en rekke aktører til å være forberedt på mulig sommertørke. Selv om dagens grunnvannstand er normal, er det viktig å ha gode rutiner for overvåking og tiltak dersom situasjonen endrer seg gjennom sommeren.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
