Mali Hole Skogen fra IKT-Norge er ny leder for Standard Norges sektorstyre IKT

Som direktør for teknologi og bærekraft i IKT-Norge jobber Skogen for store og små teknologibedrifter fra ulike næringer over hele landet. Deres ønsker og behov tar hun med seg til Standard Norges sektorstyre for IKT.
Sektorstyrets oppgave er å gi råd til Standard Norge om nye standardiseringsprosjekter. Standard Norge har sektorstyrer og fagråd innenfor bygg, anlegg og eiendom, forbrukersaker, petroleum, lavkarbon og havenergi, helse og omsorg, og IKT.
God dialog med næringen er avgjørende
Administrerende direktør i Standard Norge, Jacob Mehus, mener Skogen vil gi verdifulle bidrag i arbeidet med framtidens standarder for IKT og digitalisering.
– For at standardene vi utvikler skal være relevante, er det avgjørende at vi har god dialog med næringen, og vårt sektorstyre IKT er et viktig bindeledd. Mali Hole Skogen brenner for fagfeltet og for næringen, og hennes kunnskaper og nettverk vil styrke vårt arbeid med standarder innenfor IKT, både når det gjelder å møte næringens behov og ivareta norske interesser når internasjonale standarder utvikles, sier Mehus.
– Næringen må være engasjert
Standard Norges sektorstyre IKT, består i tillegg til IKT-Norge, av medlemmer fra Digitaliseringsdirektoratet, Utdanningsdirektoratet, Abelia, Fagforbundet, ITS Norway, Bits AS, Statens vegvesen og DNB ASA/ Swift. Skogen er motivert for vervet og ser fram til gode diskusjoner med Standard Norge og resten av sektorstyret.
– Bruken av standarder setter samfunnet i stand til å møte dagens og morgendagens utfordringer på en smart måte, og det er viktig at næringen er engasjert i og opptatt av standarder og standardisering. Har vi ikke gode standarder, så blir det både krevende og dyrere å utvikle ny teknologi. I vår næring er mye allerede standardisert og bygget på internasjonale standarder som det er bred enighet om, men i digitaliseringens tidsalder må vi stadig ha gode diskusjoner om hvilke standarder næringen trenger, sier Skogen.
Hun har bakgrunn som leder for bl.a Hold Norge rent og Oslo Renewable Energy and Environment Cluster (OREEC), og sitter i det regjeringsoppnevnte samordningsrådet for digitalisering av bygg- og anleggsbransjen. Hun har også bygget og leder den nasjonale samarbeidsarenaen GoForIT som samler teknologibedriftene og universitetene til politikk- og kunnskapsutvikling i krysningen mellom bærekraft, teknologi og kompetanse.
– Bærekraft og digitalisering henger nøye sammen, og både teknologi og standarder er verktøy for å gjøre verden mer bærekraftig. Det perspektivet blir viktig også for Standard Norges sektorstyre IKT, sier Skogen.
Nye medlemmer fra Statens vegvesen og Digitaliseringsdirektoratet
Som nye medlemmer i sektorstyret får Skogen med seg Lars Bernhard Kalfoss fra Statens Vegvesen og Grete Øwre fra Digitaliseringsdirektoratet.
Kalfoss er leder for Statens vegvesens IT-divisjon som er en av seks landsdekkende fagdivisjoner. Han har blant annet ansvaret for informasjonssikkerhet, effektive IT-tjenester, arkitekturstyring og utvikling av digitale tjenester.
Øwre er seksjonsleder ved avdelingen Digital strategi og samhandling i Digitaliseringsdirektoratet. Hun har lang ledererfaring fra NAV og Norges Bank, de siste årene innenfor virksomhetsstyring, inkludert strategiutvikling, langtidsplanlegging, risikostyring og porteføljestyring.
– Forsterkningene i sektorstyre IKT vil gi oss større mulighet til å være proaktive, og vi ønsker at sektorstyret i enda større grad skal være en kilde for gode råd og ønsker fra næringen om hva som er viktig for dem. For Standard Norge er det avgjørende at vi bidrar til verdiskaping i næringen og vi ser fram til et godt samarbeid med gamle og nye medlemmer av sektorstyret, sier Mehus.
Nøkkelord
Kontakter
Marit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noBilder



Om Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Over 4 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.
Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Ny Norsk Standard for bygningers energiytelse5.5.2025 08:45:10 CEST | Pressemelding
Standarden for beregning av bygningers energiytelse, NS 3031, er nå lansert i en ny versjon og igjen tilgjengelig som Norsk Standard. Denne standarden gir viktige retningslinjer og beregningsmetoder for energieffektive bygninger, og er nå tilpasset europeiske standarder etter en oppdatering.
Viktig antikorrupsjonsstandard oppdatert25.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Standard Norge har nå lansert en revidert versjon av NS-ISO 37001, en internasjonal standard som hjelper virksomheter med å bekjempe korrupsjon. Den oppdaterte standarden gir nye og tydelige retningslinjer som skal gjøre arbeidet mot korrupsjon enda enklere og mer effektivt.
Det er vinkelen det kommer an på10.4.2025 08:30:00 CEST | Pressemelding
Husk å beskytte øynene dine i påsken. Hvis solbrillene dine er i henhold til ISO 12312, er du helt sikker på at glassene har tilstrekkelig beskyttelse. Men vinkelen er også viktig.
Ny standard gir vernepleiere økt trygghet i yrkesrollen8.4.2025 10:34:08 CEST | Pressemelding
Denne standarden skal bidra til å sikre systematisk og kunnskapsbasert faglig oppdatering av vernepleiere.
Standarder for sirkulær utforming skal redusere plastforsøpling fra fiske og oppdrett2.4.2025 11:19:46 CEST | Pressemelding
En ny standardserie skal hjelpe fiskeri- og havbruksnæringen med å lage utstyr som kan gjenbrukes, repareres og resirkuleres. Serien gir et helhetlig rammeverk for sirkulær utforming av fiske- og akvakulturutstyr og tar for seg hele livssyklusen til produktene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom