Standarder for sirkulær utforming skal redusere plastforsøpling fra fiske og oppdrett
2.4.2025 11:19:46 CEST | Standard Norge | Pressemelding
En ny standardserie skal hjelpe fiskeri- og havbruksnæringen med å lage utstyr som kan gjenbrukes, repareres og resirkuleres. Serien gir et helhetlig rammeverk for sirkulær utforming av fiske- og akvakulturutstyr og tar for seg hele livssyklusen til produktene.

– Denne standardserien gir industrien et konkret verktøy for å lage utstyr som varer lenger, er lettere å vedlikeholde og ikke havner som plast i havet, sier Jacob Mehus, administrerende direktør i Standard Norge – Det handler om å beskytte havmiljøet, redusere tap av utstyr og støtte opp under en sirkulær økonomi.
Et veikart for sirkulær praksis
NS-EN 17988-serien består av seks deler og dekker blant annet krav til design, merking, sirkulære forretningsmodeller og digital sporing av komponenter. I tillegg finnes det en teknisk spesifikasjon, SN-CEN/TS 18101, som forklarer sentrale begreper og definisjoner.
Med serien får produsenter og designere veiledning i hvordan utstyr kan bygges på en måte som gjør det enklere å reparere, gjenbruke eller resirkulere – noe som reduserer ressursbruk og kostnader.
Fordeler for både industri og miljø
Standardene bidrar til å møte miljøregelverk og EU-direktiver som plastdirektivet og skipsavfallsdirektivet. Samtidig legger de til rette for innovasjon og bedre avfallshåndtering.
Standardserien er utviklet i samarbeid mellom europeiske fagmiljøer og bransjeaktører, og er tilgjengelig gjennom Standard Norge.
Mer informasjon: Fagside for sirkulær utforming av fiskeredskap
Kontakter
Bjørnar Sølvik-JensenKommunikasjonsrådgiverStandard Norge
Tel:+4741515375bsj@standard.noMarit SæterDirektør kommunikasjon
Tel:+47 970 27 956msa@standard.noOm Standard Norge
Standard Norge utvikler og forvalter standarder i Norge, og har enerett på å utgi Norsk Standard. Medlemmene våre er både næringsliv, myndigheter, interesseorganisasjoner, forbrukerorganisasjoner, forskningsinstitusjoner og andre. Over 4 000 norske eksperter er med i standardiseringsarbeid i regi av Standard Norge på nasjonalt eller internasjonalt plan.

Følg pressemeldinger fra Standard Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Standard Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Standard Norge
Containeren er 70 år - Standarden skapte et globalt system for handel11.9.2026 08:15:00 CEST | Pressemelding
For 70 år siden startet den moderne containertransporten. Men det var først da verden ble enige om felles standarder, at containeren endret varetransport og handel for alltid. Denne historien viser hvordan standardisering kan gjøre en god idé til global infrastruktur.
Det viktigste finner du på innsiden av sykkelhjelmen27.8.2026 09:56:25 CEST | Pressemelding
Noe av det viktigste med sykkelhjelmen står med liten skrift på innsiden. Om du finner CE-merket og bokstavene "EN" etterfulgt av tallet 1078, vet du at sykkelhjelmen er testet etter felles krav.
Marthe Haugland er ny leder for markedsutvikling i Standard Norge20.8.2026 13:40:33 CEST | Pressemelding
Marthe Haugland er ansatt som leder for markedsutvikling innen byggteknikk og kontrakter i Standard Norge. Hun kommer fra Nordic Innovation og skal bidra til at standarder blir et enda viktigere verktøy for innovasjon, digitalisering og sirkulær omstilling i byggenæringen.
Skal du se solformørkelsen? Sjekk standarden på brillene11.8.2026 14:32:39 CEST | Pressemelding
Onsdag kveld 12. august 2026 blir det en stor, delvis solformørkelse i Norge. Mellom 81 og 85 prosent av sola dekkes av månen på det meste. Fenomenet starter i nord rundt klokken 18.30 og når Sør-Norge litt etter klokken 19.00, med maks formørkelse om lag en time senere. Skal du se mot sola, holder det ikke med vanlige solbriller. Den internasjonale standarden ISO 12312-2 stiller krav til filtre som er laget for direkte observasjon av sola.
Det mest undervurderte konkurransefortrinnet vi har27.7.2026 08:15:00 CEST | Kronikk
Når vi snakker om konkurransekraft, handler det ofte om teknologi, kapital og kompetanse. Om innovasjon, produktivitet og omstillingsevne. Men et av våre viktigste konkurransefortrinn snakker vi sjelden om. Evnen til å bli enige.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom