Hvor mye plass har Norge satt av til hytter i Norge?
17.11.2022 10:36:08 CET | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding

I vår stilte NRK spørsmålet «Hvor mange hytter skal bygges i Norge i framtiden?». Det har ingen visst svaret på – før nå.
For å svare på spørsmålet har NINA på oppdrag fra Kommunal- og distriktsdepartementet estimert tomtereserven for fritidsboliger i Norge. Det vil si: Hvor mye areal som er satt av til fritidsboliger i gjeldende arealplaner etter plan- og bygningsloven, men som enda ikke er bygget ut.
3,5 ganger så stort areal som idag
– Svaret er 1 479 kvadratkilometer. Det tilsvarer 200 000 fotballbaner, eller fire ganger størrelsen av Mjøsa. Og det er tre og en halv gang arealet til eksisterende tettbygde fritidsbyggområder, forteller NINA-forsker Trond Simensen.
Vi har i dag 445 513 hytter. Hvor mange hytter kan bygges innenfor området som er satt av til fritidsboliger kommer an på hvor tett det bygges.
– Med et konservativt anslag kan vi doble antallet vi har i dag, slik at vi får nær en million hytter, forteller Simensen.
Bygger vi tettere, slik det gjerne gjøres i moderne hyttefelt, er det plass til langt flere.
Dette kjennetegner framtidas hytteområder
– Hovedtyngden av tomtereservene for fritidsboliger finner vi i fjellskogen i innlandsstrøk. Innlandet, Viken og Trøndelag topper lista over planlagt utbygd areal. Rapporten indikerer at det kan være konflikt mellom utbygging av fritidsboliger og flere viktige miljø- og samfunnshensyn.
Mer konkret fant forskerne følgende:
- 57 kvadratkilometer ligger over eksisterende skoggrense (4%).
- 90 kvadratkilometer ligger i strandsonen (7%)
- 109 kvadratkilometer (8%) ligger i villreinens leveområder
- 131 kvadratkilometer (10%) ligger i områder med myr.
Grunnlag for debatt om arealbruk
– Det er bra for samfunnsdebatten å ha fått disse tallene på bordet. Debatten om arealbruk bør bygge på oppdatert kunnskap, og denne rapporten er et bidrag til det, sier Simensen.
Simensen understreker samtidig at noen også bør regne på effektene for klima, natur og samfunn.
Han anbefaler også en «planvask», hvor kommunene går kritisk gjennom planene og tar ut utdaterte planer som ikke lenger er aktuelle, og samtidig vurderer hvor mye utbygging som er ønskelig – og realistisk.
Les rapporten: NINA Rapport 2171. Kartlegging av tomtereserver for fritidsbolig i Norge
Kontakt: Trond Simensen
Kontakter
Trond SimensenForskerNINA
Tel:415 09 167trond.simensen@nina.noBilder

Lenker
Om Norsk institutt for naturforskning - NINA
Norsk institutt for naturforskning - NINAHøgskoleringen 9
7034 Trondheim
73 80 14 00http://www.nina.no
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Forskere håper norskfødt fiskeørn finner hjem til Irland11.9.2026 11:35:52 CEST | Pressemelding
De blir født i Norge, lærer å fly i Irland og tilbringer sine første år i Afrika. Målet er at disse fuglene skal bidra til å bygge opp en levedyktig irsk fiskeørnbestand.
Ingen tegn til sykdom hos genetisk viktig ulv8.9.2026 09:19:38 CEST | Pressemelding
Rovdata har undersøkt hannulven V1265+ som ble felt i Sør-Fron kommune 20. juli i år. Den hadde normal vekt, men fremsto likevel som noe mager. I magen var det litt brusk, bein og saueull.
Vaksine var gull for store fjellrevkull8.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Sommeren har vært fruktbar for fjellrevene på avlsstasjonen i Oppdal. Fem store kull ga totalt 42 valper. Vaksinering har bidratt til suksessen.
På tur i høst? Se etter bjørneskit!4.9.2026 12:59:05 CEST | Pressemelding
Høsten er den beste tiden for å samle inn bjørneskit til DNA-analyse. Nå oppfordrer Rovdata jegere, turfolk og andre som ferdes i naturen, til å bidra i overvåkingen av brunbjørn.
Hvordan påvirker jakta elgens sexliv?1.9.2026 08:02:56 CEST | Pressemelding
Jakt i brunstperioden ser ikke ut til å svekke fruktbarheten hos elgen. Vekta på kalvene, og andelen kyr med kalv, har sunket vel så mye i områder der det jaktes minimalt under brunsten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom