Nye tall avslører nordmenns drikkeforventninger til jobbfesten

Da respondentene ble spurt om de hadde opplevd forventninger om at de skal drikke alkohol på sosiale arrangementer med jobben de siste 12 månedene, svarte hele 30 % ja.
Det var en overvekt av kvinner som hadde opplevd denne forventningen.
16 % av de som hadde opplevd forventninger, opplevde dette som problematisk.
Overraskende tall.
-Disse tallene er noe høyere enn forventet, sier Camilla Lynne Bakkeng, fag- og kommunikasjonsleder hos Akan kompetansesenter.
-Jobbfester skal være inkluderende, bygge samhold og styrke fellesskapet. Når så mange opplever drikkeforventninger som problematisk har vi bommet på hensikten, og bidrar til utenforskap. Dersom man ikke ønsker å drikke alkohol, må man slippe å få kommentarer eller spørsmål om hvorfor man ikke drikker. Det er da problemet oppstår.
Med en hæl inn i julebordsesongen
Tall fra FHI (Alkohol og arbeidsliv 2019) viser at over 300 000 dropper jobbfester grunnet alkoholbruk.
Vi nærmer oss årets julebordsesong, den første på tre år uten covid-restriksjoner, så tematikken på landets arbeidsplasser er høyaktuell.
-Det er klart vi gleder oss til julebordet, en gylden anledning for kolleger å senke skuldrene og ha det gøy sammen. Det er likevel viktig å minne om at den sosiale arenaen på jobb skal inkludere, ikke ekskludere, sier Lynne Bakkeng.
-Det er fullt mulig å finne en balanse som ivaretar både de positive og de negative sidene ved alkoholbruk. Da må vi snakke om hvordan vi vil ha det når vi drikker sammen, slik at det blir trygt og inkluderende for alle, avslutter Camilla Lynne Bakkeng.
Dette bør du tenke på før årets julebord
Her er seks råd til deg som skal på julebord eller sosiale sammenkomster i forbindelse med jobb.
1) Snakk med kolleger og leder i forkant
Har dere ikke snakket om jobbfester før, kan dere gjerne snakke om forventninger til julebordet eller jobbfesten i forkant. Da har man mulighet til å justere forventningene sine, og tenke at det skal være hyggelig og inkluderende for alle. Skill på hva som er jobbfest og hva som er en privatfest med venner, og juster forventningene etter det.
2) Velg alkoholfritt innimellom
Ha god alkoholfri drikke like tilgjengelig som alkohol, slik at det blir lett å velge. Da veksler også ofte flere mellom alkohol og alkoholfritt i løpet av kvelden. Det betyr ikke at man ikke skal feste og ha det gøy, men at man kan styre promillen litt.
3) Ikke spør
Ikke spør eller kommenter hvorfor kollegaen din ikke drikker. Det er en privatsak.
4) Inkluder alle på andre måter
Legg opp til aktiviteter som er samlende for gjestene utover mat og drikke.
5) Håndter uønskede situasjoner
Ledere og medarbeidere må vite hva de skal gjøre dersom det oppstår uønskede situasjoner.
6) Si «nei takk»
Til deg som velger alkoholfritt: Blir du tilbudt alkohol, si nei takk og be om noen annet. Du skylder ingen en forklaring på hvorfor.
Les mer om kampanjen "Tanker fra jobbfesten" “De som ikke drikker, ødelegger stemningen på jobbfesten” | Akan (ntb.no)
Nøkkelord
Kontakter
Cathrine Kanck-VårdalSenior kommunikasjonsrådgiverKommunikasjon
Tel:92696199cathrine.kanck-vardal@akan.noBilder

Om Akan
Akan kompetansesenter – Arbeidslivets kompetansesenter for rus- og avhengighetsproblematikk.
Vi setter ledere og medarbeidere i stand til å forebygge og håndtere problematisk bruk av alkohol, narkotika, legemidler og spill.
Akan kompetansesenter er en ideell organisasjon, som ble stiftet i 1963 og eies av Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO), Landsorganisasjonen i Norge (LO) og staten. Virksomheten finansieres av staten ved Helsedirektoratet, LO, NHO, samt egne kursinntekter.
Besøksadresse: Dronningensgate 13, Oslo
- Gevinsten ligger i åpenheten -
Følg pressemeldinger fra Akan
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Akan på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Akan
Sjefen din er trolig oftere fyllesyk enn deg12.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
I en ny undersøkelse fra Respons Analyse, gjennomført for Akan kompetansesenter svarer 14 % av norske arbeidstakere at de har vært mindre effektive på jobb, på grunn av alkoholinntak dagen før.
Årets julebord – gode minner eller bare sure oppstøt?19.12.2024 13:15:52 CET | Kronikk
Det var garantert noen som ikke kom på årets julebord. Årsaken kan være noe helt annet enn at man har vaska gølv og børi ved og pynta tre, men rett og slett trenger kvile og puste på ei stund. Det er liksom ikke helt akseptert å takke nei til julebordet, fordi man ikke liker kolleger som blir berusa og fulle. Da byr førjulstiden «heldigvis» på et hav av små unnskyldninger og bortforklaringer.
For første gang er det to vinnere av Akan-prisen28.11.2024 13:55:52 CET | Pressemelding
Årets pris går til Fredrikstad kommune og BaneNor. For første gang oppfyller alle de nominerte minimumskriteriene for å få Akan-prisen. Det har vært en grundig utvelgelsesprosess, som endte i noe som aldri tidligere har skjedd: delt førsteplass og to vinnere av Akan-prisen 2024.
Akan kompetansesenter utfordrer norske toppledere på drikkekultur i julebordstiden27.11.2024 07:00:00 CET | Pressemelding
Hva skjer når Norges toppledere får servert pils med en uvanlig bismak? I disse dager har nærmere 250 ledere over hele landet mottatt en sixpack med øl fra Akan kompetansesenter. Innholdet er alkoholfritt og på flaskene er det statistikk om alkoholbruk, en litt annerledes type «alkoholprosent» som er ment å trigge samtaler.
Økt bekymring om kokainbruk i arbeidslivet9.10.2024 06:30:00 CEST | Pressemelding
De siste årene er det registrert en økning i antall henvendelser som omhandler kokain til Akan kompetansesenters veiledningstjeneste. Denne økning har fortsatt i første halvår 2024.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom