Første del av nye Trondheim S åpner i dag
7.11.2022 13:28:12 CET | Bane NOR Eiendom | Pressemelding

Bane NOR Eiendom, som eier Trondheim S, har bygget den nye parkeringskjelleren under Fylkesveien og ut mot kanalen, mellom Jernbanebrua og Polithuset i Trondheim sentrum. Parkeringshuset, som vil hete Trondheim S P-hus, har 210 offentlige parkeringsplasser, som alle kan benytte seg av. 11 av plassene er avsatt som HC-plasser og det er montert hele 100 ladere for elbiler.
Fylkesveien over parkeringskjelleren er reetablert og rustet opp, og har blitt et flott byrom med fire kjørefelts vei der to er kollektivfelt, holdeplasser for Metrobuss, ny sykkelvei og en promenade langs kanalen.
- Vi flytter parkeringsplassene fra gateplan og under bakken, og frigjør dermed areal til byutvikling, brede fortau og sykkelvei. Dette er første byggetrinn i det som blir Norges mest moderne kollektivknutepunkt, sier Arne Hognestad, prosjektsjef i Bane NOR Eiendom.
Inn- og utkjøring til parkeringskjelleren vil være via Havnegata ved Scandic Nidelven, og inn- og utgang via nytt heis- og trappehus rett ved Jernbanebrua.
Nye Trondheim S ferdig i 2025
Bane NOR Eiendom starter nå det andre byggetrinnet, som blant annet vil inneholde Trondheims nye jernbanestasjon. Bygget kommer til å inneholde en helt ny stasjonsbygning med inngang fra Stasjonsplassen. Bygningen vil bli oppført langs Sjøgangen, og skal ligge som et lokk over de fire første jernbanesporene. Det vil inneholde ankomsthall og lokaler for servicefunksjoner, café og restaurant.
Den nye stasjonsbygningen blir mer brukervennlig med både heis og rulletrapper ned til sporene. I tillegg blir det bygget 12 000 kvadratmeter med kontorer i bygget. De forberedende arbeidene er i gang, og byggingen av den nye stasjonsbygningen starter for fullt rett etter nyttår. Bygget skal stå ferdig i fjerde kvartal 2025.
- Det er ikke ofte det bygges en ny jernbanestasjon i Norge. Nye Trondheim S er et grønt byutviklingsprosjekt, og skal bli et bedre kollektivknutepunkt for buss, båt og tog. Vi utvikler knutepunktet for at flere skal reise klimavennlig med tog og mer sømløst kollektivt, sier Hognestad.
Ny bydel på knutepunktet
I 2026 starter byggingen av om lag 250 nye boliger, handels/forretningsareal, ny og overbygget bussterminal for regional busstrafikk og innendørs sykkelparkering.
Gjennom byggingen av boliger skapes det en ny bydel med liv og aktivitet som binder sammen bydelen med både Midtbyen, Brattøra og østre bydeler. Attraktive og sørvendte næringsarealer på bakkeplan med bredt fortau vil også bidra til et mer levende område.
- Dette er en betydelig satsing der vi bygger en helt ny bydel. Å kombinere kollektivknutepunkt med bolig og næring bidrar til at flere kan bo og jobbe i sentrum og la bilen stå. Mindre bilbruk reduserer utslipp av eksos, svevestøv, mikroplast og CO2. I tillegg til å styrke kollektivtrafikken vil fortetting på knutepunkt redusere byspredning og økt arealbruk i randsonene, sier prosjektdirektør Dag Haugdal i Bane NOR Eiendom.
Nøkkelord
Kontakter
Stine StrachanKommunikasjonssjef Bane NOR EiendomBane NOR Eiendom
Tel:90788968stine.strachan@banenor.noBilder
Lenker
Om Bane NOR Eiendom
Norges ledende knutepunktutvikler
Bane NOR Eiendom AS eier, forvalter og utvikler all jernbaneeiendom i Norge. Porteføljen har en anslått brutto verdi på 23,6 milliarder kroner og omfatter stasjoner, jernbanetilknyttede service- og driftsbygg, næringsbygg, boliger og tomter. De fleste eiendommene er sentralt plassert ved kollektivknutepunkter og langs jernbanen.
Vi utvikler moderne og miljøvennlige boliger og næringsbygg og bidrar aktivt til by- og stedsutviklingen i Norge. På stasjonene tilbyr vi gode fasiliteter til de reisende, legger til rette for hyggelige serveringssteder og fine butikker og tilbyr bil- og sykkelparkering. Til togoperatørene tilbyr selskapet funksjonelle og moderne verksteder, terminaler og driftsbygg.
Våre 150 ansatte håndterer en portefølje på 926 bygg og ca. 3.000 leiekontrakter, og over 200 pågående eiendomsutviklingsprosjekter. De årlige investeringene utgjør ca. 1,3 milliarder kroner.
Bane NOR Eiendom AS er en del av Bane NOR-konsernet og har som samfunnsoppdrag å utvikle attraktive knutepunkt som får flere til å velge toget..
Følg pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR Eiendom på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Slutter som administrerende direktør i Bane NOR Eiendom AS16.9.2026 14:09:59 CEST | Pressemelding
Etter syv år i rollen går Jon-Erik Lunøe (63) av som konserndirektør divisjon Eiendom og serviceanlegg i Bane NOR. Stillingen omfatter også å være administrerende direktør i Bane NOR Eiendom AS. Han fortsetter som leder inntil en etterfølger er på plass, og vil deretter gå over i nye oppgaver i Bane NOR.
Bane NOR Eiendom selger seg ut av Scandic Voss14.8.2026 13:02:06 CEST | Pressemelding
Bane NOR Eiendom har solgt sin 50 prosents eierandel i Scandic Voss til Odfjell Eiendom. Etter transaksjonen blir Odfjell Eiendom eneeier av hotelleiendommen, og eiendommen ble verdsatt til 425 MNOK i transaksjonen.
Bane NOR Eiendom får inn sterke partnere i Drammen Helsepark3.7.2026 15:41:15 CEST | Pressemelding
Bane NOR Eiendom har solgt 50 prosent av Drammen Helsepark AS til J.B. Ugland Eiendom AS og Knut Axel Ugland Holding AS. Med det styrkes utviklingen av et av Norges mest ambisiøse helse- og byutviklingsprosjekter.
Nytt rådhus i Holmestrand med grønne ambisjoner2.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Det nye rådhuset i Holmestrand slår seg ikke til ro med at bygget er plassert på et sentralt knutepunkt folk lett kan reise kollektivt til, men skal få energiklasse A, oppfylle EUs taksonomi og ha solceller på taket. Før det er ferdig har prosjektet fått midlertidig prosjekteringssertifikat for BREEAM Very Good.
Alle som pendler til Oslo S kan gi innspill på utviklingen for de neste 150 årene6.5.2026 07:43:00 CEST | Pressemelding
For mange som pendler er Oslo sentralstasjon nærsenteret der de henter middag før de drar hjem, kjøper en gave eller plukker med seg og blomster og en flaske vin til helgen. Nå kan alle som pendler si sin mening om hvordan de synes stasjonen bør bli, når Bane NOR Eiendoms planforslag for Nye Oslo S er ute til offentlig ettersyn i seks uker.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

