Havbruk til havs bidrar til nytt norsk industri- og eksporteventyr
SalMar Aker Ocean, NTNU og SINTEF har gått sammen i en arbeidsgruppe som har vurdert sentrale forsknings- og utviklingsbehov. Disse er beskrevet i rapporten "Forskning og utvikling for realisering av havbruk til havs" som ble presentert på toppledermøtet på Frøya i går ettermiddag. Også bl.a. Veterinærinstituttet, Havforskningsinstituttet, NTNU Samfunnsforskning, Universitetet i Stavanger, Universitetet i Oslo, BI, Universitetet i Tromsø, Nord Universitet og Utror har bidratt til arbeidet. Fremover ønskes innspill fra alle relevante organisasjoner til de neste stegene i arbeidet.
Mot 2050 kan havbruk til havs gi en årlig verdiskaping i størrelsesorden hundre milliarder kroner, med mange titalls tusen sysselsatte i verdikjeden og ringvirkningsnæringer som omfatter både distrikter og byer i Norge. Havbruk til havs vil bygge på norsk spisskompetanse fra maritim industri, offshore olje og gass og tradisjonelt havbruk og ventes å føre til en ny verdensledende leverandørnæring som vil kunne betjene mange havregioner, samtidig som man tetter noe av gapet som følge av redusert aktivitet innen olje og gass.
Men oppdrett langt til havs vil også by på nye og store utfordringer når det gjelder samvirke mellom biologi, miljø, teknologi og mennesker. Disse utfordringene må møtes gjennom å bygge ny kunnskap og ved å sette søkelys på viktige FoU-oppgaver.
Vi har satt sammen en strategisk tilnærming til dette arbeidet som kan fungere som et veikart for fremtiden. Våre konkrete anbefalinger er følgende:
- Tidslinje og prioriteringer for FoU-oppgaver og hvordan arbeidet skal gjennomføres.
- FoU-oppgaver bør løses ved tverrsektorielt samarbeid og mellom aktører fra forskning-, utdannings- og industrisektoren i hele verdikjeden for å sikre både praktisk nytte og vitenskapelig kvalitet.
- FoU-oppgavene er tverrfaglige, noe som krever samarbeid på tvers av fagdisipliner i enda større grad enn tidligere
- Utdanningsinstitusjoner må sørge for at resultatene fra forskningen blir brukt i undervisning. Dette vil være med på å sikre rekruttering og at fremtidens arbeidsstyrke har kjennskap til havbruk til havs.
Arbeidet med havbruk til havs står med tydelige ambisjoner i Hurdalsplattformen: Norge skal lede an i utviklingen av verdens mest produktive og miljøvennlige havbruksnæring med produksjon av matressurser til et voksende verdensmarked. Dette gir høye krav til bærekraft og sameksistens mellom ulike havnæringer. Forskning og utvikling er nødvendig for å realisere målene.
Vi har i rapporten beskrevet hvordan forskning kan bidra til et bærekraftig havbruk til havs på biologiens premisser. Les hele rapporten her: Forskning og utvikling for realisering av havbruk til havs. Innspill til strategiske prioriteringer mot 2040. Første versjon av rapporten vedlagt.
Nøkkelord
Kontakter
Hans Vanhauwaert BjellandForskningssjefSINTEF Ocean / Havbruk
Tel:98829872hans.bjelland@sintef.noDokumenter
Om SINTEF
SINTEF er et av Europas største forskningsinstitutt, med flerfaglig spisskompetanse innenfor teknologi, naturvitenskap og samfunnsvitenskap. SINTEF er en uavhengig stiftelse som siden 1950 har skapt innovasjon gjennom utviklings- og forskningsoppdrag for næringsliv og offentlig sektor i inn- og utland. SINTEF har 2200 medarbeidere fra 80 nasjoner og en årlig omsetning på over fire milliarder kroner.
Visjon: Teknologi for et bedre samfunn
www.sintef.no
Følg pressemeldinger fra SINTEF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra SINTEF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra SINTEF
Hva skjer om Norge blir rammet av sabotasje eller cyberangrep mot energisystemet?10.8.2025 22:00:30 CEST | Presseinvitasjon
Strømbruddet i Spania og Portugal i vår fikk alvorlige konsekvenser: liv gikk tapt, kommunikasjon falt ut, og samfunnet sto stille. Hva skjer om noe tilsvarende rammer Norge som er et av verdens mest elektrifiserte land? SINTEF og NTNU gir tre råd for et et energisikkert samfunn rustet mot angrep under Arendalsuka.
Byggforskserien gir råd om valg av trekledning5.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Byggforskseriens anvisninger om trekledninger er utarbeidet i samarbeid med Treteknisk og tar for seg ulike materialer.
SINTEF Energi på Arendalsuka 2025: Forskning, fakta og fremtidens løsninger31.7.2025 10:34:40 CEST | Pressemelding
SINTEF gir forskningsbaserte energiråd på Arendalsuka for tiende gang og bidrar med faglig kunnskap og energiråd om alt fra forsyningssikkerhet, CCS, energieffektivisering, bioenergi og havvind.
Norsk teknologi sørger for japansk klimagevinster27.6.2025 11:22:24 CEST | Pressemelding
Ti millioner CO₂-varmepumper til varmtvann solgt – miljøseier med norske røtter
Sanntidsdata er nødvendig for å utvikle fremtidens smarte bygg24.6.2025 09:35:32 CEST | Pressemelding
Tilgang til sanntidsdata er avgjørende for å få bygninger som er både energieffektive, smarte og fleksible.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom