NAF: Hver femte bil på veien er elektrisk

- Før nyttår er andelen elbiler på norske veier passert 20 prosent. Det er den høyeste elbil-andelen i Europa. Bare i år kommer det 120 000 nye elbiler på veiene.
Det sier Thor Egil Braadland, myndighetskontakt i NAF. Han mener at det høye antallet elbiler gjør at myndighetene ligger mer og mer bakpå med en moderne ladepolitikk.
- Mange elbilister synes møtet med hurtiglading er klønete og komplisert. En godt forberedt elbilist må ha så mange som 10-15 forskjellige ladeapper installert på telefonen før de legger ut på veien. Dette er å gjøre ting unødig vanskelig for folk, sier han.
Bakgrunnen for bekymringen er at de fleste ladeselskapene ønsker å knytte kunden til sin app, for å få tak i kjøps- og bruksdata.
- For hvert enkelt selskap er dette logisk, men for forbrukeren er alle appene unødvendig kompliserende. Regjeringen bør derfor kreve at ladeoperatørene åpner datasystemene sine, slik at alle kan bruke sin ene favoritt-app på alle ladestasjoner. Dette er enkelt å få til. Sverige har gjort det, det samme har Nederland, sier han.
Etterlyser Regjeringens ladestrategi
Regjeringen er sent ute med sin lovede ladestrategi. Den skal komme før nyttår, men allerede nå er EU i ferd med å vedta enklere lading. Krav om åpen digital betaling for lading, såkalt «e-roaming», skal innføres i EU og dermed Norge. Men dette gjelder senest fra 2027.
- Det er ingenting som hindrer Norge i å gå først her også. Det er ingen andre land i Europa som har en så høy elbiltetthet som oss. Det er selvsagt at den norske regjeringen burde gå foran og kreve enklere lading allerede fra 2023, sier han.
Fakta om elbilparken i Norge
- Det finnes om lag 550 000 elbiler på norske veier i dag. Den samlede bilparken er på rundt 2,9 millioner biler, og elbilene utgjør i dag 19 prosent av bilparken.
- Så langt i år er det solgt om lag 10 000 elbiler i måneden i Norge, inkludert bruktimport. Om dette fortsetter vil elbilene passere 20 prosent av bilparken før nyttår. Så langt i år er det kommet snaut 90 000 elbiler på veiene.
- Norge har nesten like mange elbiler på veiene som Tyskland. Der har antall elbiler passert 600 000 biler. I Tyskland utgjør imidlertid elbilene kun 1,3 prosent av den totale bilparken, siden de har 48,5 millioner personbiler.
Nøkkelord
Kontakter
Thor Egil BraadlandMyndighetskontakt
Tel:+47 911 83 088thoregil.braadland@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: – Sjekk vær og føreforhold før juleferien22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Mildvær og lite snø i lavlandet betyr ikke at fjellovergangene er snøfrie. – Det er viktig at du også i år forbereder deg på at det kan bli vanskelige kjøreforhold i julen, sier Jan Harry Svendsen i NAF
NAF: Slik pakker du julebilen19.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Juleutfarten står for døra, og bagasje og julegaver skal pakkes i bilen. - Bruk god tid på pakkingen av bilen når dere skal til hjemstedet eller på hytta i juleferien. Da kommer dere vel frem, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Unngå parkeringsskadene i julen18.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Det er ikke bare betalingskortet som går varmt i julestria, mange stifter også bekjentskap med skademeldingen. - I år som alle andre år, fortsetter juletradisjonen med å bulke julen inn på stadig trangere parkeringsplasser, advarer NAF.
NAF: - For selvsikre menn bak rattet16.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Hele 45 prosent av norske menn tror de er bedre til å kjøre bil enn de fleste andre. - Selvsikkerheten er høy, men det er menn som krasjer oftest, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: - Dette irriterer mest i trafikken8.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Manglende bruk av blinklys, farlige forbikjøringer og bruk av mobiltelefon under kjøring, er topp tre irritasjonsmomenter i trafikken. - Over halvparten irriterer seg over dårlig blinklysbruk, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
