De fleste barn og unge får med seg nyheter

– Det er veldig bra at en så stor andel unge følger med på nyheter, men det er noe problematisk at sosiale medier er en så sentral nyhetsplattform blant de yngste. Disse tjenestene formidler ofte nyheter kortfattet og uten kontekst, og de har heller ingen redaktør som kvalitetssikrer innholdet, sier Mari Velsand, direktør i Medietilsynet.
Andelen som ikke får med seg nyheter i det hele tatt, er lavest blant de yngste. Blant tenåringene oppgir så godt som alle (98–99 prosent) at de får med seg nyheter ofte eller av og til, mot 94 prosent blant ni- og tiåringene.
Undersøkelsen gir ingen informasjon om hva som er den opprinnelige kilden når barn og unge ser, hører eller leser nyheter i sosiale medier. I undersøkelsen er det overlatt til respondentene selv å definere hva en nyhet er. Respondentene eksponeres ikke for noen definisjon i forkant av sine svar. Med andre ord har de ulike respondentene trolig lagt til grunn ulike definisjoner av nyhetsbegrepet.
Tv og sosiale medier er mest brukt for å få med seg nyheter
Totalt for barn mellom 9 og 18 år er det størst andel som bruker tv for å få med seg nyheter (89 prosent), sosiale medier kommer hakket bak med 88 prosent. Det er en betydelig større andel som oppgir at de bruker sosiale medier ofte for å få med seg nyheter (56 prosent), enn som bruker tv ofte til nyhetskonsum (37 prosent).
Blant de yngste barna bruker den største andelen tv for å følge med på nyheter (86 prosent av 9–11-åringene), mens tenåringene stort sett følger nyheter i sosiale medier (95 prosent av 15–18-åringene). Snapchat, TikTok og YouTube er de tre mest populære tjenestene når 9–18-åringer konsumerer nyheter i sosiale medier.
Barn og unge er mest interessert i globale nyheter
Barn og unge er mest interessert i nyheter fra utlandet, deretter følger nyheter fra Norge, og sist lokale nyheter.
– Internett gjør at vi daglig eksponeres for hele verden. Undersøkelsen viser at barn og unge ser ut til å være mer opptatt av det globale perspektivet enn det lokale. Det kan ha både positive og negative sider, sier Velsand.
Medietilsynets undersøkelseviser også at NRK, VG, TV 2 og lokalavisene er redaktørstyrte nyhetsmedier som brukes av mange barn og unge.
– Det er bra at en høy andel følger nyheter i redaktørstyrte medier, som er en viktig motvekt til falske nyheter i sosiale medier, avslutter Velsand.
Om barn og unges nyhetsbruk
- De aller fleste 9–18-åringer forholder seg til nyheter i større eller mindre grad: 97 prosent får med seg nyheter. En høyere andel tenåringer får med seg nyheter sammenlignet med yngre barn.
- Sosiale medier og tv er de vanligste kanalene for nyhetsoppdateringer for 9–18-åringer: 89 prosent får med seg nyheter ofte eller av og til på tv, mens 88 prosent får med seg nyheter fra sosiale medier.
- Snapchat, TikTok og YouTube er de sosiale mediene en høyest andel 9–18-åringer får med seg nyheter fra.
- NRK, VG og TV 2 er viktige redaktørstyrte nyhetsmedier for barn og unge.
- De nære relasjonene spiller en vesentlig rolle i barn og unges nyhetsoppdatering: 93 prosent av 9–18-åringene får med seg nyheter fra foreldrene, 91 prosent fra venner og 87 prosent fra lærere/skolen.
- Nyhetstypene flest barn og unge definerer som interessante, er nyheter fra utlandet (57 prosent), deretter følger nyheter fra Norge (51 prosent) og lokale nyheter «fra der jeg bor» (49 prosent).
Data er samlet inn og bearbeidet av Kantar Public på oppdrag fra Medietilsynet.
Nøkkelord
Kontakter
Nina Bjerkekommunikasjonsrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 419 34 154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Sosiale medier fjerner færre falske kontoer i Norge23.5.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
Antall falske norske kontoer i sosiale medier fjernet av plattformene selv, ble kraftig redusert siste halvår i fjor, viser nye tall som Medietilsynet har gjennomgått. Meta oppgir fortsatt ikke tall for det norske markedet.
To brudd på reklameregler i ny kontroll22.5.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
Norske tv-kanaler og strømmetjenester følger i hovedsak reglene om reklame, sponsing og produktplassering, konkluderer Medietilsynet etter en ny kontroll.
Medietilsynet opnar for innspel til vurdering av mediestøtteordningane13.5.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
Bransjeaktørar og andre interessentar blir nå inviterte til å komme med innspel i samband med at Medietilsynet skal gå gjennom dei ulike ordningane for direkte mediestøtte.
Ny rapport fra Medietilsynet: Mange får med seg nyheter, men færre er på tradisjonelle plattformer6.5.2025 06:50:00 CEST | Pressemelding
De fleste følger med på nyheter, men færre bruker tradisjonelle plattformer i sitt daglige nyhetskonsum. Det viser Medietilsynets nye rapport om status for bruksmangfoldet.
Stian Barsnes-Simonsen blir ny kommunikasjonssjef i Medietilsynet24.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Stian Barsnes-Simonsen (46) er ansatt som ny kommunikasjonssjef i Medietilsynet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom