Medietilsynet

Medietilsynet ønsker kandidater til menneskerettighetspris for journalister

4.5.2026 08:37:05 CEST | Medietilsynet | Pressemelding

Del

Kultur- og likestillingsdepartementets menneskerettighetspris for journalister skal igjen deles ut til en eller flere journalister som i særlig grad har satt søkelys på aktuelle menneskerettighetsspørsmål i Norge. Alle kan foreslå kandidater til prisen.

Bilde av de to vinnerne fra sist prisen ble delt ut. De står ute i vinterlig landskap, og begge har svart jakke på.
Vinnere av prisen i 2024, Adresseavisens journalister Grete Holstad og Kim Nygård for dekningen av Fosensaken. Foto: Kim Nygård, Adresseavisen

Prisen skal inspirere til undersøkende journalistikk om menneskerettighetsspørsmål, og bidra til å avdekke eventuelle brudd på menneskerettigheter. Det journalistiske arbeidet skal ha vært publisert i norske medier. 

- Journalister som avdekker maktmisbruk, urett og brudd på menneskerettighetene, spiller en avgjørende rolle for demokratiet. Ved å dokumentere kritikkverdige forhold og løfte fram stemmer som ellers ikke blir hørt, styrker de både rettssikkerheten og tilliten i samfunnet. Denne prisen er en anerkjennelse av dette modige og viktige arbeidet, sier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.

Prisen består av en pengegave på 100 000 kroner og et trykk av kunstneren Cathrine Alice Liberg.

Uavhengig jury

Det er mulig å nominere både enkeltjournalister og journalister som har samarbeidet om et prosjekt.
Prisvinneren utpekes av en uavhengig jury. Juryen er oppnevnt av Kultur- og likestillingsdepartementet, og består av Ove Kenneth Nodland (jurist og daglig leder i ICJ Norge), Arne Blix (jurist og tidligere redaktør) og Hege Lamark (pensjonert dosent i journalistikk).  

I vurderingen av kandidater skal juryen blant annet vektlegge betydning og effekt i samfunnet, journalistisk kvalitet i metode og presentasjon og etiske og juridiske momenter. Grad av originalitet og journalistisk innsats, og bidrag til å utvikle journalistikk på et institusjonelt nivå, vil også bli lagt vekt på. Juryen ser i tillegg på andre trekk ved det journalistiske arbeidet.

Forslag kan sendes til Medietilsynet

Den som vil nominere kandidat(er) til prisen, kan sende forslag på e-post til post@medietilsynet.no innen 17. juni 2026. 

Kultur- og likestillingsdepartementets menneskerettighetspris for journalister er delt ut annethvert år siden 2006. Vinner i 2024 var Adresseavisens journalister Grete Holstad og Kim Nygård for dekningen av Fosensaken. Årets vinner blir offentliggjort til høsten.  

Medietilsynet er sekretariat for juryen. Mer informasjon om prisen og en oversikt over tidligere vinnere finnes på Medietilsynets nettside.

Nøkkelord

Kontakter

Om Medietilsynet

Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.

Følg pressemeldinger fra Medietilsynet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Medietilsynet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye