Medietilsynet ønsker kandidater til menneskerettighetspris for journalister
4.5.2026 08:37:05 CEST | Medietilsynet | Pressemelding
Kultur- og likestillingsdepartementets menneskerettighetspris for journalister skal igjen deles ut til en eller flere journalister som i særlig grad har satt søkelys på aktuelle menneskerettighetsspørsmål i Norge. Alle kan foreslå kandidater til prisen.

Prisen skal inspirere til undersøkende journalistikk om menneskerettighetsspørsmål, og bidra til å avdekke eventuelle brudd på menneskerettigheter. Det journalistiske arbeidet skal ha vært publisert i norske medier.
- Journalister som avdekker maktmisbruk, urett og brudd på menneskerettighetene, spiller en avgjørende rolle for demokratiet. Ved å dokumentere kritikkverdige forhold og løfte fram stemmer som ellers ikke blir hørt, styrker de både rettssikkerheten og tilliten i samfunnet. Denne prisen er en anerkjennelse av dette modige og viktige arbeidet, sier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery.
Prisen består av en pengegave på 100 000 kroner og et trykk av kunstneren Cathrine Alice Liberg.
Uavhengig jury
Det er mulig å nominere både enkeltjournalister og journalister som har samarbeidet om et prosjekt.
Prisvinneren utpekes av en uavhengig jury. Juryen er oppnevnt av Kultur- og likestillingsdepartementet, og består av Ove Kenneth Nodland (jurist og daglig leder i ICJ Norge), Arne Blix (jurist og tidligere redaktør) og Hege Lamark (pensjonert dosent i journalistikk).
I vurderingen av kandidater skal juryen blant annet vektlegge betydning og effekt i samfunnet, journalistisk kvalitet i metode og presentasjon og etiske og juridiske momenter. Grad av originalitet og journalistisk innsats, og bidrag til å utvikle journalistikk på et institusjonelt nivå, vil også bli lagt vekt på. Juryen ser i tillegg på andre trekk ved det journalistiske arbeidet.
Forslag kan sendes til Medietilsynet
Den som vil nominere kandidat(er) til prisen, kan sende forslag på e-post til post@medietilsynet.no innen 17. juni 2026.
Kultur- og likestillingsdepartementets menneskerettighetspris for journalister er delt ut annethvert år siden 2006. Vinner i 2024 var Adresseavisens journalister Grete Holstad og Kim Nygård for dekningen av Fosensaken. Årets vinner blir offentliggjort til høsten.
Medietilsynet er sekretariat for juryen. Mer informasjon om prisen og en oversikt over tidligere vinnere finnes på Medietilsynets nettside.
Nøkkelord
Kontakter
Bengt-Eigil Ruudkommunikasjonsrådgiver
Tel:906 67 828bengt-eigil.ruud@medietilsynet.noOm Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder barn og unge i bruk av digitale medier, fører tilsyn med aldersgrenser for film, forvalter støtteordninger, fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kultur- og likestillingsdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Medietilsynet fordeler nær 25 millioner til lokalkringkasting23.6.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet har fordelt 24,7 millioner kroner til lokalkringkasting gjennom ordningen for tilskudd til lokale lyd- og bildemedier. I år mottar til sammen 112 lokalkringkastere støtte fra ordningen.
TV Vest får advarsel av Medietilsynet18.6.2026 07:50:00 CEST | Pressemelding
Medietilsynet gir TV Vest AS sanksjon i form av advarsel for brudd på kringkastingsloven. Kanalen brøt reglene om produktplassering i programmet «Våre ti beste gavetips».
Medietilsynet undersøker hvorfor noen unngår nyheter17.6.2026 09:59:55 CEST | Pressemelding
Medietilsynet kartlegger årsaker til at en økende andel av befolkningen kobler seg av nyheter. Fire av ti nordmenn unngår nyheter ofte eller av og til, ifølge årets Reuters Digital News Report. Dette er en økning på ni prosentpoeng fra året før.
Medietilsynet: NRK oppfyller framleis ikkje nynorskkravet12.6.2026 06:50:00 CEST | Pressemelding
NRK oppfylte i det store og heile allmennkringkastaroppdraget sitt i 2025. Men kravet om minst 25 prosent nynorsk på alle plattformer blei verken oppfylt for radio eller nett, viser Medietilsynets årlege tilsyn med NRK.
Medietilsynet gjennomfører tilsyn med NRK og TV 2 under VM i fotball11.6.2026 10:09:42 CEST | Pressemelding
Medietilsynet skal føre tilsyn med sendinger på NRK og TV 2 i forbindelse med VM i fotball. Tilsynet kommer til å ha særlig oppmerksomhet på regelverket for reklame, sponsing av programmer, produktplassering og universell utforming.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom