Enova-programmet “Støtte til biogass” spisses mot innovasjon
23.3.2022 08:00:00 CET | Enova | Pressemelding

- Vårt gamle program hadde ikke en slik innretning mot innovasjon. Målet er at de innovative teknologiene og løsningene på sikt fører til økt lønnsomhet for bransjen, sier Trond Bratsberg i Enova.
Aktører med planer å etablere nye produksjonsanlegg eller som vil utvide kapasiteten på et eksisterende anlegg kan søke støtte fra Enova.
Interesse for biogassanlegg
Enova er en pådriver for at Norge skal nå klimamålene for 2050. Det gjør vi gjennom å støtte de som går foran i teknologiutviklingen. Biogass har vært et satsingsområde lenge for Enova.
- Programmet er rettet mot aktører med god dokumentert gjennomføringsevne. Prosjektene skal i stor grad være "gryteklare". En må blant annet dokumentere annen finansiering som for eksempel egenkapital og lånefinansiering.
Bratsberg understreker at det er vesentlig at de innovative teknologiene eller løsningen som inngår i prosjektene kan spres i markedet.
Flytende biodrivstoff tas ut
Støtte til prosjekter med flytende biodrivstoff tas ut av programmet. Årsaken til dette er at investeringsstøtte ikke kan gis til biodrivstoff som er omfattet av omsetningskrav. Det er i dag omsetningskrav for biodrivstoff i veitransportsektoren og luftfart.
- Produksjon av flytende biodrivstoff har i større grad umoden teknologi og teknologiprogrammene er bedre egnet for å drive fram slike produksjonsteknologier, sier Bratsberg.
Programmet har to rangeringskriterier:
• Innovasjonsgrad i prosjektet (50 prosent)
• Høyt energiresultat per støttekrone (50 prosent)
Førstnevnte er ny i forhold til tidligere program. Gjennom programmet så ønskes det å støtte opp under prosessinnovasjoner og produktinnovasjoner. Forretningsmessige innovasjoner vil også være relevant.
Enova oppfordrer alle søkere til å sette seg inn i programkriteriene som finnes på enova.no
Første søknadsfrist er 1. april og det er også planlagt en søknadsrunde til høsten.
Bilder
Om Enova
Livskraftig forandring
Enova arbeider for Norges omstilling til lavutslippssamfunnet. Omstillingen krever at vi kutter utslipp av klimagasser, bidrar til teknologiutvikling og innovasjon og skaper nye verdier. Derfor jobber Enova for at ny energi- og klimateknologi blir utviklet og tatt i bruk i markedet.
Enova SF er lokalisert i Trondheim og har omkring 120 medarbeidere. Selskapet eies av Klima- og miljødepartementet.
Følg pressemeldinger fra Enova
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Enova på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Enova
Rekordmange boligeiere søker støtte til energitiltak17.3.2026 12:50:48 CET | Pressemelding
Norske boligeiere har det siste halve året fått innvilget støtte til nesten 29.000 tiltak for å gjøre boligene sine mer energieffektive, gjennom en ny støtteordning fra Enova.
Har søkt om 9 milliarder til flytende havvind-prosjekter18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Fem selskaper har søkt Enova om til sammen 9 milliarder kroner for å lage demonstrasjonsanlegg innen flytende havvind de fem nærmeste årene.
Rune Holmen blir konstituert leder for Enova29.1.2026 15:00:31 CET | Pressemelding
-Enova skal drive fram varige markedsendringer som bidrar til både energi- og klimaomstilling, og sørge for at løsningene på sikt blir foretrukket uten støtte. Min jobb nå blir å sikre retning og forutsigbarhet i det viktige energi- og klimaoppdraget vi har fått fra Regjeringen, sier Holmen.
Nakstad går av som administrerende direktør i Enova12.1.2026 12:22:37 CET | Pressemelding
Nils Kristian Nakstad (63) og styret i Enova er enige om at han i løpet av første kvartal 2026 går av som administrerende direktør i Enova, etter 18 år i statsforetaket.
Kronikk: Hvor ble det av snøen?8.1.2026 13:55:53 CET | Kronikk
Ei uke før jul: – Skulle det ikke vært snø nå, mamma?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
