Sikter mot E39-konkurranse neste år
26.9.2022 10:04:51 CEST | Nye Veier | Pressemelding

Nye Veiers opprinnelige planer var å ta ut hele strekningen fra Mandalskrysset (Lindland) til Lyngdal øst (Herdal) i markedet allerede i september i år. På grunn av dramatiske prisøkninger på sentrale innsatsfaktorer i veibygging, ble konkurransen imidlertid utsatt på ubestemt tid. Nå deles altså denne strekningen i to, og den østlige delen klargjøres for å sendes ut i markedet neste år.
- Dette er en strekning som lenge har hatt status som prioritert for utbygging, og scorer godt på samfunnsøkonomisk lønnsomhet. Vi forventer at priser på viktige innsatsfaktorer flater ut og går noe ned. Det gjør at vi ønsker å gå ut i markedet med dette prosjektet før neste sommer, sier Nye Veiers administrerende direktør, Anette Aanesland.
Aanesland forklarer at den omkring ti kilometer lange strekningen fra Mandalskrysset til Blørstad i mindre grad har store konstruksjoner sammenlignet med parsellen vestover fra Blørstad til Herdal. På sistnevnte strekning er det planlagt tunneler og en stor bru over elven Audna.
- Dette er en mindre kostnadskrevende og mindre komplisert strekning. Likevel er det, som alltid for Nye Veiers prosjekter, en del forutsetninger for at vi kan gå i bygging. Et nøkternt kostnadsnivå og forutsigbar finansiering er slike forutsetninger, legger hun til.
Dette betyr at Nye Veiers utbygging av ny E39 fortsetter vestover fra Mandalskrysset etter gjennomført konkurranse. Totalt er strekningen fra Mandalskrysset til Herdal i overkant av 25 kilometer lang. Fra Mandalskrysset til Blørstadkrysset er det 8,5 km, og tilførselsveien fra Blørstadkrysset til eksisterende E39 ved Tredal blir 3,5 km lang.
Kontakter
Christian AltmannKommunikasjonsdirektør
Pressekontakt, Nye Veiers hovedkontor
Anette AaneslandAdministrerende direktørNye Veier
Tel:+47 951 20 546anette.aanesland@nyeveier.noBilder

Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Nå blir det lettere å kutte utslipp i anleggssektoren2.6.2026 10:37:43 CEST | Pressemelding
En oppdatert sjekkliste for klimatiltak i infrastrukturprosjekter skal gjøre det enklere for anleggsbransjen å kutte klimagassutslipp – og viser hvor i prosjektene det er størst potensial for reduksjoner.
Nye Veier inviterer til leverandørdag for ny kontraktsmodell på rv. 1322.5.2026 09:56:40 CEST | Pressemelding
Nye Veier vurderer å teste en ny og mer helhetlig kontraktsmodell for riksvei 13, der drift, vedlikehold og mindre utbedringstiltak samles i én kontrakt. For å få tidlige og gode innspill fra markedet inviterer selskapet til leverandørdag på Voss 9. juni.
Lyser ut konkurranse for byggingen av E39 Blørstad–Lyngdal13.4.2026 12:20:44 CEST | Pressemelding
Nye Veier lyser i dag ut konkurransen for prosjektet E39 Blørstad–Lyngdal, som er en del av den omfattende og pågående utbyggingen av E39 på Sørlandet og den helhetlige utbyggingen av firefelts motorvei mellom Kristiansand og Ålgård.
Tester natteslukking av veilys27.3.2026 05:00:00 CET | Pressemelding
Nye Veier tester ut å slukke veilysene på E18 mellom Rugtvedt og Dørdal fra 26. mars til 10. september. I den lyseste delen av året er det rom for å redusere energibruken uten å svekke sikkerheten for trafikantene.
Kommunedelplan for E18 Tvedestrand–Risør oversendt til sluttbehandling24.3.2026 05:30:00 CET | Aktuelt
Kommunedelplanen for E18 i Risør og Tvedestrand er nå oversendt til kommunene for sluttbehandling. Planarbeidet bygger på forutsetningen om E18 som nasjonal hovedvei med fire felt og fartsgrense 100 km/t. Planområdet strekker seg fra Rødmyr i Tvedestrand til Akland i Risør, en strekning på om lag 15 kilometer.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
