Elektrifisering av petroleumsanlegg vil kreve en ny kraftledning
22.9.2022 13:00:45 CEST | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

– Det har ikke vært en del av NVEs oppdrag å vurdere samfunnsnytten av å elektrifisere disse petroleumsanleggene. Dersom Melkøya og Wisting skal elektrifiseres, er vår vurdering at det er nødvendig å bygge en ny ledning for å få fraktet nok kraft til anleggene, sier Inga Nordberg, direktør for energi- og konsesjonsavdelingen i NVE.
For ti år siden ble det gitt konsesjon til en ny kraftledning fra Balsfjord til Hammerfest. Vedtaket ble klaget inn til Olje- og energidepartementet (OED), som i 2015 opprettholdt NVEs vedtak for strekningen Balsfjord-Skaidi. For strekningen Skaidi-Hammerfest avventet OED klagebehandlingen, da begrunnelsen for ledningen til Hammerfest i utgangspunktet var utvidelse av petroleumsanlegget Melkøya. Equinor ønsker nå å elektrifisere Melkøya og Wisting, og i den forbindelse tas klagebehandlingen av ledningen fra Skaidi til Hammerfest opp igjen.
Ny kraftledning og transformatorstasjon
– Dersom petroleumsanleggene skal få kraft fra land, anbefaler NVE at Olje- og energidepartementet gir Statnett tillatelse til å bygge en ny 420 kV kraftledning mellom Skaidi-Hammerfest, utvide Skaidi transformatorstasjon og bygge nye Hyggevatn transformatorstasjon, sier Nordberg.
Ledningen vil bli rundt 54 kilometer lang.
Vil gi virkninger for reindrift
Etter NVEs vurdering er det for de fleste av fagtemaene ikke fremkommet vesentlig ny informasjon, som påvirker de vurderingene NVE gjorde da ledningen fikk konsesjon i 2012. Et unntak er reindrift.
– Basert på oppdatert forskning og kunnskap, mener vi at virkningene for reindrift er større enn det som lå til grunn da Statnett fikk konsesjon for ti år siden. Det er et økende press på arealene som reindriftsnæringen bruker, sier Nordberg.
NVE konkluderer med at ledningen vil gi betydelige virkninger for reindriften i anleggsfasen. I driftsfasen kan den også føre til potensielle virkninger, spesielt ved enkelte nøkkelpunkter langs traseen. Anleggene kan også gi ulemper for fritidsboliger, friluftsliv, bebyggelse og naturmangfold.
For å dempe noen av virkningene har NVE foreslått avbøtende tiltak for reindrift, fritidsboliger og naturmangfold.
– NVE anbefaler at Olje- og energidepartementet vurderer ulempene anleggene vil medføre opp mot samfunnsnytten av elektrifiseringen, når elektrifiseringsspørsmålet skal behandles, avslutter Nordberg.
Olje- og energidepartementet anbefales også å avslå Statnetts søknad om å bygge en 700 meter lang permanent anleggsvei nord for Skaidi transformatorstasjon. Veien vil ha betydelige og langvarige negative virkninger for boligene den passerer.
Les mer om saken på NVE sine nettsider.
Nøkkelord
Kontakter
NVEs pressetelefon
Tel:489 97 667pressevakt@nve.noBilder


Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Oransje varsel om flomfare på deler av Østlandet23.10.2026 16:49:45 CEST | Pressemelding
Ekstremværet Boelo er på vei fra Storbritannia mot sørlige deler av Norge. Mye regn er ventet i deler av Telemark, Buskerud, Vestfold og vest for Oslo natt til søndag 25. oktober. NVE varsler fare for flom på oransje nivå. Jordskredfare er på gult nivå.
NVE gir konsesjon til det første nye vindkraftverket på 9 år21.10.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) gir Eviny og Norsk Vind tillatelse til å bygge Moldalsknuten vindkraftverk i Rogaland. Dette er den første konsesjonen til et nytt vindkraftverk, etter flere års stans i vindkraftbehandlingen. Prosjektet er planlagt i et område med gruvedrift og eksisterende vindkraft.
Area Nett får bygge kraftledning mellom Skaidi og Smørfjord i Finnmark21.10.2026 08:31:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har gitt Area Nett tillatelse til å bygge en kraftledning på 132 kilovolt mellom Skaidi og Smørfjord. Area Nett har også fått tillatelse til å utvide Smørfjord transformatorstasjon, og å rive deler av dagens ledning mellom Smørfjord og Lakselv.
NVE publiserer oppdaterte energikostnader for ulike typer kraftproduksjon19.10.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat legger fram nye beregninger av hva det kan koste å produsere kraft med ulike teknologier i Norge. Det er fortsatt vannkraft og vindkraft på land som har de laveste energikostnadene, mens havvind og kjernekraft er blant de som koster mest. Kostnadene øker for de fleste teknologier, med unntak av solkraft.
Flere store vannkraftsaker fører til strengere prioritering av vilkårsrevisjoner16.10.2026 10:15:29 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) behandler i dag flere store og komplekse vannkraftsaker enn på lenge. For å sikre fremdrift i prosjekter som kan gi stor nytte for kraftsystemet og samfunnet, gjør NVE nå en tydeligere prioritering på vilkårsrevisjoner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
