Ny E6 Moelv-Roterud: Nye krysningspunkt for Mjøsbrua og fartsgrense 100 km/t

Nye Veier har arbeidet med prosjektet for å utvikle løsninger som gjør at utbyggingen kan realiseres. Det er utført omfattende registreringer av natur og grunnundersøkelser i Mjøsa. Nye Veier er i dialog med kommunale og regionale myndigheter om revidert planprogram for ny E6 Moelv-Roterud. I løpet av høsten vil planprogrammet sendes på høring og legges ut til offentlig ettersyn. Planprogrammet skal deretter fastsettes i Gjøvik og Ringsaker kommuner på nyåret.
- Vi har jobbet grundig med prosjektet. Planprogrammet fra Nye Veier innebærer at vi ønsker å utrede to mulige alternativer for ny firefelts bru over Mjøsa. I arbeidet har vi vært særlig opptatt av å kartlegge grunnforholdene i Mjøsa. Det er en svært viktig faktor med tanke på plassering av ny Mjøsbru med minst mulig risiko for kostnader og HMS ved bygging av brua. Flere ulemper gjenstår, men med gode nok avbøtende tiltak kan dette bli bra, sier Jarle Kristian Tangen, prosjektutviklingssjef i Nye Veier.
Planprogrammet beskriver hva som skal utredes videre og hvordan det legges til rette for medvirkning slik at myndigheter, berørte grunneiere, næringsliv, innbyggere og andre kan uttale seg til planprogrammet. Nye Veier etablerer en digital løsning i høringsperioden får å gjøre det enklere å komme med innspill. Nye Veier håper på gode innspill for å øke kunnskapsgrunnlaget og få kartlagt konsekvensene av alternativene.
-Vi foreslår også å planlegge ny E6 Moelv-Roterud for fartsgrense 100 km/t, ikke som tidligere for 110 km/t. Å redusere geometrikravene til nye E6 medfører at dagens E6 kan utgjøre halvparten av ny motorvei, og dette bidrar til å redusere C02-utslippet og øker bærekraften i prosjektet. Med å gjenbruke mer av dagens veg får vi også til å redusere nedbygging av matjord og minske inngrepene i næringsarealer. Nå skal planprogrammet behandles i kommunene før det legges ut på høring, sier Tangen.
De viktigste grepene for å redusere klimagassutslippene er:
- Redusert lengde og bredde på ny bru over Mjøsa
- Redusert omfang av fundamentering for bru over Mjøsa
- Mest mulig gjenbruk av dagens vei på Birisiden med fartsgrense 100 km/t
- Redusert behov for sprengning og massetransport hovedsakelig ved å begrense skjæringer og fyllinger
For å kunne planlegge for 100 km/t må Nye Veier søke fravik fra gjeldende regelverk. Etter at høringsperioden for planprogrammet er gjennomført og fastsatt av kommunene, vil Nye Veier på nyåret begynne på arbeidet med forslag til reguleringsplan for ny E6 Moelv-Roterud.
Nøkkelord
Kontakter
Jarle Kristian TangenProsjektutviklingssjef
Tel:92457020jarle-kristian.tangen@nyeveier.noBilder


Om Nye Veier
Nye Veier er et fullt ut statlig eid aksjeselskap. Selskapets oppgaver omfatter å planlegge, bygge, drifte og vedlikeholde viktige hovedveier. Disse binder landet vårt sammen, og knytter Norge til hovedveier i utlandet. Nye Veier skal være en slank og effektiv byggherreorganisasjon, med et mål om å sikre helhetlig og kostnadseffektiv utbygging og drift av trafikksikre hovedveier.
Denne infrastrukturen vil raskt styrke næringslivets konkurranseevne, gi innbyggere mer effektiv, forutsigbar og tryggere veitransport og mer vei for pengene.
Selskapets verdier er "Fornyer", "Forbedrer" og "Forsikrer".
Følg pressemeldinger fra Nye Veier
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nye Veier på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nye Veier
Ny E39 i Lyngdal offisielt åpnet av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård: - Dette er en dag mange har sett frem til6.6.2025 17:15:53 CEST | Pressemelding
- Det er en stor glede for meg å være her i dag for å markere åpningen av den nye veien. I dag åpner vi ikke bare en vei. Vi åpner for tryggere reiser, kortere avstander og nye muligheter, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Ny E39 gjennom Lyngdal åpner for trafikk30.5.2025 14:15:32 CEST | Pressemelding
Nye Veier åpner for trafikk på den nybygde E39-strekningen gjennom Lyngdal – Vi er glade for å kunngjøre at veien åpnes for trafikk mandag 2. juni, sier prosjektsjef Anita Enebakk i Nye Veier.
Byggestart for ny E39-strekning19.5.2025 04:00:00 CEST | Pressemelding
Nye Veier og Hæhre Entreprenør AS har signert avtalen som markerer byggestart for utbygging av E39 mellom Mandalskrysset og Blørstad i Lindesnes kommune.
Første spadetak er tatt for E6 Roterud - Storhove16.5.2025 13:53:54 CEST | Pressemelding
Fredag formiddag tok samferdselsminister Jon-Ivar Nygård det første symbolske spadetaket for E6 Roterud-Storhove.
Priv. til redaksjonen: Presseinvitasjon – første offisielle spadetak for E6 Roterud – Storhove med samferdselsminister Jon-Ivar Nygård14.5.2025 15:12:21 CEST | Presseinvitasjon
Fredag 16. mai inviterer Nye Veier og AF Gruppen til det første offisielle spadetaket for E6 Roterud-Storhove. Media inviteres til å delta.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom