Sykkelhjelmer for barn: - Store forskjeller på sikkerheten

Det er NAFs tyske søsterorganisasjon ADAC som har testet 15 barne-sykkelhjelmer som er å finne på det norske markedet. Sikkerhetstesten består av fire deler, og hjelmene er i tillegg testet for brukervennlighet, komfort og innhold av farlige stoffer.
- Vurderingen av sikkerhet er basert på fire faktorer hvor beskyttelse mot hodeskader veier tyngst. Stabilitet, kvaliteten på reimene og om hjelmene er synlig i mørket teller også med i poengsummen som gis for sikkerhet, sier Pedersen.
Testvinner fra Abus
Testvinneren fra Abus scorer best på sikkerhet totalt sett, får i tillegg god poengsum for brukervennlighet. De fire hjelmene som gjør det best i testen gir alle god beskyttelse mot hodeskader, men enkelte får trekk for andre sikkerhetsfaktorer, som manglende refleks.
- Dette trekker ned totalkarakteren på sikkerhet for disse hjelmene. Men om en av disse passer godt til barnet så er det mulig å feste på refleks selv, sier Pedersen.
NAF anbefaler nemlig å prøve hjelmen på hodet til barnet før kjøp, for å sikre at den sitter komfortabelt. - Er hjelmen behagelig øker sjansen for at den blir brukt, sier Pedersen.
Hjelmene som kommer dårligst ut i testen får vesentlig dårligere resultater på sikkerhet enn testvinnerne, og enkelte hjelmer viser seg å ha farlige stoffer i hakeremmen eller paddingen.
Påbudt på elsparkesykkel
NAF anbefaler at barn alltid bruker hjelm både på sykkel, sparkesykkel og elsparkesykkel. For barn over 12 år som bruker elsparkesykkel, er hjem påbudt.
Rådet fra NAF er å ikke ha hodelykt eller liknende lykt med sterkt lys festet på hjelmen fordi dette kan blende andre trafikanter. Lys på hjelmen skal kun fungere for å gjøre syklisten synlig, ikke for å lyse opp veien.
Tips til deg som skal kjøpe hjelm til barnet
- Velg en hjelm som har MIPS-funksjon. Det beskytter hodet mot skader som følge av rotasjon på hjelmen ved en kollisjon.
- Sikkerhet og beskyttelse mot hodeskader er det viktigste, og vi anbefaler å vektlegge dette når du kjøper hjelm.
- Det er en fordel å prøve hjelmen på barnet før du handler. Vekt på hjelmen kan ha mye å si for komforten for barnet, og hodeformen er også forskjellig.
- Velg en hjelm som gjør barnet synlig i mørket, eller kjøp refleks eller lys som gir synlighet.
Nøkkelord
Kontakter
Janne PedersenSenior forbrukerrådgiverNorges Automobil-Forbund
Tel:40857441janne.pedersen@naf.noBilder

Lenker
Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF advarer: - Nå øker viltfaren langs veiene12.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Flere enn en av fire er bekymret for å kjøre på vilt på sin hverdagsreise. Høsten er høysesong for viltpåkjørsler, ifølge NAF.
Andreas Haaland-Carlsen blir ny redaktør i Motor10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
– Jobben som redaktør i Motor kombinerer lagbygging, produktutvikling, journalistikk og ledelse. Det syns jeg er kjempespennende, sier Haaland-Carlsen. Haaland-Carlsen har bred redaksjonell erfaring fra Drammens Tidende, Egmont Publishing, Aller X og Dagsavisen. Han starter i Motor i oktober.
NAF advarer mot klimaavgiftssjokk på bensin og diesel4.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
NAF mener andre avgifter må kuttes for å sikre at de nye klimakvotene på bensin og diesel ikke fører til høyere priser. – Bilistene må skjermes for avgifter som sender pumpeprisen til himmels, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
Bedre vedlikeholdte veier er viktigste sak i Distrikts-Norge2.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Hele 60 prosent av folk som bor i distriktene vil at politikerne skal prioritere vedlikehold av veier. I byene er det bedre kollektivtransport flest etterspør.
Elbilavgiftene er viktige for vanlige folks økonomi27.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Elbilinteressen stiger med høyere inntekt, viser NAFs Trafikantbarometer 2025. - De med gode inntekter har nytt godt av lave avgifter på elbiler. Nå må vanlige folk få nyte godt av det samme, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom