Høy boligbygging i krevende tider

OBOS omsatte for 6 921 millioner kroner i første halvår, en økning på 1 887 millioner kroner mot samme periode i 2021.
Rekordhøy bygging og økt igangsetting
I første halvår ble det igangsatt bygging av 1 964 boliger, noe som er 4,6 prosent mer enn samme periode i 2021. Totalt har OBOS ved utgangen av første halvår, 6 272 boliger under produksjon, 10,5 prosent flere enn på samme tid i fjor. Inklusive eierskapet i Solon og minoritetsandeler i samarbeidsprosjekter har OBOS nå over 8 300 boliger under bygging.
- OBOS bygger nå flere boliger enn noen gang. Vår strategi er at vi skal opprettholde en høy boligbygging både i gode og i mer usikre tider. Første halvår av 2022 har vært preget av internasjonale hendelser med krigen i Ukraina, økt finansiell uro, inflasjonspress og varslede renteøkninger, sier konsernsjef i OBOS Daniel Kjørberg Siraj.
OBOS Boligutvikling solgte 1 692 boliger til en verdi av 7 647 millioner kroner i første halvår 2022. Det er en reduksjon på 20 prosent målt i volum og 11,5 prosent målt i verdi sammenlignet med fjoråret.
- Reduksjonen har vært størst innenfor småhussegmentet. Både økte boligpriser, høyere energikostnader og utsikter til økte renter ser ut til å treffe småhussegmentet hardere enn leilighetssegmentet. Leilighetssegmentet i de større byene er fremdeles godt, med stor etterspørsel etter nye boliger som følge av lav nybyggingstakt. Vi forventer at denne tendensen fortsetter utover høsten, sier Siraj.
Stor etterspørsel etter boligkjøpsmodeller
Det har blitt solgt 316 boliger med boligkjøpsmodellene OBOS Bostart og OBOS Deleie i første halvår. Hos OBOS Nye Hjem og OBOS Fornebu, som opererer i leilighetssegmentet i storbyene i Norge, har ca. 40 prosent av boligene vært solgt med enten OBOS Bostart eller OBOS Deleie de siste månedene.
- Boligkjøpsmodellene sikrer at flere har mulighet til å skaffe egen bolig, avlaster risiko for boligkjøperen under mer usikre markedsforhold og ordningene fungerer like godt i Ås og Jessheim som i Oslo og Trondheim, sier Siraj.
Totalt sett har OBOS kunnet tilby ca. 2 000 boliger med slike boligkjøpsmodeller siden oppstart i 2018. Ved utgangen av andre kvartal 2022 har totalt rundt 950 medlemmer benyttet seg av enten Deleie eller Bostart ved kjøp av bolig. I enkelte prosjekter er boligkjøpsmodeller så populært at OBOS stanger i taket på hvor mange leiligheter man kan tilby som følge av begrensningene i lovverket.
Usikre tider
Høye materialkostnader er fremdeles en utfordring, selv om flere leverandører har flagget prisreduksjoner. Kombinert med økte lønninger, mangel på arbeidskraft, renter og energikostnader vil lønnsomheten i byggeprosjektene være under press, både innenfor bolig og næring.
- Kostnadsøkninger, økte renter og større makroøkonomisk usikkerhet forventes å gi høyere absolutte boligpriser, som igjen gir en forventing om redusert etterspørsel etter nybygde boliger, spesielt utenfor de største byene, sier Siraj.
OBOS’ bokførte egenkapital utgjorde 34 189 millioner kroner ved utgangen av første halvår 2022, mens verdijustert egenkapital utgjorde 52 175 millioner kroner.
- Vi har en solid egenkapital og likviditet som gir robusthet i usikre tider, sier Siraj.
Ved utgangen av første halvår hadde OBOS 529 367 betalende medlemmer, 26 358 flere enn på samme tid i 2021.
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Kjørberg SirajKonsernsjef i OBOS
Tel:913 82 777daniel.kjorberg.siraj@obos.noThomas SkjennaldKommunikasjonsdirektør
Tel:926 86 100thomas.skjennald@obos.noBilder

Dokumenter
Om OBOS
OBOS er en av Nordens største boligbyggere med over en halv million medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig, samt forvaltet disse på en trygg måte. I 2022 solgte OBOS 2 622 boliger og hadde ved utgangen av året 6 992 boliger under bygging.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS-prisene opp i Oslo1.12.2023 10:31:07 CET | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg 0,2 prosent fra oktober til november. På landsbasis falt prisene 0,1 prosent.
Frivilligheten styrkes: Får 10 millioner i støtte fra OBOS7.11.2023 09:07:44 CET | Pressemelding
400 lag og foreninger landet rundt får i år 10 millioner kroner i støtte fra OBOS Jubel. Siden 2016 har OBOS avsatt over 1,3 milliarder kroner til ulike samfunnsnyttige formål.
OBOS-prisene ned 1,6 prosent i Oslo1.11.2023 11:43:55 CET | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo falt 1,6 prosent fra september til oktober. På landsbasis gikk prisene ned 0,8 prosent.
Venter et fortsatt krevende marked31.10.2023 16:09:11 CET | Pressemelding
OBOS fikk et resultat per tredje kvartal på 1 485 millioner kroner, en økning på 366 millioner kroner sammenlignet med samme periode i fjor.
Sterk utlånsvekst for OBOS-banken31.10.2023 09:52:07 CET | Pressemelding
OBOS-banken hadde en utlånsvekst på 9,8 prosent i tredje kvartal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom