Bensinprisene er bilferiens største irritasjonsmoment

I en undersøkelse Norstat nylig utførte for NAF svarer nordmenn på hva som irriterer dem mest på bilferie. Kø på hurtigladestasjoner er blant det som irriterer, men klart mest irriterende er høye drivstoffpriser.
– Det er ikke overraskende. Bilferien blir langt dyrere når pumpeprisen har blitt ti kroner høyere på et halvt år, sier Sødal.
Drivstoffutgiftene er en økende utfordring for økonomien til folk, og særlig for dem som bor utenfor byene. Tre av fire bosatt i distriktene sier at drivstoffutgiftene er et problem for økonomien deres.
- Mange må nok tenke seg om nå i sommer. Skal de gjennomføre bilferieturen eller droppe den, er det store spørsmålet. Utgiftene til bensin- eller diesel er noe helt annet nå enn da folk planla ferien tidligere i år, påpeker Sødal.
Etter bensinprisene er det traktorer og bo- og campingbiler som kjører under fartsgrensen som irriterer mest.
- Én av tre synes det er irriterende å bli forsinket av saktegående kjøretøy, sier Nils Sødal. - Det er viktig å tenke at forsinkelsen faktisk ikke blir så stor og at det er liten vits å irritere seg over dette på ferieturen, fortsetter han.
Mange irriterer seg også over noe som faktisk skal gjøre neste års bilferie bedre, nemlig veiarbeid. 29 prosent oppgir at dette er den største irritasjonen i trafikken.
- Veiarbeid er til alles beste, sier Sødal, som minner om at veien vil bli bedre neste gang du kjører der.
– Det er viktig å følge fartsgrensene og ta hensyn i områder med veiarbeid. Tenk på sikkerheten til de som jobber der, fortsetter han.
Konflikten mellom syklister og bilister er mindre enn mange tror. Kun to av ti mener dette er den største irritasjonen i sommertrafikken.
- Dette er en konflikt som stadig kommer opp, men som kanskje ikke er så ille som ryktet tilsier. Uansett er det viktig å ta hensyn til hverandre om man sitter på sykkelsetet eller bak rattet i bilen, sier Sødal.
Andre kilder til irritasjon er fasiliteter på rasteplasser, matutvalget på bensinstasjoner og kiosker, støy og uro fra egne barn i bilen og dyr i veien.
Tabell
Hva er din største irritasjon på bilferie?
Kjønn | |||
Total | Mann | Kvinne | |
Syklister langs veien | 23 % | 21 % | 25 % |
Kø på hurtigladestasjoner | 11 % | 12 % | 10 % |
Støy og uro fra barn i egen bil | 6 % | 6 % | 6 % |
Kyr og sauer/dyr på veien | 2 % | 3 % | 1 % |
Traktor, bo- og campingbiler som kjører under fartsgrensen | 33 % | 35 % | 31 % |
Fasilitetene på rasteplasser | 12 % | 11 % | 12 % |
Drivstoffpriser | 57 % | 56 % | 58 % |
Matutvalget på bensinstasjoner/kiosker | 10 % | 7 % | 14 % |
Veiarbeid | 29 % | 30 % | 28 % |
Annet | 10 % | 11 % | 9 % |
Fakta: Landsrepresentativ undersøkelse gjennomført av Norstat for NAF i juni 2022. Mulig å velge flere svaralternativer på dette spørsmålet.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
7 av 10 må snart finne fram vinterdekkene17.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fremdeles kjører sju av ti bilister på sommerdekk uavhengig av om de bor i Nord-Norge eller Oslo. - Nå er det meldt kaldere og fare for snø flere steder i landet. Da er det på tide å finne fram vinterdekkene, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Statsbudsjettet 2026: – Mer bompenger, større veiforfall15.10.2025 11:31:18 CEST | Pressemelding
Hverken fylkesveiene, rassikring, byene eller nye store nye veiprosjekter blir prioritert i statsbudsjettet for 2026. – Her er det ingen store ambisjoner hverken for å fjerne forfallet på veinettet eller sette i gang store prosjekter. Samtidig skal det igjen settes ny bompengerekord de neste årene, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
Elbilmoms: – Avgiftsjokk for bilistene15.10.2025 10:10:38 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag om å øke momsen på elbiler vil bety avgiftssjokk for bilkjøperne. – De bilene som det selges mest av, kan over natta bli 50 000 kroner dyrere, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. I tillegg vil det bli dyrere med bensin- og dieselbiler.
Trenger 62 milliarder til rassikring av fylkesveiene – fikk én milliard i fjor13.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Mer enn fem hundre steder langs fylkesveiene har betydelig rasfare. I fylker som Vestland, Møre og Romsdal og Troms vil rassikring koste milliarder av kroner. – Det er et utømmelig behov for penger til rassikring og vedlikehold av fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF advarer: Kollektivkrisen kan bli en ond spiral10.10.2025 09:10:17 CEST | Pressemelding
Det kan bli dyrere billetter og kutt i kollektivtilbudet i mange fylker. – Det kan bety at flere må bytte fra kollektivtransport til bil, advarer NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom