Forskjellen på spisskål og nykål
12.7.2022 11:14:36 CEST | Opplysningskontoret for frukt og grønt | Pressemelding
Forskjellig form og farge
Spisskål har en karakteristisk form som skyldes at bladene ikke bøyer seg så lett innover vekstpunktet, forklarer Iselin Bogstrand Sagen fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG).
- Konsistensen på både spisskål og nykål er ganske lik, de har begge løst knyttede, saftige blader. Smaken er mild og fin. Det finnes også rød spisskål, men jeg har enda til gode å se rød nykål.
Hvilken kål gir mest næring?
Næringsinnholdet i både nykål og spisskål er ganske likt som i vanlig hodekål. Felles for alle kålsortene er at de er svært gode kilder til fiber og vitamin C. Stadig mer forskning viser at en god tarmflora er viktig for et godt immunsystem og at et tilstrekkelig inntak av fiber spiller en sentral rolle, forklarer hun og fortsetter;
- Det er nok heller ikke så mange som tenker på kål som en kilde til Vitamin C. Faktisk er det mer vitamin C i hodekål enn appelsin. Vitamin C bidrar til å styrke immunforsvaret og øker opptaket av vegetabilsk jern.
Bærekraftig kål
Kål dyrkes over hele landet og tåler vårt klima godt. Det er mange gode grunner til å spise norsk kål. Både det å dyrke, og det å spise kål, har lav innvirkning på miljøet forklarer Bogstrand Sagen.
- Frilandsgrønnsaker som kål krever lite ressurser og er en effektiv grønnsak å produsere. Det er med andre ord mange grunner til å spise mer kål, både hodekål, nykål, spisskål og alle andre spennende norske kålvarianter.
Oppskrifter med nykål og spisskål
Du kan bruke nykål og spisskål til de samme rettene. Velg norsk nykål og spisskål når det er tilgjengelig i butikken.
Slik damper du nykål og spisskål
Kremet nykålsalat med tagliatelle
Nøkkelord
Kontakter
Iselin Bogstrand SagenInnholdsrådgiver ernæring og pressekontakt
Tel:954 18 998iselin.sagen@frukt.noBilder

Om Opplysningskontoret for frukt og grønt
Opplysningskontoret for frukt og grønt arbeider for å inspirere hele Norges befolkning til mer fargerike måltider med frukt, bær og grønnsaker.
Vårt arbeid er nøytralt uten hensyn til merkevarer. Vår hovedstrategi er å stimulere til "5 om dagen" for hele Norges befolkning, ved å fylle halve tallerkenen med grønt. Vi fremhever fordelene ved produksjon av frukt, bær, grønnsaker og poteter i Norge.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for frukt og grønt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for frukt og grønt
Disse fire kjemper om å bli årets frukt- og grøntambassadør3.9.2026 08:35:07 CEST | Pressemelding
Ti kandidater var nominert til «Beste frukt- og grøntambassadør», en av kategoriene i NM i frukt og grønt dagligvare. Fire av dem er nå plukket ut av juryen og kjemper om juryprisen. Vinneren kåres på OFGs fagdag i Bjørvika i Oslo 29. oktober.
Norsk sellerirot i butikk hele året for første gang21.8.2026 06:58:00 CEST | Pressemelding
Godt fungerende lagringsteknologi og en god høst gjorde at norsk sellerirot holdt til og med uke 32, akkurat til den nye ferske sesongen startet. Aldri før har norsk sellerirot vært tilgjengelig gjennom hele året. Salget av norsk sellerirot er opp 10 prosent fra sesongen 2024/2025.
Norske matpakker mangler grønnsaker20.8.2026 08:25:00 CEST | Pressemelding
9 av 10 norske barnehagebarn og skoleelever har med grovt brød eller frukt og bær i matpakka, viser en ny undersøkelse fra Opplysningskontoret for frukt og grønt (OFG). Grønnsaker kommer noe sjeldnere med, men løsningen er enklere enn man tror.
Her er oppgaven til Årets grønne kokk 202719.8.2026 09:21:58 CEST | Pressemelding
Det blir den 11 gangen Årets grønne kokk kåres når konkurransen arrangeres på UMAMI Arena 17. februar 2027.
Mellommåltidet har fått ny konkurranse23.7.2026 08:23:00 CEST | Pressemelding
Nesten dobbelt så mange unge under 35 år velger proteinbar som snacks sammenlignet med resten av befolkningen. OFG er ikke overrasket, men mener trenden er verdt å se nærmere på.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
