Streikefare i NRK fra midnatt

- Jeg har alltid tro på løsning, samtidig har denne saken utviklet seg over år. Det gjør meklingen mer komplisert og streikefaren større, sier Lise Olsen, forhandlingsleder og nestleder i LO Stat.
Når NRK opererer med forskjellig lønnsberegning for forskjellige grupper av ansatte blir det krevende forhandlinger i meklingen.
- Noen av våre medlemmer blir hengende etter lønnsmessig på grunn an NRKs lønnspolitikk. Det kan vi ikke godta. Alle må bli verdsatt for jobben de gjør, uansett hvilken fagforening de velger å være medlem av, sier Fredrik Oftebro, nestleder i NTL.
Meklingsfristen er midnatt i dag 30. juni. Kommer ikke partene til enighet går 495 NRK-ansatte ut i streik fra arbeidstidens start 1. juli.
Nøkkelord
Kontakter
Forhandlingsledelse:
Lise Olsen, LO Stat: 900 66 207
Fredrik Oftebro, NTL: 911 32 117
Kommunikasjonsrådgivere:
Tove Lise Granli, NTL: 918 59 230
Kristian Brustad, LO Stat: 466 61 639
Bilder

Lenker
Om LO Stat
LO Stat jobber for et seriøst, trygt og godt arbeidsliv for alle. LO Stat er en samlende kraft i staten og Spekter, med 19 LO-forbund og 100.000 medlemmer i ryggen. LO Stat viktigste oppgave er å forhandle lønn og rettigheter på vegne av forbundenes medlemmer i staten og Spekter. Vedtektene sier at LO Stats skal «virke for medlemmenes faglige, sosiale og økonomiske fellesinteresser». LO Stat skal dermed forsvare forbund og medlemmers interesser og rettigheter på alle plan.
Følg pressemeldinger fra LO Stat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra LO Stat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra LO Stat
Minimum 9.750 kroner i lønnsoppgjøret i Spekter4.4.2025 15:31:11 CEST | Pressemelding
LO Stat og Spekter er enige i det sentrale tariffoppgjøret for over 55.000 LO-medlemmer i Spekter-området.
LO Stat krever økt kjøpekraft i Spekter4.4.2025 09:05:18 CEST | Pressemelding
I dag klokken 10.00 starter lønnsforhandlingene for over 55.000 medlemmer i LOs forbund i Spekter-området.
Streikefare i VY Buss28.3.2025 12:06:27 CET | Pressemelding
Om LO og NHO ikke kommer til enighet i Frontfaget, tar LO Stat ut 855 bussjåfører i streik i VY Buss.
Til redaksjonen - LO Stats Kartellkonferanse 202430.10.2024 09:34:44 CET | Pressemelding
LO Stats inviterer til Kartellkonferansen 2024 den 19.-21. november på Sundvolden Hotel.
Frivillig nemnd i statsoppgjøret17.6.2024 11:16:24 CEST | Pressemelding
Styret i LO Stat vedtok mandag å be om at årets tariffoppgjør i staten skal behandles i frivillig nemnd. Staten har sagt ja til henstillingen, og Rikslønnsnemnda har fått ansvaret for å gjennomføre prosessen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom