Skatteetaten varsler endringer av arbeidsgiveravgiften for Statsministerens kontor

Skatteetaten sendte i desember i fjor varselbrev om arbeidsgiverkontroll til Statsministerens kontor (SMK).For å beregne riktig grunnlag for arbeidsgiveravgift for pendlerboliger har etaten varslet om kontroll og bedt om opplysninger fra både SMK og daværende statsråder, statssekretærer og politiske rådgivere i perioden 2017-2020.
Forholdene knyttet til 95 politikere er blitt kontrollert av Skatteetaten. For 78 av disse er saken ferdigstilt uten endring, mens SMK har fått varsel om endring for 17 av disse.. Årsaken er at det skulle vært beregnet arbeidsgiveravgift av fordelen ved tildeling av gratis pendlerbolig.. Det er varslet endring av grunnlaget for arbeidsgiveravgift med totalt 2,6 millioner kroner. Skatteetaten vil senere vurdere om SMK skal ilegges tilleggsskatt.
Varselbrevet som er sendt er basert på informasjonen Skatteetaten nå har i denne kontrollsaken. Det kan komme ny informasjon som kan medføre at det likevel ikke fattes vedtak om endring, eventuelt fattes vedtak med andre beløp enn det som er varslet.
SMK har fått varsel om vedtak om økt arbeidsgiveravgift som følge av manglende innrapportering av skattepliktige fordeler. Reglene er slik at arbeidsgiver har et ansvar for å rapportere inn all lønn og skattepliktige fordeler til Skatteetaten. Arbeidsgiver skal også da betale arbeidsgiveravgift på dette.
Skattedirektør Nina Schanke Funnemark understreker at Skatteetaten har taushetsplikt og derfor vil ikke etaten gå nærmere inn på kontrollene av enkeltpersoner eller arbeidsgiver.
Hun påpeker imidlertid at saken om pendlerboligene er spesiell av flere grunner.
– Dette er en skatte- og avgiftssak av stor samfunnsmessig betydning fordi den handler om landets utøvende myndighet og hvorvidt regler for skatt og avgift er blitt fulgt. Skatteetaten har derfor ment at det har vært riktig og viktig å gjennomføre kontroll. Reglene om skatt på pendlerbolig er like for alle og vårt ansvar er å likebehandle alle i samfunnet, og sørge for at skatte- og avgiftsforhold blir riktige. Det er i alles interesse, sier Schanke Funnemark.
Skattedirektøren legger vekt på to sentrale prinsipper i pendlerreglene som er like for alle.
– Det er et hovedprinsipp at hvis du får en fordel av din arbeidsgiver, som for eksempel fri pendlerbolig eller fri telefon, så skal det i utgangspunktet betales skattog arbeidsgiveravgift av denne fordelen. Et annet hovedprinsipp, er at hvis du skal slippe å betale skatt av en fordel, som for eksempel en pendlerbolig, så må du ha en fradragsberettiget kostnad. Det er de samme reglene som gjelder for alle. Stortingspolitikere eller statsråder har ikke egne pendlerregler, sier Schanke Funnemark.
Hun utdyper:
– Hvis du må bo to steder på grunn av jobben og derfor er en pendler, så er skattereglene slik at du kan få dekket pendlerbolig skattefritt fra arbeidsgiver dersom du har utgifter på boligen hjemme. Hensynet er at du skal slippe å ha utgifter til to boliger.
Skatteetaten har i forbindelse med denne saken sett behov for å tydeliggjøre hvordan regelverket skal forstås på enkelte områder. For eksempel har Skatteetaten frem til ny stortingsperiode i fjor høst lagt til grunn at dersom en stortingspolitiker, statsråd, statssekretær eller politisk rådgiver har utgifter til disponibel bolig i sitt foreldrehjem så anses de for å være i en merkostnadssituasjon og kan motta skattefri pendlerbolig fra arbeidsgiver uten skatt og arbeidsgiveravgift. Skatteetaten har fra i fjor høst skjerpet inn denne praksisen og dette kommer nå til uttrykk i Skatte-ABC. Vi vil også i stort se på om det er behov for å tydeliggjøre veiledningen vår om pendling der vi ser at denne ikke har vært god nok.
Fakta:
Det er i hovedsak tre tilfeller i pendlerregelverket kontrollene har dreid seg om
Ikke pendlere: Personer som ikke må bo utenfor hjemmet av hensyn til arbeidet, for eksempel personer som var skattemessig bosatt i Oslo da de tiltrådte som stortingspolitiker og personer som har flyttet til Oslo og ikke lenger disponerer bolig på hjemstedet.
Utleie: De som har leid ut egen boenhet helt eller delvis kan ikke få pendlerbolig skattefritt. For å kunne få skattefri pendlerbolig kan man ikke leie ut f.eks. et rom i sin egen boenhet, men må leie ut en helt separat boenhet
Markedsmessige kostnader til skattemessig bosted: Dersom man leier bolig på hjemstedet, eller har disponert gutte- eller jenterommet i foreldrenes bolig, må man ha betalt markedsmessig leie for disse for å kunne få fri bolig fra arbeidsgiver skattefritt.
Kontakter
Merete Bergeland JebsenPressesjef
Tel:945 01 000presse@skatteetaten.noBilder

Om Skatteetaten
I Skatteetaten jobber vel 7000 ansatte mot samme mål; å sikre finansieringen av velferdssamfunnet. Skatteetaten er underlagt Finansdepartementet, og har ansvaret for et oppdatert folkeregister og at skatter og avgifter blir fastsatt og innbetalt på riktig måte.
Følg pressemeldinger fra Skatteetaten
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skatteetaten på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Skatteetaten
Politiet og Skatteetaten inngår samarbeidsavtale13.6.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Politiet og Skatteetaten har inngått den første overordnede samarbeidsavtalen mellom etatene. Avtalen skal styrke samarbeidet på syv hovedområder, blant annet innen bekjempelsen av økonomisk kriminalitet.
Mandag går fristen ut: Nå må næringslivet levere skattemeldingen30.5.2025 08:58:37 CEST | Pressemelding
Fristen for å levere skattemeldingen for næringsdrivende og selskaper går ut mandag 2. juni. Skattedirektør Nina Schanke Funnemark advarer mot vanlig misforståelse som koster dyrt.
Kassakontroller: Skatteetaten fant feil hos 20 av 2622.5.2025 09:49:19 CEST | Pressemelding
Kontroll av kassaapparat og personalliste ga nedslående resultater i Tromsø. Skatteetaten avdekket brudd på regelverket hos 20 av 26 kontrollerte virksomheter.
Klarspråkprisen til Skatteetaten6.5.2025 15:50:55 CEST | Pressemelding
Skatteetatens arbeid med klarspråk er viktig for både demokratiet og velferdsstaten, sier juryen om vinneren av klarspråkprisen 2024.
I dag går leveringsfristen ut: Dette skjer om du ikke leverer skattemeldingen30.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Ved midnatt onsdag 30. april går fristen ut for å levere skattemeldingen. Skattedirektør Nina Schanke Funnemark gir deg svaret på de vanligste spørsmålene som blir stilt til Skatteetaten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom