Norges eneste rekonstruerte gårdsanlegg fra folkevandringstiden fyller femti
15.6.2022 13:15:35 CEST | Universitetet i Stavanger (UiS) | Pressemelding

På Jernaldergården kan besøkende bli med tilbake i tiden og oppleve livet på en gård fra folkevandringstiden som varte fra rundt år 350 til rundt år 550.
De tre gårdshusene er innredet med utstyr og husgeråd og ild på de opprinnelige ildstedene.
Jernaldergården ligger på toppen av Ullandhaug med utsyn over Nord-Jæren og Hafrsfjord. Den opprinnelige gården som lå her brant ned og ble forlatt en gang midt på 500-tallet.
Restene av gårdsanlegget ble beskrevet og kartlagt allerede i 1900 av konservator Tor Helliesen ved Stavanger Museum som ledd i hans innsamling av opplysninger om fornminner på Nord-Jæren.
I 1967-68 ble gårdsanlegget arkeologisk og naturfaglig undersøkt under ledelse av arkeolog Bjørn Myhre.
Inne i husene ble det funnet ildsteder, spor etter skillevegger og gjenstander etter beboerne.
Kong Olav V foretok den offisielle åpningen av gården i 1972, som ledd i markeringen av 1100-årsminnet for slaget i Hafrsfjord.
50-årsjubileumsfeiringen starter på Jernaldergården lørdag 18. juni. Arrangementet varer fra klokken 11:00 til 16:00.
Program:
Kl. 11:00: Dørene åpner
Kl. 11:30: Fortelling «Det Gåtefulle Asketreet» i Husfruas Hall
Kl. 12:30: Fortelling «Det Gåtefulle Asketreet» i Husfruas Hall
Kl. 13:00: Det serveres lam fra kokegrop og kake
Kl. 13:00: Kjekke sommeraktiviteter på gården
Nøkkelord
Kontakter
Steffen SimenstadDriftsleder for JernaldergårdenArkeologisk museum, Universitetet i Stavanger
Tel:95107904tom.s.simenstad@uis.noBilder



Lenker
Om Universitetet i Stavanger (UiS)
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Stavanger (UiS) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Stavanger (UiS)
To vinnere av årets Lesepris23.3.2026 11:21:13 CET | Pressemelding
En skole og en barnehage stikker av med Leseprisen i år, som utdeles av Nasjonalt lesesenter.
Sensasjonelt gullfunn på Jæren20.3.2026 08:08:01 CET | Pressemelding
Første funn av sitt slag i Rogaland på nærmere 130 år.
Slår alarm i ny rapport: Barnehagelærere flykter fra yrket3.3.2026 09:02:36 CET | Pressemelding
Flere år med positiv utvikling i barnehagesektoren er brutt. En fersk rapport viser at for første gang på 20 år, jobber under halvparten av alle utdannede barnehagelærere faktisk i en barnehage.
Ny 3D-utstilling om ukrainsk kulturarv27.2.2026 07:33:00 CET | Pressemelding
Arkeologisk museum ved Universitetet i Stavanger har bidratt til å lage et virtuelt museum for å bevare og dele Ukrainas truede kulturarv.
UiS-professor Elaine Munthe utnevnt som æresdoktor ved UiT Norges arktiske universitet18.2.2026 10:01:39 CET | Pressemelding
– Vi er stolte, og forstår godt at hun har blitt denne æren til del, sier rektor Klaus Mohn ved UiS.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom