Glade for at Stortinget gir mer støtte til arbeid mot atomvåpen

Norsk Folkehjelp jubler over nyheten om at vi nå får 1,6 millioner kroner til forskningsprosjektet Nuclear Weapons Ban Monitor, som er en vaktbikkje for FN-traktaten som forbyr atomvåpen.
‒ SV har stått på for å få inn dette i budsjettavtalen, og vi er svært takknemlige. Men det er trist at støtte til arbeid mot atomvåpen skulle sitte så hardt inne for denne regjeringen at det måtte løses i en budsjettavtale, gitt at Hurdalsplattformens lover at regjeringen skal øke Norges innsats for kjernefysisk nedrustning og arbeide sammen med land i og utenfor NATO for en verden uten atomvåpen, sier generalsekretær Henriette Westhrin i Norsk Folkehjelp.
‒ Sivilt samfunnsengasjement og kunnskap om atomvåpens konsekvenser må til for å skape vilje og besluttsomhet blant politikere i Norge og alle andre land. Vi jobber for å få dem til å ta sin plass i historien og handle for å redusere den risiko atomvåpen utsetter oss for, fortsetter Westhrin.
I tillegg til midlene til Norsk Folkehjelp, har SV i budsjettavtalen med regjeringen sikret støtte til Nei til atomvåpen, Norske leger mot atomvåpen (som også administrerer ICAN Norge) og Norges Fredsråd.
‒ Vi ser fram til å samarbeide med regjeringen og stortinget om hvordan Norge kan reetablere sin rolle som en viktig aktør for kjernefysisk nedrustning, sier Westhrin.
Norsk Folkehjelp er en del av det internasjonale styret i ICAN, den internasjonale kampanjen for å forby atomvåpen. Hvert år gir vi også ut Nuclear Weapons Ban Monitor, som vi lager sammen med en lang rekke uavhengige forskere verden over. Nuclear Weapons Ban Monitor måler framdriften i arbeidet mot en verden uten atomvåpen, som er et universelt mål som alle land i verden står bak og som ble nedsatt i den aller første resolusjonen til FNs generalforsamling i 1946.
Årets rapport, som oppsummerer 2021, ble lansert i Geneve tidligere i år. For mer informasjon, se www.banmonitor.org
Nøkkelord
Kontakter
Håkon ØdegaardKommunikasjonssjefNorsk Folkehjelp
Tel:950 45 667hakono@npaid.orgGrethe ØsternVåpenpolitisk rådgiver
Tel:+41 90078208gretheo@npaid.orgBilder

Om Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp er fagbevegelsens humanitære solidaritetsorganisasjon. Vi er en medlemsorganisasjon, og våre strategiske områder er rettferdig fordeling av makt og ressurser og vern om liv og helse. Vi jobber innenfor hovedområdene internasjonalt utviklingssamarbeid, humanitær mine- og eksplosivrydding, redningstjeneste og flyktning- og integreringsarbeid. Norsk Folkehjelp har over 3000 ansatte i mer enn 35 land.
Følg pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk Folkehjelp på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk Folkehjelp
Norsk Folkehjelp krever granskning av Gaza Humanitarian Foundation: Barth Eide må gjøre ord til handling7.7.2025 12:17:52 CEST | Pressemelding
– Hvor mange palestinske sivile skal drepes i matkø før verden griper inn? Vi ber Norge vise lederskap og fremme forslag i relevante FN-institusjoner om å sette opp en uavhengig granskningskommisjon, sier Raymond Johansen, generalsekretær i Norsk Folkehjelp.
Ukraina varsler mulig uttrekning fra Minekonvensjonen – Norsk Folkehjelp advarer mot alvorlige humanitære konsekvenser, det er de sivile som taper3.7.2025 12:04:06 CEST | Pressemelding
– Ukraina er i dag et av verdens mest minelagte land, og det vil ta flere tiår å rydde områdene. Miner fører ikke bare til umiddelbare tap av liv og helse, men hindrer også gjenoppbygging, matproduksjon og trygg retur for fordrevne familier, sier Aksel Steen-Nilsen, leder for humanitær mine- og eksplosivrydding i Norsk Folkehjelp.
Norsk Folkehjelp: Aker BP ignorerte ofre for krigsforbrytelser18.6.2025 16:31:31 CEST | Pressemelding
18. juni konkluderte et ekspert-panel nedsatt av norske myndigheter med at Aker BP ikke respekterte menneskerettighetene da de fusjonerte med Lundin.
Forbud mot handel og næringsvirksomhet med okkupasjonen ønskes velkommen17.6.2025 10:56:05 CEST | Pressemelding
SV har sikret en forpliktelse fra regjeringen om å innføre et forbud mot handel og annen næringsvirksomhet med selskaper som bidrar til å opprettholde Israels ulovlige okkupasjon av palestinske områder. Dette kommer som resultat av budsjettforhandlingene.
Norsk Folkehjelp fordømmer Estlands beslutning om å trekke seg fra Minekonvensjonen5.6.2025 16:46:53 CEST | Pressemelding
Norsk Folkehjelp (NPA) fordømmer på det sterkeste den estiske nasjonalforsamlingens beslutning om å trekke seg fra Konvensjonen som forbyr antipersonellminer – en traktat som har reddet utallige liv siden den ble vedtatt i 1997.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom