Ny definisjon av hetebølger i Norge

Den nye definisjonen skiller seg fra den gamle ved å ta utgangspunkt i en femdagersperiode i stedet for en tredagersperiode.
For å kunne kalle noe en hetebølge, trengs det en gjennomsnittlig makstemperatur på 28 grader eller mer over en periode på fem dager. I samme periode må minimumstemperaturen i snitt ligge på minst 16 grader.
Fenomenet kalles fra nå av en “norsk hetebølge” og skiller seg fra hetebølgene vi har sett blant annet i Spania og California. Foreløpig inngår dette i et prøveprosjekt fra Meteorologisk institutt (MET). Både navnet og definisjonen kan bli endret senere.
Overvåker hetebølgene
Fra 1. juni har MET for første gang drevet systematisk overvåkning av hetebølger i Norge. Hensikten er å få mer erfaring med fenomenet og om mulig kunne se hvordan hetebølgene utvikler seg i fremtiden. I samarbeid med norske helsemyndigheter vil MET også se nærmere på effektene av hetebølger for å vurdere om det er grunnlag for å sende ut farevarsler.
– Det er ulik sårbarhet for hete rundt om i verden, alt etter hva man er vant til og hvordan infrastrukturen er bygd opp, sier Solfrid Agersten, leder av værvarslingen i Oslo på Meteorologisk institutt.
Klimaendringer
Antall tilfeller av hetebølger har økt de siste årene. Toppen i Oslo kom den varme sommeren 2018 med hele 19 hetebølger, det vil si 19 fem dagersperioder. Her må man merke seg at én enkelt dag kan inngå i flere hetebølger siden kriteriene kan være oppfylt mange dager på rad.
Det har også blitt flere områder der man opplever hetebølger her i landet.
– Med klimaendringer og stigende temperaturer forventer vi at hetebølgene vil komme hyppigere og at området som rammes av hetebølger vil øke enda mer. Skadepotensialet knyttet til hetebølger kan derfor bli større i framtiden, sier klimaforsker Reidun Gangstø Skaland.
Redusert allmenntilstand
Hetebølger fører som regel med seg en fare for dehydrering, dårlig nattesøvn og redusert allmenntilstand. I en studie fra 2018 ble det ikke registrert noen økning i dødsfall i Norge knyttet til hetebølger, men klimaendringer og hyppigere hetebølger gjør at dette kan være i endring.
– Noen er mer sårbare for hete enn andre er, som for eksempel spedbarn og eldre. Har man sjans til å flytte på seg, vil det oppleves som kjøligere å oppholde seg på steder med mer vind og skygge, sier Agersten.
Innendørs bør man også være oppmerksom på at varmen stiger til de høyere etasjene, og at det kan bli varmt rett under mørke tak som absorberer solinnstrålingen.
Nøkkelord
Kontakter
Solfrid Agersteinleder av værvarslingen i Oslo, Meteorologisk institutt
Tel:45039581solfrida@met.noPernille AmdahlKommunikasjonsrådgiverMeteorologisk institutt
Tel:41685884pernillea@met.noBilder
Om Meteorologisk institutt
Følg pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Meteorologisk institutt på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Meteorologisk institutt
Klimaendringer preget Europa i 202415.4.2025 04:00:00 CEST | Pressemelding
Europa varmes opp raskere enn noe annet kontinent, og konsekvensene av klimaendringene var tydelige i 2024. Isbreene i Skandinavia og Svalbard smeltet rekordmye og havet var rekordvarmt. Stadig mindre av Europa opplever nå temperaturer under frysepunktet.
Mars var mer enn to grader varmere enn normalt1.4.2025 15:26:20 CEST | Pressemelding
Årets mars ble den 5. varmeste og 6. våteste vi har registrert. I Innlandet var det ekstremt vått, mens i sørøst har det vært tørt. I Nord-Norge har vi registrert det våteste halvåret noensinne.
Vil framtidens nordmenn være født med rulleski på beina?17.3.2025 12:56:23 CET | Pressemelding
Årets skisesong har vært skuffende for mange, med lite snø og dårlige forhold. – Dessverre er dette bare en del av en nedadgående trend. Uansett hvor store utslippskutt vi gjør, vil skisesongen gjennomgå store endringer i hele Norge, sier klimaforsker.
Februar satte nær 100 varmerekoder3.3.2025 15:51:00 CET | Pressemelding
Årets februar er et godt eksempel på at klimaendringene preger været, spesielt i nord: – For 50 år siden var en så mild februar på Svalbard nesten utenkelig. I 2025 er ikke det rekord engang, sier klimaforsker
Giftig cocktail fra skip slippes rett ut i norske havområder19.2.2025 09:06:55 CET | Pressemelding
Eksosvasking fører til så høye nivåer av farlige stoffer at det skader livet i havet, viser ny modell fra MET. Forskningen har bidratt til at både Finland, Sverige og Danmark nylig har forbudt denne teknologien. I Norge er det fortsatt fritt fram.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom