Enighet i sykehusoppgjøret: – Svært godt resultat
21.6.2022 01:42:34 CEST | Fellesorganisasjonen | Pressemelding

– Vi har oppnådd et veldig godt resultat, som ivaretar medlemmenes viktigste interesser, sier Marit Selfors Isaksen, FOs forhandlingsleder i LO-gruppen.
FO har om lag 2 600 medlemmer fordelt på ulike sykehus, poliklinikker og distriktspsykiatriske senter (DPS). Årets oppgjør er et hovedoppgjør som betyr at det i tillegg til lønnstillegg, forhandles om blant annet arbeidstid, reisetid og videreutdanning.
– FOs medlemmer har gjort en svært viktig jobb de siste årene i helseforetakene. Forrige tariffperiode har vært preget av Covid-19-pandemien, tungt arbeid og trange lønnsrammer. Derfor er det spesielt godt at de nå får uttelling for både utdanning og ansiennitet, i tillegg til å være sikret reallønnsvekst, sier Isaksen.
Isaksen påpeker at LO har fått på plass en tilleggsbestemmelse som sier at ansatte med spesialutdanning i tillegg til høyskoleutdanning skal nå en minstelønn på kr. 650 000 i løpet av 2024.
– En slik sikringsbestemmelse er et viktig skritt i riktig retning for å sikre god uttelling for helt nødvendig kompetanse i helseforetakene, sier Isaksen.
FO organiserer ansatte som har fullført minst en treårig utdanning som sosialarbeider.
Her er den nye lønnen
- Det gis et generelt tillegg på 3 % til alle medlemmer med henholdsvis 0, 4 og 8 års ansiennitet i stillingsgruppe 4. Medlemmer i stillingsgruppe 4 med 10 års ansiennitet eller mer gis et tillegg på 4,1 %.
- Det gis et generelt tillegg på 3 % til alle medlemmer med henholdsvis 0, 4, og 8 års ansiennitet i stillingsgruppe 5. Medlemmer i stillingsgruppe 5 med 10 års ansiennitet eller mer gis et tillegg på 4,1 %.
- Arbeidstakere som ikke er plassert i stillingsgruppe gis et tillegg på 4,1 %.
- Tilleggene er bruttotillegg. Deltidsansatte gis forholdsmessig tillegg.
Samtlige tillegg gis med 1. august som virkningstidspunkt.
Overenskomstens minstelønnsbestemmelser endres slik med virkning fra 1. august 2022:
Stillingsgruppe 4 - Stillinger hvor det kreves høyskoleutdanning
0 års lønnsansiennitet kr. 437.000,- pr. år. (inntil 14 000,- økning)
4 års lønnsansiennitet kr. 453.000,- pr. år. (inntil 14 000,- økning)
8 års lønnsansiennitet kr. 478.000,- pr. år. (inntil 14 000,- økning)
10 års lønnsansiennitet kr. 538.000,- pr. år. (inntil 21 000,- økning)
Stillingsgruppe 5 – Stillinger hvor det kreves høyskoleutdanning med spesialutdanning
0 års lønnsansiennitet kr. 490.000,- pr. år. (inntil 20 000,- økning)
4 års lønnsansiennitet kr. 513.000,- pr. år. (inntil 17 000,- økning)
8 års lønnsansiennitet kr. 549.000,- pr. år. (inntil 17 000,- økning)
10 års lønnsansiennitet kr. 602.000,- pr. år (inntil 32 000,- økning)
Nøkkelord
Kontakter
Daniel Charles HextallPresseansvarligFellesorganisasjonen (FO)
Tel:46 45 44 51charles@fo.noBilder

Lenker
Om Fellesorganisasjonen
Følg pressemeldinger fra Fellesorganisasjonen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fellesorganisasjonen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fellesorganisasjonen
Likelønnsdagen: Fra i dag jobber kvinner gratis ut året17.11.2022 03:30:00 CET | Pressemelding
Likelønnsdagen markerer at menn allerede har tjent en gjennomsnittlig kvinnes inntekt. I år faller dagen på 17. november.
Full gjennomgang av svikt i barnevernet7.11.2022 11:53:20 CET | Pressemelding
Lørdag offentliggjorde regjeringen at de oppretter en egen undersøkelseskommisjon for barnevernet. – Gode nyheter, sier de ansattes fagforening.
Kutt i dagpenger skyver regningen over på kommunene14.10.2022 15:36:10 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil kutte i dagpengene til to av tre mottakere. FO-leder Mimmi Kvisvik frykter at dette kan føre til at flere må leve av sosialhjelp.
– Uten strakstiltak får statsbudsjettet store konsekvenser6.10.2022 11:00:45 CEST | Pressemelding
Sosialarbeidere frykter de sosiale konsekvensene av statsbudsjettet. – Vi risikerer et større, farligere utenforskap.
Lærerstreiken: – Sats på psykisk helse nå28.9.2022 13:01:21 CEST | Pressemelding
Lærersteiken endte med tvungen lønnsnemnd på grunn av elevenes psykiske helse. Et tegn på få kollegaer, mener FO.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
