Vi står ved et veiskille – aktivitetsglede skal løfte oss opp!
I helgen gjennomføres Vikenidrettens idrettskretsting i Fredrikstad. Der skal mange viktige saker behandles. Én er kanskje litt viktigere enn de øvrige – styrets forslag om å utvide visjonen. Vi ønsker at den bedre gjenspeiler det som allerede skjer i mange idrettslag i Viken. Vi ønsker å vise at Vikenidretten står for «Idretts- og aktivitetsglede for alle i Viken!»
Er det så mye å skrive kronikk om da, tenker du. Kanskje ikke – men det er nok for at du også ser det idrettslagene gjør hver dag. Idretten tilrettelegger mye aktivitetsglede i form av stolpejakt, tilrettelegging av skiløyper, sykkelstier, nærmiljøanlegg, tufteparker etc. Det er mye aktivitetsglede i Vikenidretten. Allerede!
Men jeg mener at det er et viktig signal å gi likevel.
Etter to år med korona-pandemi, står vi nå ved et veiskille. Vi har sett hva fraværet av aktivitet betød for oss som enkeltindivider, og som samfunn. FHI forteller at flere har spist for mye usunn mat, og vært i for lite bevegelse i løpet av pandemien. Et nytt ord ble også etablert: «Korona-kropp». Selv om en ikke bør sette søkelys på kropp og vekt, så viser ordet med tydelighet at aktivitet, kosthold og kropp henger sammen. Og en kan enkelt skjønne at i et stillesittende samfunn vil det bli en utfordring for stadig flere.
Idretten har en meget stor, kompetent og engasjert organisasjon. Selv om vi ikke skal, eller kan, pålegge det enkelte idrettslag noe som helst, ser vi at det er tilstrekkelig med idrettslag, og idrettsråd, som ønsker at samfunnet og idretten viser frem litt mer aktivitetsglede. Med støtte fra en idrettskrets som bidrar og løfter frem idrettslag og idrettsråd litt ekstra, blir resultatet et litt mer aktivt samfunn. Og det trenger vi.
Koster dette penger tenker noen. Helt sikkert! Men hvis du visste at din investering betaler seg med 27-gangen, ville ikke du satset på den da? Dette er hva Helsedirektoratet mener at daglig kroppsøving i grunnskolen vil gi av velferdsgevinst.
Det er å slå inn en åpen dør å si at en aktiv befolkning er en samfunnsgevinst. Men innimellom må en gjøre det likevel. Viken idrettskrets ønsker at samfunnsbidraget fra idretten belyses enda mer. Vi vet også at vi har stadig flere med oss. Vi fikk nylig en meget generøs gave fra Sparebankstiftelsen DNB. Den innebærer at vi kan bidra overfor idrettsråd som ønsker å bli idretts- og aktivitetsråd.
Fremtiden vil vise hva resultatet blir – men akkurat nå ser jeg svært lyst på Vikenidrettens fremtid – for det yrer av idretts- og aktivitetsglede der!
Nøkkelord
Kontakter
Johan ConradsonViken idrettskrets/Idrettspolitikk
Tel:934 00 443johan.conradson@idrettsforbundet.noRoar BogerudViken idrettskrets/styreleder
Tel:91 69 30 61Tel:91 69 30 61roar.bogerud@idrettsforbundet.noOm Viken idrettskrets

Strømsveien 80
2010 Strømmen
41 90 01 02https://www.idrettsforbundet.no/idrettskrets/viken/
Viken idrettskrets ønsker velkommen til vårt kretsting 10. – 11. juni på Quality Hotel Fredrikstad
Fredag ettermiddag avslutter vi den to-dagers folkehelsekonferansen «Livsløpet» med en paneldebatt hvor vi spør oss om vi samarbeider godt nok på aktivitetsfeltet her til lands. Her stiller debattanter fra idretten, det offentlige og politikken. Det hele rundes av med et inspirasjonsforedrag fra håndballpresident Kåre Geir Lio.
Vi håper dere i tillegg til deltagelse på kretstinget har anledning til å delta på hele folkehelsekonferansen«Livsløpet» 9. og 10. juni som avholdes som opptakt til tinget. Program og påmelding til folkehelsekonferansen,klikk her.
Følg pressemeldinger fra Viken idrettskrets
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Viken idrettskrets på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Viken idrettskrets
Gi ungene idrett, før utenforskapet tar dem7.11.2023 10:10:42 CET | Kronikk
Ungdomsvolden i Sverige kan ifølge politiet smitte over til ungdomsmiljøeri Norge. Idretten kan spille en nøkkelrolle, ta et stort samfunnsansvar, og være en løsning på utenforskapet. Da må regjeringen ta idrettens rolle i samfunnet på alvor.
Paraidrettsdag Kalnes 28. september25.9.2023 14:12:16 CEST | Pressemelding
Paraidrettsdagen på Kalnes er tilbake igjen i år, og arrangeres i samarbeid mellom idrettslag, Viken idrettskrets, idrettsfag ved videregående skole, NAV hjelpemiddelsentral og Norges Idrettsforbund.
Paraidrettsdagen på Hvam er tilbake igjen25.9.2023 14:07:56 CEST | Pressemelding
Onsdag 11. oktober er dagen for en av årets høydepunkter innen paraidrett i Hvam, og hele 100 barn og ungdom fra hele regionen er påmeldt.
Rekrutteringsarena for paraidretten!25.9.2023 14:00:21 CEST | Pressemelding
Tirsdag 26. september er dagen for en av årets høydepunkter innen paraidrett i Follo-regionen, og hele 150 barn og ungdom fra hele regionen er påmeldt.
En aktiv befolkning er en samfunnsgevinst – også etter valget!6.9.2023 13:05:26 CEST | Kronikk
Etter en aktiv idrettspolitisk sommer og tidlig høst, er det nå dags for valg. Politikernes svar på hvordan de skal tilrettelegge for mer idretts- og aktivitetsglede er viktig. For mange av de utfordringer samfunnet står overfor er idretten en viktigere del av løsningen enn noen gang.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom