Revidert nasjonalbudsjett: - Regjeringen bør satse mer på omstillingen av arbeidslivet

- Regjeringen bruker mye penger i år på å styrke forsvar og beredskap. Det er helt riktig. Samtidig burde man styrket investeringene i beredskapen for den langsiktige utviklingen av og endringen i arbeidslivet, sier Kollerud.
YS-lederen peker på faren for at den positive situasjonen vi ser i arbeidsmarkedet nå, med lav ledighet og økt sysselsettingsgrad, overskygger de langsiktige utviklingstrekkene.
- Arbeidslivet skal omstilles og behovet for kompetanseutvikling er stort. Regjeringen har selv snakket mye og høyt om kompetansereform. Da er det rart at det nesten ikke finnes spor av dette i det reviderte budsjettet, sier Kollerud.
Han er også bekymret for utsiktene til økte kostnader for husholdningene:
- Det viktigste for våre medlemmer er at økte renter og prisene på mat, strøm og drivstoff ikke spiser opp lønnsveksten. Derfor må regjeringen holde litt igjen på pengebruken. Dette budsjettet er klart mindre innstrammende enn tilleggsnummeret som kom i høst. På den annen side har regjeringen klart å dekke inn en del av de utgiftsøkningene som har vært vedtatt så langt i år. Det er positivt, mener YS-lederen.
En betydelig del av de økte utgiftene i statsbudsjettet går til strømstøtte. Samtidig øker statens inntekter fra skatt, utbytte og moms mer.
- Det er positivt at regjeringen er opptatt av kraftsituasjonen. Nok en gang varsler man en grundig gjennomgang av årsaker og risiko for liknende situasjoner, og at det skal komme forslag til tiltak. I mellomtiden sliter mange med strømprisen, selv om strømstøtten er forlenget ut året, påpeker Kollerud.
YS-lederen er fornøyd med at regjeringen bremser offentlige byggeprosjekter:
- Det er behov for å gå gjennom byggeprosjektene, som gang på gang viser seg å sprekke med milliarder. At regjeringen nå bremser noen prosjekter, får ikke særlig virkning på årets statsbudsjett. Jeg synes det er merkelig at regjeringen velger å bruke mye tid på det i dag, sier Kollerud.
Nøkkelord
Kontakter
Erik KollerudYS-leder
Tel:93 24 42 04erik.kollerud@ys.noØyvind Opdal OlufsenKommunikasjonssjef i YS
Tel:41 46 16 10oyvind.olufsen@ys.noBilder
Om YS
YS er en partipolitisk uavhengig hovedorganisasjon. YS forhandler om lønns- og arbeidsvilkår på vegne av 229 000 medlemmer i våre 11 YS-forbund.
Følg pressemeldinger fra YS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra YS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra YS
Enighet i kommuneoppgjøret: Unngikk streik28.5.2025 01:00:00 CEST | Pressemelding
YS-medlemmer i kommunene er sikret reallønnsvekst, sier leder for YS Kommune og forbundsleder i Delta, Trond Ellefsen.
YS Kommune varsler opptrapping av mulig streik27.5.2025 12:30:00 CEST | Pressemelding
YS Kommune dobler antall medlemmer som tas ut i streik i kommunene, om det ikke blir enighet hos riksmekleren i dagens mekling i lønnsoppgjøret.
YS Kommune varsler streik i åtte kommuner og ett fylke22.5.2025 13:00:00 CEST | Pressemelding
YS Kommune tar ut 462 medlemmer i åtte kommuner og ett fylke i streik, hvis det ikke blir enighet hos riksmekleren i årets lønnsoppgjør.
Full seier for YS: Nå blir alle dekket av yrkesskadeforsikring under øvelser21.5.2025 09:28:34 CEST | Pressemelding
Stortingets arbeids- og sosialkomite stilte seg i dag bak et mangeårig krav fra YS om at alle arbeidstakere skal være dekket av yrkesskadeforsikring ved pålagte øvelser. - Dette er en stor seier for YS som organiserer flere yrkesgrupper med jevnlige beredskapsøvelser, som brannfolk, politi, forsvar og ambulansepersonell, sier YS-leder Hans-Erik Skjæggerud.
Enighet i sykehusoppgjøret for YS-forbundene15.5.2025 19:45:00 CEST | Pressemelding
YS-forbundene Delta og Parat er enige med Spekter i årets lønnsoppgjør. - YS-medlemmene i sykehusene er sikret reallønnsvekst, sier Trond Ellefsen, forhandlingsleder for YS-forbundene og leder i Delta.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom