Presseinvitasjon: FN-topp for Afrika til Norge
PANELDEBATT: Et nytt narrativ for Afrika
Tid: Mandag 9. mai 2022 klokken 14:15-15:15
Sted: Norsk Utenrikspolitisk Institutt (NUPI), C.J. Hambros plass 2D, 0130 Oslo
Registering: Registrer din deltakelse
Afrika har vært i sterk vekst over det siste tiåret, og kontinentet har hatt en gradvis, dog ujevn, suksess med å forbedre utviklingsnivået. Likevel er det fortsatt en stor utfordring for det internasjonale samfunnet å klare å bidra til å få Afrika på god vei til en varig og balansert utvikling.
Ukraina-krigens påvirkning i Afrika, sammen med Covid-19-pandemien, gjeldskriser, konflikter og klimaendringer, fører til at fattigdomsnivået holder seg høyt. Med begrenset økonomisk diversifisering, vedvarende ulikheter, høy arbeidsledighet, demokratisk tilbakegang, mindre matsikkerhet og miljøskader, har Afrika ennå ikke fått startet på en bærekraftig utviklingsvei som kan komme alle til gode over tid.
For at Afrika skal lykkes i sin utvikling, må det internasjonale systemet fokusere mer spesifikt på dette kontinentet, og komme med mer effektive måter for å løse spesielle behov. Å endre narrativet om Afrika, og se forbi bistand og potensiell avhengighet, er essensielt for fremtidig utvikling. I løpet av årets EU-AU-toppmøte uttrykte afrikanske ledere behovet for en endring i tankesettet fra en donor-mottaker-tilnærming til et som er basert på partnerskap og likebehandling.
Sammen med Norsk Utenrikspolitisk Institutt (NUPI) og Senter for Utvikling og Miljø (UiO) ønsker UNDP Norge å invitere til en paneldebatt med blant annet Ahunna Eziakonwa, Assisterende Generalsekretær for Afrika som panellist. Her ser nærmere på spørsmål som er knyttet til utfordringer rundt utvikling på det afrikanske kontinent og behovet for et nytt narrativ.
I panelet:
- Ahunna Eziakonwa, assisterende generalsekretær og leder for Afrikabyrået i FN sitt utviklingsprogram (UNDP)
- Morten Bøås, NUPI
- Hamdi A. Mohamed, Statistisk sentralbyrå og Rethinking Economics Norge
Debatten modereres av Dan Banik, professor og leder for Oslo SDG Initiative ved UiO. Arrangementet strømmes også til NUPIs Youtube-kanal (dette krever ikke påmelding).
Det vil være mulig for billedtaking.
Det kan legges til rette for dybdeintervju med FN-topp i Afrika, Ahunna Eziakonwa. Ved interesse, ta kontakt med kommunikasjonsansvarlig Oda Steen.
Kontakter
Oda SteenKommunikasjonsansvarlig, UNDP Nordic Representation Office (Norge)
Tel:94034850oda.steen@undp.orgOm United Nations Development Programme
Følg pressemeldinger fra United Nations Development Programme
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra United Nations Development Programme på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra United Nations Development Programme
UNDP og Norge støtter Kharkiv med kritiske energiløsninger13.12.2024 16:42:50 CET | Pressemelding
Kyiv, 13. desember 2024 – FNs Utviklingsprogram (UNDP) har i dag levert gassmotorer for varme og elektrisitet til Kharkiv som en del av Green Energy Recovery Programme. Dette initiativet har som mål å dekke byens kritiske energibehov, og blir muliggjort gjennom støtte fra Norge, Sverige og EU.
H.K.H Kronprins Haakon besøkte Jamaica som UNDP Goodwill ambassadør for å fremme løsninger for klima, hav og fattigdom4.12.2024 13:07:43 CET | Pressemelding
H.K.H Kronprins Haakon deltok nylig på et tredagers besøk i Jamaica sammen med FNs utviklingsprogram (UNDP) for å fremheve løsninger for å beskytte marine økosystemer, forebygge klimaendringer og utrydde fattigdom. Besøket understreket viktigheten av samarbeid for å nå bærekraftsmålene.
H.K.H. Kronprins Haakon besøker Jamaica med FNs Utviklingsprogram (UNDP) for å fremme bærekraftige løsninger for hav, klima og fattigdom28.10.2024 12:00:00 CET | Presseinvitasjon
Dato: 18 - 20. november 2024 Besøket er knyttet til kronprinsens rolle som goodwill-ambassadør for FNs utviklingsprogram (UNDP).
H.K.H. Kronprins Haakon besøker Jamaica med FNs Utviklingsprogram (UNDP) 18.-20. november. Bærekraftige løsninger for hav, klima og fattigdom er tema for turen.28.10.2024 10:00:00 CET | Pressemelding
Kronprins Haakon vil reise til Jamaica i perioden 18. til 20. november 2024 i sin rolle som goodwill-ambassadør for FNs utviklingsprogram (UNDP). Kronprinsen, som har hatt denne rollen siden 2003, er sterkt engasjert i arbeidet med å fremme FNs bærekraftsmål, særlig mål 1 om å utrydde fattigdom og mål 14 om å bevare livet i havet.
1,1 milliarder mennesker lever i multidimensjonal fattigdom, og nesten en halv milliard av disse lever i konfliktområder17.10.2024 08:49:54 CEST | Pressemelding
Ny FN-rapport viser at fattigdomsraten i land påvirket av konflikt er nesten tre ganger så høy som i land uten konflikt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom