Priv. til red. : Velkommen til dåp av Trondheims nye "resirkulerte" redningsskøyte

Herved inviteres du til dåp på RSRK Trondheims nye redningsskøyte i Simrad-klassen. Arrangementet foregår på Nedre Ila 8 på Skansen, 11. mai kl. 15.00.
Gi oss gjerne en tilbakemelding dersom dere ønsker å delta under dåpen på redaksjonen@rs.no.
Den snart 20 år gamle redningsskøyta, som til nå har seilt under navnet RS 129 «Kjøpstad», har reddet 5 liv og assistert 935 personer og 434 fartøy gjennom sin tjeneste. Skøyta er nå "resirkulert", og er under nytt navn klar for å fortsette å berge liv og verdier.
Donator Uneco AS, ved familien Amundsen og gudmor Wenche Amundsen har gjort denne oppgraderingen mulig.
Oppgradert til det bedre – og mer til
Selv om den i snart to tiår har hatt vann under kjølen, er det en topp moderne skøyte som nå blir satt inn i beredskap i Trondheim.
RS 129 TBN (To be named) er en skøyte i Simrad-klassen, den minste av redningsskøytene, og ble bygget i 2003 av verftet Brødr. Hukkelberg AS i Aukra. Skøyta har siden den ble satt i tjeneste seilt under navnet RS 129 «Kjøpstad», og har vært stasjonert blant annet i Oslo, Stavern og Harstad.
Redningsselskapets skøyter er utsatt for tøff og hyppig bruk, og vi har store krav til sikkerhet. Etter mange år i tjeneste var det utstyr om bord som ikke lenger tilfredsstilte dagens og ikke minst framtidens krav og forventninger.
I arbeidet med oppgraderingen har skøyta blitt strippet helt ned til skroget og forlenget med en meter. Dette har gjort det mulig å sette inn nye vannjeter og nye, mer miljøvennlige motorer. Skøyta har også fått et helt nytt overbygg med nytt navigasjonsutstyr. Med denne oppgraderingen vil redningsskøyta kunne ha 20 nye år i tjeneste for Redningsselskapet.
Fakta - RS 129 «TBN» (To be named)
Kilde: Brødrene Hukkelberg A/S. |
To store bidrag til sjøsikkerheten
Wenche Amundsen donerte i 2021 en del av arven etter sin mann, IT-gründeren Une Amundsen, til Redningsselskapets prosjekt «Digital redningsskøyte». Dette har vært med på å sette fart på vårt arbeid med å digitalisere måten vi redder liv, berger verdier og forebygger ulykker på.
Et eksempel på dette er nødkommunikasjon til sjøs. Tradisjonelt har denne vært basert på radio og sprunget ut av løsninger fra den kommersielle sjøfarten. Dette har forandret seg i takt med at det stadig blir flere fritidsbåter og at teknologien går framover i lynfart.
I dag kommer 95% av Redningsselskapets oppdrag mot fritidsbåter inn via mobiltelefon. For oss er det viktig å ta denne utviklingen på alvor, og utnytte de digitale fremskrittene til å øke tryggheten og sikkerheten for de som er ute på sjøen. Donasjonen fra Uneco AS og familien Amundsen er et viktig bidrag i dette arbeidet.
Her kan du lese mer om Digital redningsskøyte.
Hjertelig velkommen!
Nøkkelord
Kontakter
Bendik HansenKommunikasjonsrådgiverRedningsselskapet
Tel:90972608bendik.hansen@rs.noBilder

Lenker
Om Redningsselskapet
Redningsselskapet er en frivillig, humanitær organisasjon. Vår visjon er «Ingen skal drukne».
Våre 1 500 redningsmenn og -kvinner bemanner 59 redningsskøyter langs hele kysten og på de to største innsjøene. Vi er som regel de første på stedet når uhellet er ute.
Følg pressemeldinger fra Redningsselskapet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Redningsselskapet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Redningsselskapet
Mange er redde i båt25.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Over 40 % av norske båteiere har følt seg utrygge eller redde på sjøen, viser en fersk undersøkelse. Ny teknologi skal gjøre det tryggere for engstelige båtførere.
1 av 3 usikre på egne båtferdigheter11.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Mange norske båteiere mangler grunnleggende båtkompetanse og er usikre på egne ferdigheter, viser en fersk undersøkelse.
Fem personer druknet i mai4.6.2025 09:05:00 CEST | Pressemelding
Fem personer mistet livet i drukningsulykker i Norge i mai, viser Redningsselskapets drukningsstatistikk. Fire av de omkomne var utenlandske fisketurister.
1 av 3 sikrer ikke båten mot tyveri2.6.2025 09:53:46 CEST | Pressemelding
I fjor ble det stjålet båter og båtmotorer for rekordhøye 145 millioner kroner i Norge. Likevel slurver båteierne med sikkerheten.
Utslitt redningsskøyte blir topp moderne20.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemelding
Redningsselskapet har de siste årene gjort seg gode erfaringer med totalombygging av eldre redningsskøyter med RS 129 «Une Amundsen» og RS 127 «Anne-Lise». Nå blir enda en frivillig bemannet redningsskøyte så god som ny.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom