Midlertidig stans i minibanktjenestene på Oslo lufthavn og Bergen lufthavn
1.5.2022 09:30:00 CEST | Avinor | Pressemelding

Avinor har nylig gjennomført en konkurranse om banktjenester på 10 lufthavner, herunder Oslo, Bergen og Stavanger lufthavner. Etter kontraktene ble tildelt har en av deltakerne i konkurransen tatt ut midlertidig forføyning for Oslo Byfogdembete. At det er tatt ut en midlertidig forføyning innebærer at Avinors adgang til å inngå kontrakt med de tildelte leverandørene i konkurransen suspenderes frem til det tidspunkt retten har kommet frem til en kjennelse i saken.
– En uheldig virkning av forføyningssaken er at Oslo og Bergen vil stå uten banktjenester frem til resultatet av forføyningssaken foreligger. Avinor har vurdert midlertidige løsninger som sikrer et banktilbud til de reisende for en kortere periode, men av flere grunner har ikke Avinor kunnet inngå en slik avtale direkte med en leverandør, forteller kommersiell direktør i Avinor, Joachim Lupnaav Johnsen.
Saken skal opp for retten 10. mai.
For Avinor er det viktig å presisere at DNB, som har hatt ansvar for bankvirksomheten frem til 01.05.22, ikke er en part i denne saken. De har oppfylt sine kontrakter med Avinor på en meget god måte.
Beklagelig situasjon
For de reisende betyr rettssaken at det fra 1. mai 2022 ikke vil være minibanker i drift på Oslo lufthavn og Bergen lufthavn.
– Vi beklager overfor de reisende, dette er selvsagt en situasjon vi skulle vært foruten, sier Lupnaav Johnsen.
– Vi har derimot ikke noe annet valg enn å vente til retten har behandlet saken, i mellomtiden er vi dessverre uten minibanker. Med de konsekvensene det medfører for reisende som ønsker å ta ut valuta, avslutter han.
Begjæringen om midlertidig forføyning ble forkynt for Avinor rett før påskeferien. Det vil deretter bli avholdt en rettsak den 10. mai. Dom i saken kan normalt ventes å ta ca. 1-2 uker etter at saken har vært oppe til behandling.
Kontakter
PressetelefonKun til bruk for journalister.
Vi svarer ikke på mediehenvendelser mellom kl. 21:00 - 06:30 med mindre det inntreffer større hendelser. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder

Om Avinor
Avinor har ansvar for 44 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av elfly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 3.000 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og salg på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Første testprosjekt for elektrisk luftfart er fullført2.2.2026 12:00:00 CET | Pressemelding
STAVANGER, 2. februar 2026 – Norge har nådd en viktig milepæl i overgangen til lav- og nullutslippsluftfart. Etter rundt seks måneders operasjonell testing landet Bristow-pilot Jeremy Degagne BETA Technologies’ ALIA-fly i Stavanger onsdag 28. januar, og med det ble prosjektet avsluttet. Testperioden har gitt verdifull praktisk erfaring i drift av elektriske fly, infrastruktur og regulatoriske rammeverk.
Ny direkterute til Shanghai styrker norsk eksport: – Et viktig og voksende marked27.1.2026 13:15:17 CET | Pressemelding
Suparna Airlines flyr nå direkte fra Oslo lufthavn til Shanghai (PVG). Dette åpner for økt kapasitet av fersk norsk sjømat, og styrker dermed norsk konkurranseevne som sjømatnasjon.
Et sterkt OSL gagner hele landet23.1.2026 11:15:33 CET | Pressemelding
Oslo lufthavn (OSL) har stor betydning for verdiskaping og arbeidsplasser i hele Norge: Ti nye arbeidsplasser ved OSL kan utløse fem nye arbeidsplasser i resten av økonomien, og en ti prosent forbedring i flytilgjengelighet kan gi en BNP-effekt på opptil 12,9 milliarder kroner.
Elektrisk fly landar i Florø: Viser nye moglegheiter for regional luftfart22.1.2026 12:56:48 CET | Pressemelding
Torsdag landa det heilelektriske flyet BETA ALIA på Florø lufthamn. Flyginga er del av Noregs internasjonale testarena for null- og lågutsleppsluftfart, og markerer ein milepæl for korleis framtidas utsleppsfrie fly kan brukast på regionale lufthamner.
Avinor i 2025: Solid trafikkår med sterk utanlandsvekst12.1.2026 14:15:00 CET | Pressemelding
Passasjertala for desember viser ein markant vekst for Avinor sine lufthamner. Veksten er særleg stor blant utanlandsreisande. I desember reiste 3,8 prosent fleire passasjerar enn i same månad året før. Utanlandstrafikken auka med 5,2 prosent, medan innanlands trafikk voks med 2,6 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
