Lanserer kjempeprosjekt for klimahåndtering – vil ha alle med!

Alle innbyggere i Troms og Finnmark kan nå delta i IMPETUS, et kjempeprosjekt fra EU med over 145 millioner kroner i budsjett. I fire år skal 7 forskjellige regioner med forskjellig klima teste, undersøke og jobbe fram gode løsninger på hvordan vi kan motvirke klimaendringer og leve med de endringene vi ikke kan unngå.
Prosjektet skal drive et variert program med aktivitet, som involverer innbyggere, forskere, industri og media. For å kartlegge hva som finnes av interesse og kompetanse i befolkningen, og for å hjelpe prosjektgruppen i videre planlegging og aktivitet, håper vi alle kan fylle ut denne kjappe undersøkelsen: https://bit.ly/3DuopWX (undersøkelsen er også tilgjengelig på engelsk: https://bit.ly/3r1lyiZ)
260% økning i utgifter
I Troms og Finnmark ser en allerede økonomiske tap og ødelagt infrastruktur som et resultat av varmere klima, økt havnivå, og flere skred, flommer og ras. I forrige tiår økte de økonomiske tapene med 260% sammenlignet med de forrige tre tiårene. Når vintertemperaturene har økt med 4-5 grader sammenlignet med gjennomsnittet i det 19. århundret, er det tydelig at Arktis er under et sterkt press.
Vær en del av klimaløsningen!
Troms og Finnmark er IMPETUS sitt arktiske testområde. Arbeidet vil sette søkelys på tre områder: skred og tsunami-risiko i Lyngenfjorden, økt havstand i Tromsøområdet og støtte for «den blå økonomien» dvs. fiskerinæring, oppdrett og turisme på sjøen. Lokale innbyggere, bedrifter, industri, media og sivilsamfunnet for øvrig har nå muligheten til å jobbe sammen med forskere og myndigheter om verktøy og informasjon som kan motvirke negative klimaeffekter. Målet er å etablere et permanent samarbeid som kan hjelpe samfunnet å planlegge, prioritere og tilpasse seg utfordringene vi står overfor. Løsninger med god effekt kan bli oppskalert, og delt med andre regioner.
– Klimaendringer er den største utfordringen i vår tid. For å møte dem må vi satse offensivt på ny kunnskap, forskning og utvikling. Derfor ber vi alle med interesse eller kunnskap om klimaendringer og de lokale effektene om å vennligst hjelpe oss komme i gang, sier fylkesråd for næring og miljø, Karin Eriksen i TFFK.
For mer info om IMPETUS og arbeidet i Arktis, se https://climate-impetus.eu/demo-site/arctic/, på Twitter (@ClimateImpetus) og Linkedin (@Climate-Impetus).
Nøkkelord
Kontakter
Andrea MarinoniFørsteamanuensisUiT
Tel:77 64 51 78andrea.marinoni@uit.noStein Arne RånesTroms og Finnmark fylkeskommune
Tel:452 80 100stein.a.raanes@tffk.noBilder


Om UiT Norges arktiske universitet
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
37 millioner til UiT i budsjettforliket3.12.2023 12:58:01 CET | Pressemelding
Systemet som overvåker og varsler klimaendringene i nord, er sikret i budsjettforliket mellom SV og regjeringspartiene.
Ottar går på nett1.12.2023 10:22:42 CET | Pressemelding
Det ærverdige tidsskriftet som snart fyller sytti, vil nå først og fremst utgis digitalt på internett.
Landskapsarkitekturstudiet ved UiT kåret til verdens beste29.11.2023 12:56:49 CET | Pressemelding
Masterstudiet ved UiT gikk til topps da prisen for beste internasjonale utdanning i landskapsarkitektur ble delt ut på landskapsbiennalen i Barcelona i går kveld.
Til pressen: Kontakt våre forskere på COP2829.11.2023 11:43:55 CET | Presseinvitasjon
UiT deltar med forskere med spisskompetanse innen fornybar energi, arktis og havrett. De deltar på ulike deler av programmet i løpet av de to ukene klimakonferansen arrangeres. Ta gjerne kontakt for intervjuer/kommentarer underveis.
UiT deltar på FNs klimatoppmøte COP2829.11.2023 09:31:19 CET | Pressemelding
UiT Norges arktiske universitet skal sammen med et britisk og et amerikansk universitet arrangere et pop-up universitet under klimatoppmøtet i Dubai. Målet er å tilby beslutningstakere, næringsliv og sivilsamfunn ny og relevant kunnskap om energiomstilling, hav og arktiske spørsmål.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom