Bevarer Bautaparken og sørger for sikt fra sentrum til elva

19. april skal formannskapet i Nes kommune orienteres om planene for prosjektet, som er eid av Glomma Boligpark og Bane NOR Eiendom.
Planene innebærer attraktive boliger med utsikt til Glomma, gode lekeplasser og uteområder som kan benyttes av alle. Forslaget er å bygge tre trapesformede boligblokker, der alle leilighetene får utsikt til Glomma og de naturskjønne friområdene.
– Dette skal bli et fint og hyggelig nabolag med fokus på at uteområdene mot Glomma skal bidra til mer aktivitet og bruk. Det er lagt inn godt med plass mellom byggene som skal sørge for åpenhet og sikt fra sentrum til elva, sier prosjektsjef Birgitte M. Formo.
Årnes Brygge ligger rett ved togstasjonen. Området er derfor definert som knutepunkt av både staten og kommunen, og er derfor prioritert for utbygging og fortetting. Det er bra for klima og miljøet fordi det bidrar til at flere velger å reise kollektivt med toget og lar bilen stå. En fortetting i sentrum av byer og bygder innebærer også at flere går og sykler på handleturer eller til andre sentrumsnære gjøremål. Samtidig blir det færre utbygginger i randsonen av tettstedene, noe som ofte går utover natur og dyrka mark, og fører til mer bilkjøring.
Planforslaget viser at de tre byggene får seks etasjer, slik at flest mulig kan bo i området, noe som er i tråd med tankene om klimavennlig fortetting. Det er ikke planlagt restauranter eller butikker som del av Årnes brygge.
– Her har vi lyttet til det lokale næringslivet som ønsker at bebyggelsen og de kommende beboerne heller skal styrke dagens handelssentrum, sier Formo.
Det blir ingen forandring på Bautaparken og tilhørende trær og vegetasjon. Prosjektet vil imidlertid foreslå en stor lekeplass på arealet som i dag er asfaltert, og bygge en ny gang- og sykkelvei som gir en enkel og trafikksikker atkomst til turområdene langs elva. Dette kobler sammen den etablerte elvestien fra Glomma terrasse i syd med Årnes Brygge og videre nordover forbi Hennisand.
Lekeapparater og sitteplasser lages av tre for å gli pent inn i områdets vegetasjon. Mellom byggene er det planlagt mindre lekeplasser og grønn, frodig vegetasjon med sittebenker og felles uteplasser.
Prosjektet har hensyntatt arealer for kommunens ønske om en fremtidig etablering av skatepark, badebrygger, sanitæranlegg, Amfi på Årnes Brygge. I tillegg er det avklart god plass til en mulig ny sideplattform vest for jernbanen.
Reguleringsplanen skal nå til førstegangsbehandling i formannskapet. Når den blir lagt ut på høring tilbyr Årnes Brygge å arrangere folkemøte for å informere bredt om planene, dersom kommunen ønsker det.
Nøkkelord
Kontakter
Stine StrachanKommunikasjonssjef Bane NOR EiendomBane NOR Eiendom
Tel:90788968stine.strachan@banenor.noBilder




Lenker
Om Bane NOR Eiendom
FAKTA – Om prosjektet og eierne
Årnes Brygge AS er eiet av Glomma Boligpark og Bane NOR Eiendom, hvor hver av partene eier femti prosent hver. Formålet er å utvikle boliger i området mellom Glomma og Årnes stasjon.
Bane NOR Eiendom er grunneier og ansvarlig for utviklingen av knutepunktet ved stasjonen. Glomma Boligpark er både eiendomsutvikler og entreprenør, og bidrar med verdifull erfaring og lokalkunnskap. Gjennom selskapet Årnes Brygge ønsker partene å få til en god og effektiv utvikling av prosjektet.
Glomma Boligpark 1 AS er eid 100 % av Marbre Eiendom AS. Marbre er en eiendomsutvikler og et entreprenørselskap lokalisert på Årnes. Glomma Boligpark har god erfaring som utbygger på Årnes.
Bane NOR Eiendom AS eier, utvikler og forvalter eiendommer over store deler av landet, hovedsakelig på og ved stasjoner i byer og tettsteder. Selskapet er eid av Bane NOR SF, og har som oppgave å forvalte og utvikle attraktive knutepunkt ved stasjonene, slik at tog blir et mer attraktivt reisemiddel.
For ytterligere informasjon:
Prosjektsjef Birgitte M. Formo, Bane NOR Eiendom: birgitte.marie.formo@banenor.no, 484 00 448.
Følg pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bane NOR Eiendom på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bane NOR Eiendom
Deloitte satser i Trondheim – flytter til det nye terminalbygget på sentralstasjonen6.3.2025 16:07:57 CET | Pressemelding
I jakten på større lokaler har rådgivings- og revisjonsselskapet valgt å flytte 65 ansatte til Bane NOR Eiendoms nye toppmoderne terminalbygg på Trondheim sentralstasjon. Bygget er miljøsertifisert, og ligger sentralt plassert i et område med ny næring, nye boliger og nytt byliv.
Salgsrekord på Oslo S - igjen17.1.2025 16:00:33 CET | Pressemelding
Aldri før har det vært handlet mer på Oslo S og i Østbanehallen enn under fjoråret. Totalt omsatte Oslo S Shopping for over 1,3 milliarder kroner i 2024.
Bane NOR Eiendom selger Kammerherreløkka i Porsgrunn20.12.2024 20:05:56 CET | Pressemelding
Bane NOR Eiendom selger Kammerherreløkka 3 og 5 i Porsgrunn. Kjøper er Pensjonskassen for Helseforetakene i Hovedstadsområdet (PKH).
Byggestart for Quadrum Port i Kristiansand17.12.2024 12:45:46 CET | Pressemelding
Etter jul starter siste etappe av den storstilte utbyggingen ved Kristiansand stasjon. Quadrum Port vil ferdigstille Quadrumområdet. Nytt hotell og nytt kontor på til sammen 26.000 kvm vil åpne i 2027.
Nytt fylkeshus på Steinkjer stasjon28.11.2024 15:14:35 CET | Pressemelding
Nord- og Sør-Trøndelag ble slått sammen til ett fylke i 2018. Nå flytter de inn i moderne kontorlokaler rett ved togstasjonen i Steinkjer sentrum, der det før var parkeringsplasser.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom