Hav Eiendom skal utvikle Filipstad – vil ha spaden i jorden i 2026

- Vi har vært gjennom en grundig prosess, og har besluttet å utvikle de fantastiske tomtene på Filipstad gjennom vårt heleid datterselskap Hav Eiendom. En slik organisering gir Oslo kommune og Oslo Havn styring og kontroll over den viktige byutviklingen som kommer, og handlingsrom til å hente ut utbytte og realisere eiendomsverdier på rett tidspunkt, sier havnestyreleder Marthe Scharning Lund.
En bydel for hele Oslo
Oslo Havns areal på Filipstad er om lag 270 000 kvm. Utbyggingen på Filipstad gir nærmere 3000 nye boliger, flere attraktive næringslokaler, skole, og et bredt publikumstilbud ved fjorden. Her blir det plass til park, badestrand og vannaktiviteter. Byrådet og Oslo Havn sine miljøambisjoner legger tydelige føringer for utviklingen. Området skal være i verdensklasse innen bærekraft og miljø, arkitektur og kvalitet, mangfold og gode kollektivløsninger. Prosjektet har en lang tidshorisont med forventet byggestart i 2026 og utviklingstid på 10-20 år.
Gleder oss
- Nå gleder vi oss skikkelig til å komme i gang med arbeidet med å gjøre Filipstad tilgjengelig for alle i hovedstaden vår. Vi håper også på raske regulatoriske vedtak og snarlig igangsettingstillatelse, slik at vi kan ta første spadetak så fort som mulig, sier Kjell Kalland, administrerende direktør i Hav Eiendom.
Hav Eiendom tar med seg erfaringen med utvikling av omkring 600.000 m2 kontor og bolig i Bjørvika når selskapet nå går i gang med de videre planene for Filipstad. Fra Bjørvika er Hav Eiendom godt vant med å balansere miljøhensyn, sosial bærekraft og næringsutvikling.
En modell til beste for felleskapet
Med bidrag fra konsulentselskapet Capgemini Invent har Oslo Havn vurdert ulike modeller for utvikling, blant annet grunneierpartnerskap, konsortium med flere partnere og utvikling gjennom heleid datterselskap. Utredningen viser blant annet at utvikling i egen regi gir langt større gevinst for Oslo Havn.
- Vi ser likevel for oss at det kan bli modeller med ulike typer samarbeid. Vi tror at utviklingen på Filipstad vil gi aktører i byggebransjen rikelig med oppdrag i mange år. Eksempelvis kan vi utvikle enkeltprosjekter eller delområder i partnerskap dersom det er den beste løsningen for å få til en god byutvikling på Filipstad, sier Marthe Scharning Lund.
Stort verdipotensial
Capgemini Invents utredning viser at en utvikling av Filipstad i egenregi kan ha et samlet verdipotensial på 27,3 milliarder NOK. Fratrukket byggekostnader og med en moderat risikoprofil er realiserbare verdier estimert til 16,6 milliarder NOK.
- Havnestyret er opptatt av at Oslo Havn får midler til å utvikle verdens mest miljøvennlige, bynære havn. Inntektene fra byutviklingen på Filipstad går derfor tilbake til fellesskapet. Oslo og Østlandsregionen skal vokse og trenger ei havn for å motta varer den miljøvennlige sjøveien, sier styreleder Marthe Scharning Lund.
Fakta om Filipstad
- Filipstad ble omgjort til havne- og industriområde på 1900-tallet. Siden den gang har deler av området vært avsperret fra resten av byen
- I år 2000 bestemt Oslo bystyre at området skulle frigjøres til byutvikling (fjordbyvedtaket)
- Bystyret i Oslo vedtok 24. juni 2020 en ny områderegulering for Filipstad
- Reguleringsplanen omfatter hele Filipstad – både nord og sør for E18
Fakta om Hav Eiendom
- Heleid aksjeselskap av Oslo Havn KF, opprettet i 2003 for å utvikle eiendommer i Bjørvika
- Havnestyrets vedtektsendringer betyr at selskapet nå kan utvikle Filipstad
- Drifter egne kontorbygg og ett hotellbygg, og er minoritetseier i flere boligprosjekter
- Kjell Kalland er administrerende direktør
- Prosjekt- og innkjøpsorganisasjon med høy kompetanse på byutvikling i sjøfronten
- Hav Eiendom har siden opprettelsen levert et utbytte på over 1,2 milliarder til sin eier Oslo Havn KF
- Har sammen med OSU utviklet verdifulle møteplasser som havnepromenade, Operastranda og Stasjonsallmenningen
- Har lansert ambisiøse planer for eiendomsprosjektene på Fiskebrygga, Sadelmakerhullet, samt Grønlikaia med 208.000 kvadratmeter, 1000 meter havnepromenade og ca. 1500 boliger og 3000 arbeidsplasser
Nøkkelord
Kontakter
Kontaktpersoner
Eirik Oland Nedrelid, kommunikasjonssjef Hav Eiendom mob: 911 89 291
eirik@haveiendom.no
Siv Ellen Omland kommunikasjonssjef i Oslo Havn. Mob: 951 05 489
siv.ellen.omland@oslohavn.no
Bilder


Om Oslo Havn KF
Oslo havn er Norges største offentlige gods- og passasjerhavn. En vanlig uke kommer det mellom 50 og 70 skip med gods og passasjerer til havna.
Følg pressemeldinger fra Oslo Havn KF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Oslo Havn KF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Oslo Havn KF
Oslo Havn har redusert utslippene kraftig25.3.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
En utslippsreduksjon på 26 prosent er et solid steg, men ambisjonen er 85 prosent innen 2030. Nå intensiveres tiltakene.
Yilport Oslo fyller 10 år3.2.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Etter en tøff start er Yilport Oslo nå en av verdens mest effektive og miljøvennlige containerterminaler.
Slik ser Danskebåten ut nå29.1.2025 12:43:11 CET | Pressemelding
Den nyrenoverte Danskebåten MS «Nordic Pearl» anløp Oslo for første gang onsdag.
Åpnet landstrømanlegg for cruiseskip på Revierkaia24.9.2024 16:07:49 CEST | Pressemelding
Oslo Havn markerte tirsdag en viktig milepæl i havnas grønne omstilling, med offisiell åpning av det nye landstrømanlegget for cruiseskip.
Åpner landstrømanlegg for cruiseskip på Revierkaia24.9.2024 06:00:00 CEST | Presseinvitasjon
Oslo Havn markerer tirsdag 24.9 kl 13 en viktig milepæl for Oslo kommune og havnas grønne omstilling, med offisiell åpning av det nye landstrømanlegget for cruiseskip.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom