Kapasiteten på solkraftproduksjonen økte jevnt i 2021
- Solkraft har ennå et lite omfang i Norge, men veksten er for tiden sterk. I 2021 økte den totale kapasiteten på solkraftproduksjon med over 30 prosent. Mye tyder på at veksten i 2022 blir minst like sterk, sier vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund.
Ved utgangen av 2021 var det 186,5 MW solkraft tilknyttet det norske strømnettet. Dette tilsvarer en årlig kraftproduksjon på rundt 150-160 GWh, som er rundt en promille av den norske kraftproduksjonen i et normalår.
Solkraft kan gi et viktig bidrag
- I våre analyser vil solkraft vokse kraftig i Norge de neste årene. Vi tror at solkraft fort kan utgjøre 5-10 TWh i årlig kraftproduksjon i løpet av de neste par tiårene, sier Lund.
De høye strømprisene gjør at folk i større grad ønsker å produsere sin egen strøm. Enova økte i tillegg støtten for solceller til private husholdninger i februar.
- Vi vil trenge å øke produksjonen av kraft i Norge i årene framover, og solkraft kan gi et viktig bidrag, sier vassdrags og energidirektør, Kjetil Lund.
I tillegg til solcelleanleggene som bygges på tak og fasader av bygg, kan det også bli aktuelt med bakkemonterte solkraftverk også her i Norge. NVE har for tiden inne to søknader til konsesjonsbehandling, og et større anlegg som er på stadiet før konsesjonsbehandling.
Det ble importert flere solcellepaneler enn det ble installert
Importstatistikk fra SSB viser at det ble importert langt mer solcellepaneler i 2021 enn det tallene fra Elhub viser at ble installert. Den store differansen kan skyldes at det var flere store solcelleanlegg som ble installert i 2021, men som ikke ble satt i drift før etter nyttår.
En del solcelleanlegg blir også installert uten nettilknytning, for eksempel har det blitt installert flere anlegg på turisthytter de siste årene. Resten har sannsynligvis ligget på lager over årsskiftet og er en av grunnene til at vi forventer mye mer solkraft i løpet av 2022, enn vi har sett i tidligere år.
Flest anlegg i Sør-Norge
NVE har utarbeidet en oversikt over solcelleanleggene i Norge basert på data fra Elhub.
Halvparten av solcelleanleggene i landet ligger i prisområdet NO1, som dekker store deler av Sørøstlandet. Deretter har prisområde NO2 30 prosent, mens NO3, NO4 og NO5 deler de resterende 20 prosentene. (se figur)
Nøkkelord
Kontakter
Jarand Hole, overingeniør
mobil: 41 75 57 23
Bilder



Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE inviterer til folkemøte om nye transformatorstasjonar og kraftleidningar i Vik kommune25.11.2025 13:44:14 CET | Pressemelding
NVE har motteke konsesjonssøknadar frå Statnett SF, Sygnir AS og Statkraft AS, som søkjer om å byggje nye transformatorstasjonar og kraftleidningar i Vik kommune i Vestland fylke. Aktørane grunngjev søknadene med at det er behov for betre forsyningstryggleik, auka kapasitet inn til Bergensområdet og nytt kraftforbruk.
OKEA ASA får gebyr på 300 000 kroner for ulovlig hogst av kantvegetasjon18.11.2025 11:53:07 CET | Pressemelding
OKEA ASA får et overtredelsesgebyr på 300 000 kroner fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE). Bakgrunn for gebyret er at selskapet har utført ulovlig hogst av kantvegetasjon langs Olvassbekken, og i en verdifull naturtype ved Skardmyra. Hogsten er gjort i forbindelse med bygging av anlegg for å elektrifisere plattformene Draugen og Njord i Straum, Åfjord kommune.
Samlet energibruk i Norge går ned18.11.2025 07:13:27 CET | Pressemelding
En ny rapport fra NVE viser at samlet energibruk i Norge har gått ned de siste årene. Årsaken er at elektrifisering har erstattet mindre energieffektive fossile teknologier innen transport og i petroleumssektoren. Dette reduserer de norske klimagassutslippene. Samtidig er det en betydelig oppgang i strømforbruket til datasenternæringen. Rapporten viser også at det er et stykke igjen for å nå målet som er satt for energieffektivisering i norske bygg.
Ny innsynsløsning for konsesjonskraft og konsesjonsavgift12.11.2025 14:39:40 CET | Pressemelding
NVE lanserer en ny digital innsynsløsning som gir kommuner, kraftselskaper og andre som ønsker det, enkel tilgang til oppdatert informasjon om konsesjonsavgifter og konsesjonskraft.
Skredkvelduka 2025 - Bli med på skredkveld!11.11.2025 09:15:00 CET | Pressemelding
For fjerde år på rad arrangerer DNT, NVE Snøskredvarslingen / Varsom, CARE og Fri Flyt skredkvelder over hele landet. Skredkveldene skal gi folk som ferdes i fjellet viktig kunnskap om snø og snøskredfare slik at de kan ta gode, trygge valg når de er på tur
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
