Flere enn noen gang tar straffen med fotlenke

Personer dømt til ubetinget fengselsstraff i opptil seks måneder kan søke om å få gjennomføre straffen med elektronisk kontroll hjemme hos seg selv, i stedet for å være i fengsel. Også domfelte med straff lengre enn seks måneder kan søke om å få ta siste del av den med fotlenke.
Ordningen administreres av friomsorgskontorene over hele landet, som er underlagt KDI.
Under straffegjennomføringen har domfelte en elektronisk fotlenke festet rundt ankelen og en mottaker plassert inne i boligen sin. Ved hjelp av radiofrekvensteknologi kan kriminalomsorgen kontrollere at domfelte faktisk oppholder seg i boligen.
Ordningen gjør det mulig for domfelte å oppfylle forpliktelser overfor f.eks familie og jobb mens straffen gjennomføres. Det er en forutsetning at domfelte er i arbeid, går på skole eller har annen sysselsetting i fotlenkeperioden.
5 prosent flere
Fjorårets tall på 3691 domfelte er en økning på vel 5 prosent eller 190 personer fra året før. 14 prosent av dem som i fjor påbegynte denne formen for straffegjennomføring var kvinner, mens 15 prosent var utenlandske statsborgere. Gjennomsnittsalderen var 38 år.
Personer dømt for seksuallovbrudd, grov eller gjentatt vold, eller vold mot barn eller noen man bor sammen med, får ikke innvilget straffegjennomføring med elektronisk kontroll. Fotlenke er også uaktuelt hvis det er grunn til å tro at domfelte vil unndra seg straffen, eller hvis sikkerhetsmessige grunner taler mot det.
Strenge regler
Domfelte må oppfylle flere vilkår for å gjennomføre straff på denne måten. Hun eller han må oppholde seg i boligen til nærmere angitte tider, og det er totalforbud mot å bruke rusmidler. Domfelte må også godta at kriminalomsorgen når som helst kan komme på uanmeldt kontroll både hjemme og på jobb, samt være villig til å avgi urin- og utåndingsprøve. Eventuelle samboere over 18 år må samtykke, og barn skal informeres og høres.
Den domfelte må selv søke om å få gjennomføre straffen med fotlenke, etter at domstolen har idømt ubetinget fengselsstraff. Søknadsskjemaet er trolig et av de enkleste som finnes i offentlig forvaltning i Norge: Du skriver inn personopplysningene dine og undertegner på at du ønsker å gjennomføre straffen med fotlenke.
32.000 har gjennomført
Straffegjennomføring med elektronisk kontroll ble etablert som en prøveordning i 2008, og fra 2014 ble ordningen landsdekkende. I årenes løp har vel 32.000 domfelte gjennomført straff på denne måten.
45 prosent av de som påbegynte straffegjennomføring med elektronisk kontroll i 2020 var dømt for kjøring i ruspåvirket tilstand. Deretter fulgte lovbruddkategoriene økonomisk bedrageri/utroskap, veitrafikklovbrudd og narkotikalovbrudd.
Ordningen medfører betydelige økonomiske besparelser for samfunnet, fordi et døgn med fotlenke koster vesentlig mindre enn et døgn i fengsel.
Ved brudd på reglene for straffegjennomføring med elektronisk kontroll overføres domfelte til fengsel for gjennom føring av resten av straffen der. I fjor skjedde det i 192 tilfeller, som tilsvarer kun litt over 5 prosent. Regelbruddene handler i de fleste tilfellene om bruk av alkohol eller andre rusmidler.
Kontakter
Kommunikasjonsrådgiver Atle Syvertsen.
Tlf. 9050 3572
E-post: atle.syvertsen@kriminalomsorg.no
Bilder
Dokumenter
Lenker
Om Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)

Solheimsgata 21
2000 Lillestrøm
404 38 800http://www.kriminalomsorgen.no
Følg pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI)
Lanserer deltidsutdanning i lokale fengsler30.4.2025 11:33:52 CEST | Pressemelding
Kriminalomsorgen utvikler nå en desentralisert deltidsutdanning som skal tilbys fra januar 2026. Målet er flere utdannede fengselsbetjenter og enda større mangfold med hensyn til alder, bosted og livssituasjon.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen: Økt kapasitet i ungdomsfengslene24.4.2025 09:30:47 CEST | Pressemelding
I mars var det 3031 personer i fengsel i Norge. Samtidig ble 542 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 302 med elektronisk kontroll (fotlenke), og 128 var samfunnsstraff. Antallet innsatte i fengsel som er under 18 år har økt fra 7 til 10 fra mars 2024 til mars 2025.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen for februar 202520.3.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Den 7. mars var det 3020 personer i fengsel i Norge. I februar ble 528 straffereaksjoner påbegynt i samfunnet. Av disse var 280 med elektronisk kontroll (fotlenke), og 126 var samfunnsstraff. Antallet innsatte i fengsel som er under 18 år har økt fra 7 til 15 fra februar 2024 til februar 2025.
Kriminalomsorgen og Røde Kors feirer Kvinnedagen 20257.3.2025 13:06:08 CET | Pressemelding
Notat til redaksjonene: Pressemeldingen inneholder også en invitasjon. Kriminalomsorgen Region Øst, i samarbeid med Nettverk etter soning (Røde Kors), markerer Kvinnedagen 8. mars for kvinner som gjennomfører eller har gjennomført straff i kriminalomsorgen. Markeringen har som mål å feire kvinner i ulike livssituasjoner og i alle deler av kriminalomsorgen, samtidig som den setter fokus på deres ressurser, utfordringer og muligheter. Kvinnelige innsatte og domfelte utgjør en liten, men svært sårbar gruppe, og mange bærer med seg historier preget av vold, rusmisbruk og utenforskap.
Nøkkeltall fra kriminalomsorgen: Nesten 6 av 10 dommer gjennomføres som straff i samfunnet3.3.2025 10:09:47 CET | Pressemelding
Notat til redaksjonene: Kriminalomsorgsdirektoratets månedlige oversikt over nøkkelparametere ble pga. endrede rutiner ikke sendt ut via pressemelding i løpet høst/vinter 2024, men alle tall og oversikter vil fremkomme i kriminalomsorgens årsrapport for 2024 (publiseres i løpet av våren 2025). Framover vil det bli sendt ut månedlige oversikter igjen via pressemelding. Disse vil også inkludere de domfeltes fordeling innen lovbruddskategoriene samt en forkortet oversikt over andel innsatte med utenlandsk statsborgerskap. Denne pressemeldingen inneholder et sitat fra direktør i Kriminalomsorgsdirektoratet, Lise Sannerud, knyttet til straffereaksjonen straff i samfunnet. I begynnelsen av februar var det 2981 innsatte i norske fengsler. I januar ble det iverksatt 573 straffegjennomføringer i samfunnet. Av disse var 280 iverksettelser av elektronisk kontroll (fotlenke), etterfulgt av samfunnsstraff med 173. Antallet innsatte under 18 år har i perioden januar 2024 til januar i år økt fra 7 ti
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom