Matprisene svinger mye gjennom året

Den siste tolvmånedersperioden viser at prisene på mat og drikke har gått opp 0,8 prosent, mens den totale konsumprisindeksen (KPI) har gått opp 3,7 prosent i samme periode.
– Det siste året har prisene på matvarer og alkoholfrie drikkevarer trukket tolvmåndersveksten i konsumprisene ned, sier Vibeke Andersen, bransjedirektør for dagligvare i Virke.
Ser vi på perioden fra 2010 til 2021 er bildet det samme: Prisene på mat og drikke øker mindre enn konsumprisindeksen. Siden 2010 har gjennomsnittlig årlig vekst i den totale KPI-en vært 2,1 prosent, mens den for mat og drikke har vært 1,4 prosent.
Prisøkninger fra leverandørene
Sammenlignet med januar er det vanlig at matprisene stiger i februar, blant annet på grunn av prisøkninger fra leverandørene. De siste fem årene har prisøkningen i februar vært på 2,8 prosent i snitt.
Ifølge SSB har økte råvarepriser vært synlig over lengre tid, og disse reflekteres nå antakelig i prisene i butikken.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder


Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 24 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Norsk film vant Grand Prix i Cannes24.5.2025 19:41:18 CEST | Pressemelding
Den norske filmen «Affeksjonsverdi» vant lørdag kveld Grand Prix under Filmfestivalen i Cannes, en av de mest høythengende og prestisjefylte prisene en film kan oppnå.
Reisepuls: Slik vil nordmenn få mest ut av sommerferien: – Tar disse grepene20.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
7 av 10 nordmenn planlegger å ha sommerferie, og det er mange som vil tilbringe den i Norge.
Revidert nasjonalbudsjett: Viderefører urettferdig konkurranse15.5.2025 11:04:04 CEST | Pressemelding
Regjeringen presenterte i dag sitt forslag til revidert nasjonalbudsjett. – En tapt anledning til å sikre like vilkår mellom norske og utenlandske virksomheter, sier Bernt Apeland i Hovedorganisasjonen Virke.
Enighet mellom Virke og Filmforbundet9.5.2025 22:25:53 CEST | Pressemelding
Fredag 9. mai ble partene enige om en ny tariffavtale for fast ansatte i produksjonsselskaper innen TV-underholdningsområdet.
Her er vinnerne av Gullruten 20259.5.2025 21:30:00 CEST | Pressemelding
Fredag 9. mai gikk Gullruten av stabelen i Grieghallen i Bergen. Showet ble ledet av Desta Marie Beeder.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom