Frykter koronatiltaket er sikreste vei mot konkurs

Før jul skyldte flere enn 10 000 virksomheter mer enn 4,5 milliarder kroner i utsatt skatt og moms. I tillegg påløper rente på hele 8%, som utgjør flere hundre millioner kroner. Det vil si at koronatiltaket påfører næringslivet hundretalls millioner kroner i ekstra rentekostnader – i tillegg til det de allerede skylder. Nyere tall foreligger ennå ikke, men vil bli offentliggjort på nyåret av Skatteetaten.
– Regnskap Norge kjenner økonomien til landets små og mellomstore bedrifter. For mange er det liten tvil om at likviditeten ble stram i fjor da inntektene forsvant som følge av nedstengning av samfunnet. Nå står vi midt inne i en ny nedstengning med tilsvarende inntektssvikt og betalingsutfordringer. I slik sammenheng er det bra at bedriftene igjen kan få utsettelse på betaling av skatter og avgifter, sier Rune Aale-Hansen, adm.dir. i Regnskap Norge: – Problemet er imidlertid at regningen for dem som har fått utsatt skatt- og momsinnbetaling blir enda høyere på grunn av rentene som påløper. Dette var det lite bevissthet rundt i fjor da man kunne søke seg inn på denne ordningen. Vi erfarer nå at mange bedrifter har fått større økonomiske utfordringer enn de opprinnelig hadde. De eksakte tallene, som forteller hvor stort dette omfanget er, er det Skatteetaten som kjenner ettersom etaten også er mottaker av disse midlene.
Myndighetene må vurdere rentefritak
– Det som er spesielt er at bedrifter, som blir tvunget til å stenge ned som følge av koronatiltak innført av myndighetene, påføres en eventuell rentekostnad på hele 8 % – i en tid der renten for øvrig har vært nærmere 0. Dette tror jeg dessverre mange ikke er klar over. Når myndighetene har besluttet å forlenge fristen for tilbakebetaling som følge av den nye nedstengningen, er det viktig å ta innover seg faren for ekstra rentekostnad, som bedrifter med allerede svekket økonomi blir pålagt. Regnskap Norge oppfordrer derfor myndighetene til å innvilge rentefritak på utsatt betaling av skatter og avgifter, sier Aale-Hansen: – Det er alltid noen virksomheter som på et tidspunkt ikke er økonomisk levedyktig og vil gå konkurs. Disse kan ikke reddes med smidige løsninger og ekstratiltak. Regnskap Norges bekymring knytter seg imidlertid til alle de små- og mellomstore bedriftene som under normale forhold har en sunn økonomi. Vi kan ikke la disse gå til grunne på grunn av koronatiltak og liten fleksibilitet sammenlignet med det som gjelder i en normal situasjon.
Oppfordrer også til større fleksibilitet ved tilbakebetaling
– Uavhengig av et rentefritak mener Regnskap Norge at myndighetene snarest må se på justering av ordningen for tilbakebetaling. I dag møter virksomhetene et svært strengt regime med absolutte frister. Dersom en bedrift oversitter én innbetaling faller den ut av hele ordningen, uten mulighet til å komme tilbake i den igjen. Til gjengjeld påløper ytterligere forsinkelsesrente, sier Rune Aale-Hansen og avslutter: – Skatteetaten er nødt til å få fullmakt og styringssignaler om at tilbakebetalingen må kunne skje med større smidighet enn under ordinære forhold. Vi kjenner allerede til at virksomheter, som utilsiktet har oversittet en betalingsfrist, nå utsettes for tvangsinnfordring. Det er svært ugreit i en tid som er alt annet enn normal.
Nøkkelord
Kontakter
Marit Kaarbø LøvoldPressekontakt
Tel:99029507marit.lovold@regnskapnorge.noBilder

Om Regnskap Norge
Regnskap Norge er bransjeforeningen for statsautoriserte regnskapsførere i Norge. Foreningen har over 9 000 medlemmer, og majoriteten av medlemmene har sitt daglige virke i regnskapsbransjen. Regnskapsbransjen har 70 % av norsk næringsliv som sine kunder.
Regnskap Norge driver et omfattende kvalitets- og informasjonsarbeid, gir faglig støtte til medlemmene og følger bransjeutviklingen tett.
Foreningen ivaretar også medlemmenes interesser overfor myndighetene, og er en viktig høringsinstans.
Følg pressemeldinger fra Regnskap Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Regnskap Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Regnskap Norge
Klar for den store syretesten om ny skatterform19.12.2025 14:28:56 CET | Pressemelding
Regjeringen har i dag oppnevnt en ny skattekommisjon. – Regnskap Norge støtter mandatet til den nye Skattekommisjonen. Den skal levere sin utredning 1. juli neste år, og det betyr at vi raskt vil få avklart reell vilje til å samle et bredt politisk flertall – og der vi også vil kunne se konturene av en ny skattereform. Nå er det klart for den store «syretesten» blant politikerne, sier Rune Aale-Hansen, adm. direktør i Regnskap Norge.
Gode intensjoner uten konkret innhold15.12.2025 11:15:58 CET | Pressemelding
Regjeringen har i dag lagt frem sin plan for Norge der den blant annet skriver at «regelverkbyrden» skal reduseres for å gi lavere administrative kostander for næringslivet – Det heier vi på, men vi etterlyser konkrete tiltak, Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge.
Salderer budsjettforlik med økt lovbrudd3.12.2025 06:30:00 CET | Pressemelding
– I statsbudsjettet for 2026 som det jobbes hardt å samle flertall for, mangler det tiltak for å styrke norsk konkurranseevne og redusere administrativt byråkrati. Partiene velger heller å saldere budsjettøkninger med blant annet økte overtredelsesgebyrer, sier Rune Aale-Hansen adm. direktør i Regnskap Norge.
Regnskapsbransjen skal rekruttere 2000 nye medarbeidere1.12.2025 08:30:00 CET | Pressemelding
Regnskapsbransjen opplever kraftig vekst og skal ansette 2000 nye medarbeidere i året som kommer, viser fersk undersøkelse fra Regnskap Norge.
Ferske tall bekrefter likelønn i regnskapsbransjen19.11.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Regnskap Norges lønnsundersøkelse bekrefter at det er lik lønn for likt arbeid i regnskapsbransjen. – Bransjen er et forbilde for likelønn, sier administrerende direktør Rune Aale-Hansen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
