- Nei. Julepynt og ribbefett hører ikke hjemme i do
25.12.2021 07:00:00 CET | NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon | Pressemelding

Julematsesongen er i gang, og med den kommer fettet i dass som tetter rørene. Men fett er ikke det rareste som har dukket opp i filtrene på renseanleggene.
- Det er lett å le av pratet om hva som skal i do og hva som ikke skal dit, men det er faktisk ramme alvor. Det er bare bæsj, tiss og dopapir som skal i toalettet. Så enkelt er det. Alt annet skal håndteres som avfall. Dette er særlig viktig å huske på nå i julestria. Fett, matrester, våtservietter og mye annet som kastes i toalettene gjør at vi får endra større utfordringer med avløpssystemet enn det som kommer som følge av vanlig bruk og slitasje.
Enorme fettberg
Lein forteller at alt dette blir propper i avløpssystemet. I jula er dette en spesielt aktuell problemstilling fordi vi spiser mye mer fet mat enn ellers i året.
- Ribbefettet som blir til overs skal i restavfallet. Det er lett å forstå når man ser hvordan fettet tykner når det blir avkjølt. Du har ikke lyst til at det fettet skal danne propper i avløpet ditt. Og om det klarer å komme seg fra ditt avløp, ender det opp som enorme fettberg lenger ute i systemet, sier Lein og minner om nyhetssaken for et par år siden der vi fikk se bilder av et fettberg i Londons avløpssystem som var på størrelse med en buss.
Store kostnader
Hvermannsens uvørenhet påfører kommunene store ekstrautgifter, og regninga havner til syvende og sist hos innbyggerne. Lein minner om at vi alle er tjent med å følge rådene.
- Det totale vedlikeholdsetterslepet er enormt rundt om i landet, og kommunene trenger hver krone til vanlig vedlikehold og investering i nye rør, renseanlegg osv. Som ingeniør i kommunen blir jeg oppgitt over at det er så vanskelig å få folk til å fange opp det enkle budskapet om hva som skal og ikke skal i toalettet. Til tross for mye oppmerksomhet rundt dette er det fortsatt mange som bruker doen som en vanlig avfallsbøtte.
Tette rør hjemme kan også gi en umiddelbar kostnad.
- Rørleggervakta på utrykning på julaften er ikke billig. Ribbefett og annet flytende fett bør helles i en melkekartong og kastes. Man kan også la det stivne, det er lettere å kvitte seg med kaldt fett enn flytende, varmt fett, sier Lein.
Rottefôr
- Det er ellers en gjeng der nede i mørket som gleder seg når festmiddagen kommer seilende. Matrester i avløpssystemet gir god næring til de mange rottene som lever der. Det blir færre rotter om de har mindre å spise i kloakken, sier Lein.
Dovettregler
- Ikke bruk do som søplebøtte
- Fett og matavfall skal ikke i avløpet!
- Det er bare er tiss, bæsj og dopapir som skal i do
Eksempler på ting man har funnet i norske kloakksystemer:
- vaskekluter
- vaskemopper
- engangshansker
- munnbind (økende trend i koronatiden)
- klær, (t-skjorter, truser, BH, slips mm. Men også store gjenstander som jakker er funnet)
- kondomer
- leketøy for både barn og voksne
- fjernkontroller
- kniver
- verktøy
- golfballer
- bankkort
- førerkort
- gifteringer
- smykker
- klokker
- gebiss
- levende fisk
- brennbar væske
- narkotika
- toalettartikler av alle slag (våtservietter, tamponger, bind, bomullspinner og pads,)
- linseetuier
- sneiper og snusbleier
- juletrepynt
Nøkkelord
Kontakter
Jan Kjetil JohnsrudKommunikasjonsdirektør
Tel:415 22 399jan.johnsrud@nito.noMathilde RuudKommunikasjonsrådgiver
Tel:94130509mathilde.sundet.ruud@nito.noRagnhild Aasen JacobsenKommunikasjonsrådgiver
Tel:93029650ragnhild.jacobsen@nito.noBilder


Om NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
NITO er Norges største fagorganisasjon for ingeniører og teknologer med bachelor, master og høyere grad med over 111.000 medlemmer.
Følg pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NITO - Norges ingeniør- og teknologorganisasjon
Presseinvitasjon: Nordic AI Union Summit 202618.3.2026 09:31:39 CET | Presseinvitasjon
Nordisk samarbeid for trygg innføring av kunstig intelligens i arbeidslivet.
Sørlandets ingeniørkonferanse 2026: Hvordan kan digital teknologi løse helsevesenets største utfordringer?16.3.2026 11:14:46 CET | Presseinvitasjon
NITO Agder presenterer hvordan ny teknologi, fra KI og radar til robotkirurgi, kan gjøre helsesektoren mer effektiv, presis og pasientsentrert.
Barn og unge får være oppfinnere for en dag9.3.2026 11:41:26 CET | Pressemelding
NITO og vitensentrene i Norge inviterer barn og unge til å delta på Barnas ingeniørdag 14. mars. Nå skal interessen for realfag og teknologi blant unge vekkes og styrke rekrutteringen i fremtiden.
Safina de Klerk kåret til en av Norges 50 fremste tech-kvinner 20266.3.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
I dag lanserer Abelia og ODA-nettverk listen over Norges 50 fremste tech-kvinner. NITOs visepresident Safina de Klerk er på årets liste.
UiB-student fikk NITO-prisen24.2.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
– Det betyr mye for meg å få anerkjennelse for arbeidet jeg har lagt ned, sier Trym Bjerkvik.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
