Felleskjøpet utvider satsingen på salg av kvalitetsmat

– Felleskjøpet leverer det meste av driftsmidler, maskiner og redskap bonden trenger for å produsere maten. Nå kan vi også være en kanal hvor bonden selger produktet sitt, sier Trond Fidje, nordisk direktør for detaljhandel i Felleskjøpet Agri.
Denne uka åpner Felleskjøpets urbane butikk på Fornebu salg av utvalgt kvalitetsmat fra bonden. Norturas og Felleskjøpets eiere, den norske bonden, har lenge ønsket å selge sine kvalitetsprodukter gjennom Felleskjøpets landsdekkende butikker.
– Jeg tror jeg aldri har opplevd så mye engasjement fra eierne våre rundt én spesifikk lansering, som da vi startet dette prøveprosjekt med å få bondens produkter ut i Felleskjøpet. Nå er det veldig spennende å få dette også til Fornebu, sier Hans Thorn Wittussen, visekonsernsjef i Nortura.
Matvarene som selges hos Felleskjøpet er høykvalitetsvarer som ellers kun selges til hotell- og restaurant-markedet. Utvalget vil følge sesongene med medisterkaker nå til jul, eller for eksempel grillmat i sommerhalvåret. I tillegg vil man finne turmat
Videreføres i 2022
Med Fornebu i pilotprosjektet er matvarer fra Norturas restaurant-sortiment å finne i Felleskjøpets butikker på Holstad, Kløfta, Hamar, Barkåker og Nordfjordeid.
– Basert på gode resultater i pilotprosjektet har vi besluttet å kjøre videre. Vi skal fortsette satsingen i 2022 med flere butikker og med et bredere sortiment, sier Trond Fidje.
– Dette er bondens mat i bondens butikk. Samtidig er det også gledelig å konstatere at veldig mange vanlige forbrukere benytter seg av tilbudet vårt. Våre undersøkelser viser at seks av ti kunder som handler mat fra kjølediskene i våre butikker er den vanlige forbrukeren. To av ti er bønder, og de siste to av ti er Felleskjøpets egne ansatte. Så det er en ganske stor andel av kundene som er den vanlige forbrukeren, sier Trond Fidje.
Førjulsfeiring på Fornebu
Felleskjøpet har 97 egeneide butikker over hele landet. Avdelingen på Fornebu er en av butikkene hvor pilotprosjektet kjøres. Denne butikken åpnet i nye lokaler våren 2021, og er en konseptbutikk tilpasset mer urbane kunder.
– Pilotprosjektet mellom Nortura og Felleskjøpet er en unik mulighet til å skape nye arenaer for bondens produkter. Vi gleder oss til fortsettelsen, sier Petter Brinchmann, som er konserndirektør for Proffmarkedet i Nortura.
På Fornebu skal butikksjef Charlotte Alexandra Arneberg markere åpningen av matsalget søndag 28. november. Før julegrana tennes på plassen utenfor butikken serverer Nortura smaksprøver av medisterkaker grillet på bålpanne.
– Vi har gledet oss lenge til å få på plass matsalget i butikken vår. Nå skal vi feire det med masse førjulskos førstkommende søndag. Uteområdet vårt fylles opp med juletresalg, det blir gløgg og pepperkaker, og Oslo hundeskole kommer på besøk med drop in-kurs, forteller Arneberg.
Om produktene
Maten i pilotprosjektet til Nortura og Felleskjøpet selges i store forpakninger, og man vil finne en rekke kvalitetsprodukter som ikke selges i dagligvaremarkedet.
Tronfjell velhengt spekeskinke, som ble kåret til Norgesmester i 2020, er en av Norturas absolutte topp-produkter til proffmarkedet. Skinken er produsert på Tynset, lagret i 24 måneder og er skåret i tynne skiver. Pilotbutikkene vil også selge hamburgere og pølser produsert spesielt for det profesjonelle matmarkedet. I tillegg vil du finne sesongvarer. Nå er for eksempel medisterkakene på vei ut i hyllene.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder

Om Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet Agri hadde en omsetning på 21,2 milliarder i 2024 og har i overkant av 4 200 ansatte. Felleskjøpet er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge. Felleskjøpet eier Granngården i Sverige som også har rundt 100 butikker rettet mot samme målgruppe.
Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av i rundt 36 000 bønder. Felleskjøpet Agri er markedsregulator for korn og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt hovedmål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet offentliggjør granskingsrapporten om Vitamin D-saken30.4.2025 12:01:33 CEST | Pressemelding
DNV har på oppdrag fra konsernstyret i Felleskjøpet Agri undersøkt hva som skjedde da det ble produsert fôr med alvorlige forhøyde nivåer av vitamin D. Rapporten gir også anbefalinger om hvordan samvirket generelt kan jobbe enda bedre og sikrere fremover.
Resultat 1. kvartal 2025, Felleskjøpet Agri: Økt driftsresultat, vekst innen landbruk30.4.2025 11:39:06 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet Agri leverer omsetning 5,3 prosent over fjoråret. Driftsresultat før avskrivinger (EBITDA) endte på minus 11 millioner kroner i første kvartal, det er 87 millioner kroner bedre enn i samme periode i fjor. Første kvartal er sesongmessig alltid et svakt kvartal for Felleskjøpet.
Offentliggjøring av granskningsrapport etter produksjonsfeil28.4.2025 15:11:30 CEST | Presseinvitasjon
Invitasjon til pressen. Styret i Felleskjøpet Agri engasjerte DNV til å gjennomføre en granskning av hva som skjedde da det ble levert fôr med alvorlig forhøyede verdier av D-vitamin.
Nordmenn har svart: Vi må dyrke mer mat sjøl28.4.2025 12:17:24 CEST | Pressemelding
75 prosent av det norske folk mener vi må dyrke mer sjøl for å bidra til økt sjølforsyning. Halvparten av oss ønsker mer kunnskap om å dyrke vår egen mat, men de fleste gjør det ikke.
Én av tre nordmenn frykter for mattilgangen24.4.2025 08:07:08 CEST | Pressemelding
Felleskjøpet peker på behovet for økt satsing på norsk matkorn, og utfordrer samtidig alle nordmenn til å bidra til økt sjølforsyning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom