Circle K investerer stort i dyrevelferd
22.10.2021 08:15:00 CEST | Anima - Stopp dyremishandling | Pressemelding

Circle K Norge med over 450 bensinstasjoner, er Norges største kjede innen servicehandel, og har nå valgt å tilslutte seg til dyrevelferdstandarden European Chicken Commitment (ECC). Allerede innen første halvdel av 2022 vil standarden gjelde for alle produkter med kylling hos Circle K Norge.
– Med dette inntar Circle K et ambisiøst standpunkt som setter et nytt nivå for norsk kyllingvelferd, sier kampanjeleder i Anima, Niklas Fjeldberg.
Omstillingen er godt i gang, og allerede nå finner man kyllingprodukter hos Circle K Norge som har et meningsfylt løft i dyrevelferden. Helt konkret betyr det at kyllingene har mer plass å bevege seg på, og de vokser saktere.
– Hos Circle K stiller vi strenge krav til smak og kvalitet, - og nå styrker vi kravene til bærekraft i matvarene vi serverer. Som en del av dette øker vi nå fokus på dyrevelferd i våre kyllingprodukter. Vi er stolt over å kunne være med på å bidra til å sette en ny standard for dyrevelferd med European Chicken Commitment, forklarer Senior Manager Loyalty & Communication i Circle K Norge, Kjetil Foyn.
Sementerer en ny vei for norsk kyllingvelferd
Mange forbrukere har den oppfattelsen at dyrevelferden i Norge automatisk er høy, men hva mange ikke vet er at størstedelen av kyllingproduksjonen er av den meget kontroversielle Ross 308, også kjent under navnet turbokylling. Den vokser unaturlig raskt fra 50 g til over 2 kg på knappe 35 dager. Dette medfører betydelige velferdsproblemer som pusteproblemer, organsvikt, svekket immunforsvar og ekstremt utbredte gangproblemer.
– Det er noe veldig fint med å se bedrifter ta sitt samfunnsansvar seriøst. Circle K har satt meningsfulle krav til kyllingvelferden, og det i en stor skala. Det fortjener ros. Ved å være en av de første til å ta steget og droppe turbokylling så er virksomheten med på å sementere et nytt nivå for norsk kyllingvelferd, forteller Fjeldberg.
Bakgrunn
Dialogen mellom Circle K Norge og Anima om kyllingvelferd startet i 2020, og viser resultater allerede i år. Nå går 80 prosent av kyllingkjøtt volumet over til sakterevoksende kyllinger, og i løpet av 2022 skal all kylling være på ECC standard. Implementeringen for standarden i Circle K Norge er en av de raskeste i verden blant bedrifter som har tilsuttet seg.
Nøkkelord
Kontakter
Niklas FjeldbergKampanjelederAnima
Tel:466 72 688niklas@stoppdyremishandling.noKnut Hilmar HansenKommunikasjonssjefCircle K Norge
Tel:91 73 80 53KnutHilmar.Hansen@circlekeurope.comBilder

Lenker
Om Anima - Stopp dyremishandling
Anima - Stopp dyremishandlingPostboks 1073 Sentrum
0104 Oslo
92 98 77 65https://stoppdyremishandling.no
Anima er en dyrevernforening som i 2000 ble grunnlagt i Danmark, og som kom til Norge i 2017. Internasjonalt er organisasjonen kjent som Anima International, og opererer i 10 land. Anima jobber for at dyr skal bli respektert, ikke misbrukt. Om det er kjæledyr, husdyr, pelsdyr, forsøksdyr eller dyr i underholdning.
Anima griper inn der det er behov og jobber målrettet for å oppnå konkrete resultater for dyrene. Organisasjonen fokuserer på å påvirke både politikere, bedrifter og forbrukere. Animas viktigste oppgave er å være en stemme for dyrene, da de ikke kan snakke for seg selv.
Følg pressemeldinger fra Anima - Stopp dyremishandling
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Anima - Stopp dyremishandling på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Anima - Stopp dyremishandling
McDonald's åpnet på Carl Berner, men vil ikke svare på hvor mye plass kyllingene får29.10.2026 12:57:02 CET | Pressemelding
17 dyrevenner i smitteverndrakter møtte gjestene da McDonald's torsdag åpnet på Carl Berner i Oslo. Franchisetakeren ville ikke svare på spørsmål om kyllingene og viste Avisa Oslo til hovedkontoret, som har sagt at det vil «fortsette å vurdere». Det er fjerde gang på under tre måneder at Anima står utenfor en nyåpnet McDonald's med krav om mer plass til kyllingene.
Flertall for turbokyllingforbud i Danmark etter avsløring av lovbrudd28.10.2026 10:38:01 CET | Pressemelding
Alle fire regjeringspartier i Danmark vil nå forby turbokylling, etter at ministeren for natur og dyrevelferd onsdag sa til TV 2 at han vil jobbe for et nasjonalt forbud. Bakgrunnen er TV 2s skjulte opptak av lovbrudd hos en av Danmarks største produsenter. I Norge hviler utfasingen av den samme kyllingen på et løfte fra bransjen, ikke på loven, selv om 77 prosent av nordmenn vil ha et nasjonalt forbud.
Flertall nærmer seg for forbud mot turbokylling i Danmark27.10.2026 15:59:03 CET | Pressemelding
Sju danske partier, blant dem tre av fire regjeringspartier, støtter et forbud mot produksjon av turbokylling, viser en rundspørring Berlingske publiserte tirsdag. Anima krever at Norge, som allerede faser ut turbokyllingen, nå også gir kyllingene mer plass.
Danmark setter punktum for minkoppdrett23.10.2026 09:53:09 CEST | Pressemelding
Den danske regjeringen kunngjorde i dag at Danmark ikke vil søke EU om unntak for å fortsette med minkoppdrett når EU-forbudet trer i kraft i 2027. Dermed er det slutt for en næring som for få år siden gjorde Danmark til verdens største produsent av minkpels. Dyrevernorganisasjonen Anima jubler over beslutningen.
Elever protesterte da McDonald's åpnet nummer 100 i Hønefoss6.10.2026 16:38:23 CEST | Pressemelding
Ikledd smitteverndrakter møtte dyrevernere og lokale elever opp da McDonald's åpnet sin 100. restaurant i Norge tirsdag. Restauranten i Hønefoss er den tredje nyåpningen i år der Anima har vært til stede. Kravet er at kjeden gir kyllingene den selger mer plass.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom