Anima - Stopp dyremishandling

Flertall for turbokyllingforbud i Danmark etter avsløring av lovbrudd

28.10.2026 10:38:01 CET | Anima - Stopp dyremishandling | Pressemelding

Del

Alle fire regjeringspartier i Danmark vil nå forby turbokylling, etter at ministeren for natur og dyrevelferd onsdag sa til TV 2 at han vil jobbe for et nasjonalt forbud. Bakgrunnen er TV 2s skjulte opptak av lovbrudd hos en av Danmarks største produsenter. I Norge hviler utfasingen av den samme kyllingen på et løfte fra bransjen, ikke på loven, selv om 77 prosent av nordmenn vil ha et nasjonalt forbud.

Skjermbilde av artikkel: Skjult kamera-opptak viser kyllinger som går rundt på et jordgulv i en kyllingprodusents fjøs, med rødt TV 2-logo øverst til venstre i bildet.
TV 2 avslørte med skjult kamera at en av Danmarks største kyllingprodusenter brøt loven. Faksimile: TV 2 (nyheder.tv2.dk), 28.10.2026

– Jeg er sint over disse bildene, og vi kan se at det er generelle utfordringer med turbokyllingenes velferd, fordi de rett og slett vokser for fort til at kroppen klarer å følge med, sier minister for natur og dyrevelferd Christian Rabjerg Madsen til TV 2.

Ifølge TV 2 har ministeren støtte fra et bredt flertall i Folketinget. Da Berlingske spurte partiene dagen før, sto sju partier med 88 av 179 mandater bak et forbud. Med Socialdemokratiet står i dag 126 av 179 bak, og alle fire regjeringspartier er med. For to år siden stemte bare 18 for  et forslag om å forby turbokylling. 

– Det er helt fantastisk at regjeringen nå sier klart og tydelig at vi trenger et forbud mot turbokylling, og vi håper ministeren handler raskt. Samtidig trenger kyllingene akutt mer plass, sier Mathias Madsen, kampanjeleder i Anima i Danmark.

– Norge var først i verden til å bestemme at turbokyllingen skal ut, og nå følger Danmark etter med lov. Det TV 2 har dokumentert er en direkte følge av at kyllingene er avlet til å vokse altfor fort, og det er den samme kyllingen som ligger i norske kjøledisker fram til bransjen har faset den ut, sier Niklas Fjeldberg, administrerende direktør i Anima i Norge.

Tre timer mørke for å vokse fortere

En muldvarp fra TV 2 jobbet i fjor undercover hos kyllingprodusent Christian Tvergaard i Nordjylland, som med 220 000 kyllinger er den 20. største produsenten i Danmark. Opptakene viser at kyllingene i store deler av livet bare fikk tre timer mørke i døgnet, selv om reglene krever minst seks. Produsenten forklarer selv på opptakene at lysstyringen skal få kyllingene til å spise mer og legge på seg. Flere av kyllingene hadde så alvorlige beinproblemer at de ifølge eksperter burde vært avlivet. Produsenten erkjenner i et skriftlig svar til TV 2 at han har tatt feil beslutninger.

Hvert tredje tilsyn endte med sanksjon

Tall TV 2 har fått fra danske Fødevarestyrelsen viser at nesten hvert tredje dyrevelferdstilsyn hos fjørfeprodusenter i år har endt med en sanksjon. Fem produsenter av slaktekylling er politianmeldt, det høyeste antallet på ett år siden 2016.

Plassen er neste steg

I Norge tillater reglene opptil 36 kilo kylling per kvadratmeter, 18 kyllinger når de veier 2 kg, og det er normalt med opptil 40 000 kyllinger i én hall.

Her ligger norske kjeder foran de danske. Rema 1000 har forpliktet seg til ECC i Norge, men ifølge Animas danske rangering av dagligvarekjedene har ingen dansk kjede ennå satt seg mål om ECC, heller ikke Rema 1000.

– Turbovekst er bare halve problemet. Når kyllingene vokser saktere, må bransjen samtidig fjerne den verste trengselen. Norge har gått foran på rasen og i butikkene, og nå må norske bedrifter og myndighetene følge opp med å gi kyllingene mer plass, sier Fjeldberg.

Bakgrunn

Den politiske debatten skjøt fart etter at Anima i Danmark 20. oktober publiserte en rangering av dagligvarekjedene. Både Berlingske og politikere fra flere partier viste til tallene derfra. Rangeringen viser at 40 til 45 prosent av kyllingen i danske kjøledisker nå er saktere voksende, med Rema 1000 øverst og Salling Group nederst.

Danmark styres av Socialdemokratiet, SF, Radikale Venstre og Moderaterne. Moderaterne tok tirsdag til orde for et forbud mot ekstremavl i et innlegg fra dyrevelferdstalsperson Ellen Emilie, og SF, Radikale Venstre, Enhedslisten, Alternativet, Liberal Alliance og Det Konservative Folkeparti støtter også et forbud, ifølge Berlingske.

Rundt sju av ti slaktekyllinger i Danmark er turbokyllinger, ifølge Berlingske og TV 2. Berlingske anslår rundt 70 millioner i året, TV 2 anslår 80 av om lag 120 millioner. I 2025 konkluderte flertallet i en statlig dansk arbeidsgruppe med at den raske veksten gir dårligere dyrevelferd enn hos saktere voksende kyllinger.

I januar vedtok den norske kyllingbransjen at kyllingrasen Ross 308 skal fases ut innen utgangen av 2027. I Norge slaktes over 70 millioner kyllinger i året. En undersøkelse YouGov gjennomførte på vegne av Anima i januar 2024 viste at 77 prosent av nordmenn er enige i at det burde bli et nasjonalt forbud mot turbokylling. Turbokyllinger vokser fra 50 gram til over 2 kilo på rundt fem uker, med økt risiko for gangvansker, pusteproblemer og hjerte- og organsvikt.

Anima jobber for at bedrifter skal følge European Chicken Commitment (ECC), en minimumsstandard som krever saktere voksende kyllinger og maksimalt 30 kilo kylling per kvadratmeter. Blant bedriftene som har forpliktet seg i Norge er Rema 1000, Oda, Scandic Hotels og Circle K.

Nøkkelord

Kontakter

Om Anima

Anima - Stopp dyremishandling er en organisasjon som jobber for å stoppe dyremishandling på nasjonalt og internasjonalt nivå gjennom blant annet redningsaksjoner av dyr i nød, informasjonsvirksomhet, samarbeid med næringslivet, politisk arbeid og fredelige kampanjer. Anima er en del av den internasjonale dyrevernorganisasjonen “Anima International” som har avdelinger i Norge, Danmark, England, Polen, Bulgaria og Frankrike.

Følg pressemeldinger fra Anima - Stopp dyremishandling

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Anima - Stopp dyremishandling på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Anima - Stopp dyremishandling

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye