Torghatten Nord skal drifte nullutslippsferjene mellom Bognes og Lødingen
8.10.2021 15:58:03 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

I tillegg til at ferjene blir klimavennlige, økes både kapasiteten og frekvensen.
Fire konkurrenter
Kontrakten gjelder for ti år, og tilbudet fra Torghatten Nord var på 1.535.282.000 kroner. Statens vegvesen fikk inn totalt fire tilbud.
– Vi er fornøyde med resultatet og at fire store rederier deltok i konkurransen, sier prosjektleder Siri Rennestraum Raknes i Statens vegvesen.
Norled AS leverte det nest laveste tilbudet på 1.593.395.895 kroner, deretter fulgte Fjord1 ASA med 1.667.938.089, mens Boreal Sjø AS lå høyest med sitt tilbud på 2.048.425.000 kroner.
Bedre ferjetilbud
Ferjesambandet er viktig for trafikken til og fra Lofoten og Vesterålen.
Den nye kontrakten innebærer økt kapasitet og bedre rutetilbud. Blant annet vil sommersesongen forlenges med fire uker, slik at det vil være tre fartøy i sambandet fra juni og ut august. Sommerfartøyet er også større enn det som brukes i dag.
Kontrakten blir undertegnet så snart karenstida er ute.
Klimavennlig i Nord-Norge
Snart er alle riksvegferjene i Nord-Norge klimavennlige.
Tidligere i år signerte Statens vegvesen kontrakt med Fjord1 for nullutslippsferjer på sambandene Bognes – Skarberget på E6 og Drag – Kjøpsvik på rv. 827. I slutten av oktober er det tilbudsfrist på ferjesambandet Bodø – Røst – Værøy – Moskenes på rv. 80. Her er det blant annet er stilt krav til bruk av hydrogen.
Nøkkelord
Kontakter
Siri Rennestraum RaknesProsjektlederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:98837582siri.rennestraum.raknes@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Advarer mot ekstra lange køer på E18 inn mot Oslo18.9.2026 15:51:05 CEST | Pressemelding
Togstreik gjør at Statens vegvesen forsterker oppfordringen om å la bilen stå, velge andre ruter og beregne god tid.
En av de verste ulykkessomrene på ti år – dette gikk galt på norske veger18.9.2026 10:31:43 CEST | Pressemelding
Sommeren 2026 er en av de verste ulykkessomrene på ti år. Hittil i år har 91 mennesker omkommet i trafikken, og hele 57 av dem mistet livet i månedene fra mai til august. Mange omkom på MC og sykkel.
Forventer køer på E18 og sideveiene også kommende helg17.9.2026 10:45:19 CEST | Pressemelding
E18-traseen legges om på Ramstadsletta. Det betyr nok en helg med køer og forsinkelser på E18 og sideveiene i Asker og Bærum.
Flere eldre trafikanter – det krever ny kunnskap17.9.2026 09:05:15 CEST | Pressemelding
Vi blir stadig flere eldre i Norge. Fram mot 2050 forventes andelen nordmenn over 65 år å øke fra 18 til 24 prosent av befolkningen. Det betyr flere erfarne bilførere på veiene, men også flere fotgjengere, syklister og kollektivreisende som er utsatte dersom noe går galt.
Vegvesenet: Kan ikke bruke 4D-modell for å finne kvikkleire16.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen sier nei til å bruke en omstridt 4D-modell for å kartlegge grunnforholdene i forbindelse med ny rv. 22 over Glomma ved Fetsund. Årsaken er at modellen har vist store feil i tester.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
