Bøtelegger ulovlig parkering på Bodø ferjekai

– Mandag morgen hadde 10 trailere og 5 personbiler tatt seg til rette og parkert på oppstillingsplassene på kaien. Ved et tilfelle har en båt på henger (uten bil) stått hensatt der i et helt døgn, sier Kristin Sortland på ferjeavdelingen i Statens vegvesen.
Ikke parkeringsplass
Oppstillingsplassen på Bodø ferjekai er for trafikanter som skal med ferja. Det er ikke tillatt å benytte oppstillingsplassene til parkering.
Parkeringen er til hinder for trafikkavviklingen, og kan skape store trafikale problemer når sommertrafikken tar seg opp fra helgen.
Oppstillingsplassen er en del av riksveg 80 og skal kun benyttes av kjøretøy som skal være med ferja. Følg anvisningen for riktig plassering når du skal være med om bord.
Bot og borttauing
Å parkere på kaien uten hensikt å reise med ferja, er ulovlig i henhold til Vegtrafikkloven paragraf 3.
De som parkerer på kaien risikerer å bli ilagt gebyr på 900 kroner, og biler som er til hinder for trafikken kan bli tauet bort.
Statens vegvesen har vært i dialog med politiet som vil følge opp dette i tiden fremover.
Nøkkelord
Kontakter
Kristin Botnmark SortlandRådgiver, ferjeavdelingenStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:90628318kristin.sortland@vegvesen.noBilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Svært kraftige vindkast er varsla, vis aktsemd på vegane4.8.2025 15:05:55 CEST | Pressemelding
Meteorologisk institutt har sendt ut oransje farevarsel for svært kraftige vindkast for delar av Sunnhordland, Rogaland og Agder.
Arctic Race: Her blir det stengte veier 7.-10. august4.8.2025 11:05:33 CEST | Pressemelding
I perioden 7.-10. august blir en rekke veistrekninger i Troms berørt av sykkelrittet Arctic Race.
Kolonnekøyring på E16 ved Stanghelle frå og med 5. august1.8.2025 14:28:01 CEST | Pressemelding
Frå tysdag 5. august blir det kolonnekøyring ved Stanghelle med faste kolonnetider i tidsrommet mellom klokka 07:00 og 19:30 måndag til søndag. Trafikantar må førebu seg på 30 minutt venting.
Sommertrafikken tar liv: 17 omkom på vegene i juli1.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
17 personer omkom på norske veger i juli. Sju av dem i Vestland fylke.
Stenger E16 ved Dale grunna støyping av tunnelportal31.7.2025 15:07:17 CEST | Pressemelding
E16 vert stengd ved Dalseidtunnelen laurdag 16. august kl. 06.00 og i litt over eitt døgn. Ein ny seksjon av rassikrings-portalen på tunnelen skal støypast.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom