Svært kraftige vindkast er varsla, vis aktsemd på vegane
Meteorologisk institutt har sendt ut oransje farevarsel for svært kraftige vindkast for delar av Sunnhordland, Rogaland og Agder.

Tidleg tysdag er det venta svært kraftige vindkast frå sørvest, seinare frå vest, på 30-35 meter per sekund. På kysten er det venta liten til full storm. Vinden er venta å vera sterkast tysdag morgon.
Stengde vegar, innstilte ferjer
Vind og bølgjer kan få konsekvensar for trafikken på vegane. Vegar og bruer kan bli stengde på grunn av vindkast, trefall eller andre gjenstandar i vegbana. Ferjer kan bli innstilt. Rekne ekstra tid til transport og køyring, mange reiser vil kunne få lengre reisetid.
Den sterke vinden kan gje høge bølger i fjordstroka, som kan skade infrastruktur i strandsona. Det er også sendt ut gult farevarslel for store nedbørsmengder for det meste av Vestlandet.
Vis aktsemd, vurder om du må reise
- Vi ber trafikantane i dei utsette områda om å vise aktsemd når dei er ute på vegane. Unngå ferdsel på utsette stader, og om naudsynt bør ein vurdera om reisa er naudsynt, seier Stian Rosnes, fungerande leiar på Vegtrafikksentralen Vest.
Hald deg oppdatert om situasjonen på vegane på vegvesen.no/trafikk.
Kontakter
Pressevakt Transport og samfunn
* Trafikksikkerhet og ulykkesstatistikk
* Trafikktall
* Fotobokser/fartskontroll
* Skilt
* Bompenger
* Trafikkstyring og beredskap
* Teknologi
* Klima og miljø
* Plansaker
* Nasjonale turistveger (Pressekontakt: 97522979)
* Norsk vegmuseum (Pressekontakt: 61285250)
Stian RosnesStatens vegvesen, Vegtrafikksentralen vest
Tel:91747735stian.rosnes@vegvesen.noOm Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Arctic Race: Her blir det stengte veier 7.-10. august4.8.2025 11:05:33 CEST | Pressemelding
I perioden 7.-10. august blir en rekke veistrekninger i Troms berørt av sykkelrittet Arctic Race.
Kolonnekøyring på E16 ved Stanghelle frå og med 5. august1.8.2025 14:28:01 CEST | Pressemelding
Frå tysdag 5. august blir det kolonnekøyring ved Stanghelle med faste kolonnetider i tidsrommet mellom klokka 07:00 og 19:30 måndag til søndag. Trafikantar må førebu seg på 30 minutt venting.
Sommertrafikken tar liv: 17 omkom på vegene i juli1.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemelding
17 personer omkom på norske veger i juli. Sju av dem i Vestland fylke.
Stenger E16 ved Dale grunna støyping av tunnelportal31.7.2025 15:07:17 CEST | Pressemelding
E16 vert stengd ved Dalseidtunnelen laurdag 16. august kl. 06.00 og i litt over eitt døgn. Ein ny seksjon av rassikrings-portalen på tunnelen skal støypast.
Søker mer kunnskap for å sikre asfalten lengre levetid31.7.2025 12:46:16 CEST | Pressemelding
Sintef skal bistå Statens vegvesen med å finne testmetoder og bidra til å sette riktige dokumentasjonskrav til biogene bindemidler i asfalt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom